Leasing a kredyt na samochód

Leasing a kredyt na samochód

author
Julia Wierciło
31 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Leasing i kredyt na samochód są dwoma popularnymi rozwiązaniami sfinansowania zakupu pojazdu. Dotyczą one firm, ale również osób fizycznych. Wiążą się z nimi także odpowiednie do spełnienia warunki. Który sposób finansowania jest najlepszy? Sprawdźmy czym różnią się leasing od kredytu samochodowego. Porównajmy wady i zalety obu rozwiązań.

Spis treści:

  1. Leasing - co to jest?
  2. Kredyt na samochód - co to jest?
  3. Zalety i wady leasingu
  4. Zalety i wady kredytu samochodowego
  5. Leasing a kredyt samochodowy - które rozwiązanie bardziej się opłaca?
Zwiń spis treści

Leasing - co to jest?

Leasing jest dobrym rozwiązaniem na sfinansowanie firmowego zakupu pojazdu. Polega on na udostępnieniu przedsiębiorcy na przykład samochodu, ale odbywa się to bez przeniesienia prawa własności. W czasie trwania umowy nie spłacamy pełnej wartości towaru, a po jej zakończeniu przedmiot leasingu jest zwracany leasingodawcy. Istnieje możliwość wykupienia go za określony w umowie procent wartości pojazdu.

Leasing samochodowy może być odpowiednią alternatywą dla kredytu samochodowego oraz długoterminowego wynajmowania pojazdu. Na wysokość raty leasingowej składają się różne czynniki. Są to między innymi:

  • okres umowy,
  • marka, model i wartość pojazdu,
  • wkład własny,
  • limit kilometrów na rok,
  • kwota ubezpieczenia,
  • poziom stóp procentowych.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Kredyt na samochód - co to jest?

Kredyt samochodowy jest sposobem na sfinansowanie zakupu pojazdu.
Dzięki niemu możemy kupić nie tylko samochód, ale także:

  • motocykl,
  • skuter,
  • autobus,
  • motorówkę.

Jest to kredyt celowy. Oznacza to, że cel finansowania np. samochód jest jednocześnie zabezpieczeniem kredytu. Dzięki temu jego koszt jest dużo bardziej atrakcyjny niż w przypadku kredytu gotówkowego. Kredyt samochodowy może uzyskać osoba prywatna oraz firma. Zobowiązanie zaciągniemy w banku i w salonach samochodowych. Warto wspomnieć, że taka forma finansowania zostanie udzielona na zakup nowego, ale także używanego pojazdu. W przypadku wyboru drugiej możliwości warto sprawdzić ranking kredytów na samochody używane.

Zalety i wady leasingu

Od pewnego czasu leasing zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na taki sposób finansowania zakupu pojazdu. Ta metoda pozwala na szybkie uzyskanie decyzji, a konieczna procedura jest niezwykle uproszczona. Porównajmy wady i zalety leasingu.

Zalety leasingu:

  • uproszczony proces,
  • szybka decyzja,
  • leasing możliwy dla nowych firm,
  • raty są stałe (ich wysokość jest jasno opisana w umowie),
  • możliwa opcja przeniesienia prawa własności,
  • nie wpływa na naszą zdolność kredytową.

Wady leasingu:

  • podczas trwania podpisanej umowy, pojazd nie jest własnością leasingobiorcy. Samochód nie wchodzi w skład majątku firmy,
  • konieczność pełnego ubezpieczenia w okresie trwania umowy,
  • serwis pojazdu musi odbywać się wyłącznie w miejscach, które zostały określone przez firmę leasingową.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Zalety i wady kredytu samochodowego

Kredyt na samochód może sprawdzić się jeżeli brakuje nam środków na zakup wymarzonego pojazdu. Ta forma dodatkowego finansowania ma swoje zalety, ale również wady. Sprawdźmy jakie korzyści oraz niedogodności mogą być związane z zaciągnięciem kredytu samochodowego.

Zalety kredytu samochodowego:

  • niższy koszt kredytu (w porównaniu z kredytem gotówkowym). Ryzyko, które mogłoby skutkować wyższym kosztem zostaje ograniczone dzięki różnym formom zabezpieczenia stosowanym przez banki,
  • okres finansowania może wynosić nawet 10 lat – takie rozłożenie zobowiązania umożliwia obniżenie kwoty raty miesięcznej. Pozwala to na dopasowanie kosztów do swoich możliwości finansowych,
  • wybór dogodnego sposobu spłaty zobowiązania – możemy wybrać raty równe lub raty malejące,
  • finansowanie nowych i używanych pojazdów – w wypadku kredytu samochodowego obie opcje są możliwe. Musimy jednak pamiętać, że wiek pojazdu może wynosić maksymalnie 10 lat.

Wady kredytu samochodowego:

  • zabezpieczenia – w wypadku kredytu samochodowego są one obowiązkowe. Szczególnie popularne sposoby to przewłaszczenie oraz zastaw rejestrowy. Dzięki nim kredytodawca ma prawo sprzedać auto jeżeli klient nie będzie dłużej spłacał zobowiązania,
  • obowiązkowe ubezpieczenie – AC,
  • duża ilość formalności – ta forma finansowania związana jest z przedłożeniem wielu dokumentów.

W przypadku każdego kredytu, w tym kredytu samochodowego, należy spełnić określone warunki, które umożliwią jego otrzymanie. Jeżeli w przeszłości pojawiały się u nas problemy z płatnością warto sprawdzić kredyt samochodowy bez BIK.

Leasing a kredyt samochodowy - które rozwiązanie bardziej się opłaca?

W przypadku wyboru jednego z dwóch form finansowania pojazdu należy zastanowić się nad naszymi potrzebami. Precyzując wymagania będziemy w stanie określić, które rozwiązanie będzie dla nas najbardziej korzystne. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej jest wybrać kredyt samochodowy. Mogą jednak pojawić się okoliczności, które będą decydowały o wyborze leasingu.

Kiedy wybrać leasing?

  • jeżeli prowadzimy działalność,
  • nie jesteśmy zdecydowani na zakup i wahamy się co do wyboru opcji najmu,
  • chcemy dopasować koszty rat do kosztów podatkowych.

Kiedy wybrać kredyt samochodowy?

  • jeżeli jesteśmy osobą fizyczną,
  • chcemy zakupić pojazd,
  • chcemy zminimalizować koszty usług bankowych,
  • nasza zdolność kredytowa jest pozytywna,
  • nie zależy nam na małej ilości formalności.

Oba sposoby finansowania mają swoje zalety. Zazwyczaj kredyt samochodowy jest tańszą opcją, jednak leasing może być lepiej dopasowany oraz łatwiej go otrzymać. Należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i na tej podstawie podjąć decyzję dotyczącą rozwiązania finansowania wymarzonego pojazdu.

author
Julia Wierciło
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Coraz więcej zadłużonych biur podróży

Z informacji przygotowanych przez BIG InfoMonitor wynika, że podróżujemy coraz chętniej. Jednak mimo dużego zainteresowania ofertami biur podróży, liczba firm z problemami w tej branży wzrosła o 18%.

author
Aneta Jankowska
11 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Fundacja banku PKO BP

Fundacja PKO BP prowadzi działania i akcje, których celem jest przede wszystkim wspieranie społeczności, budowanie przestrzeni do rozwoju, ale również propagowanie zdrowia i kultury w dzisiejszym świecie. W naszym wpisie przybliżymy misję oraz szczegóły działalności tejże organizacji.

author
Halszka Gronek
28 stycznia 2024
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Tańsza konsolidacja od T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe obniża cenę swojego kredytu konsolidacyjnego. RRSO dla przykładu reprezentatywnego spadło do 9,81% i tym samym jest to jeden z najtańszych kredytów konsolidacyjnych na rynku.

author
Patryk Byczek
04 czerwca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pocztowy – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Jaki jest numer SWIFT, BIC oraz IBAN w Banku Pocztowym? Numer SWIFT/BIC w Banku Pocztowym to POCZPLP4, natomiast kod IBAN to litery “PL” i pełny numer rachunku bankowego. Sprawdź szczegóły na temat kodów BIC/SWIFT oraz IBAN w Banku Pocztowym.

author
Dominika Byczek
13 stycznia 2024
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Komornik Sądowy Aleksander Pardus

Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 1300 komorników sądowych. Jednym z nich jest Aleksander Pardus – komornik przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w Warszawie.

author
Dominika Byczek
13 października 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Różanie – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Różanie to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
07 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj