Z badania „Portret finansowy Polski lokalnej” można się dowiedzieć, że prawie połowa mieszkańców małych i średnich miast spłaca obecnie raty pożyczek, bądź kredytów, które na 43% tych osób nie są zbyt wielkim obciążeniem. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 26.03.2018
Udostępnij:

Dwie na trzy osoby biorące udział w badaniu zadeklarowały, że są one w posiadaniu oszczędności. Warto zaznaczyć, że prawie 75% ludności w naszym kraju stanowią mieszkańcy małych i średnich miejscowości.


 

Badanie
 

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Danae dla Provident Polska wzięło udział ośmiuset sześćdziesięciu dwóch Polaków powyżej osiemnastego roku życia, którzy mieszkają w małych i średnich miastach do stu tysięcy mieszkańców. Badanie odbyło się w dniach od 20.12.2017 roku do 2.01.2018 roku.

Na co pożyczają Polacy
 

Według raportu przygotowanego dla Provident Polska, Polacy z większych i mniejszych miast pożyczają pieniądze, które przeznaczają na bardzo podobne rzeczy:
 

  • 65% – zakup/remont/wyposażenie domu lub mieszkania,

  • 17% – zakup sprzętu RTV/AGD,

  • 13% – zakup samochodu,

  • 7% – koszty związane z leczeniem,

  • 6% – imprezy rodzinne, wesela, komunie, chrzciny,

  • 5% – spłata posiadanych zadłużeń.

Pożyczki na dalszym planie

Zaciągnięcie pożyczki pozwala na zakup droższych rzeczy, dlatego do pewnego czasu były one głównym sposobem finansowania większych zakupów. Od pewnego momentu Polacy zaczęli doceniać oszczędzanie pieniędzy. Aż 63% osób z małych i średnich miast w badaniu poinformowało, że posiada oszczędności. Ponad 50% respondentów stwierdziło, że właśnie odłożone pieniądze zostaną przeznaczone na zrealizowanie droższych wydatków. 

Pożyczki i kredyty
 

Przed zaciągnięciem pożyczki należy obliczyć jej koszty oraz dokładnie przemyśleć, czy jest ona w naszym finansowym zasięgu. Trzeba pamiętać o tym, że w gorszej sytuacji finansowej, która może się pojawić, nadal mamy obowiązek spłacania rat pożyczki. Na szczęście 43% respondentów z małych i średnich miast nie ma problemów ze spłatą rat w terminie. 

Z badania wynika, że 46% osób z małych i średnich miast ma obecnie na swoim koncie zaciągniętą pożyczkę. Ponad trzy czwarte tych osób zadeklarowało, że podjęcie pożyczki było świadome, przemyślane i racjonalne. Natomiast prawie jedna czwarta osób podjęła pożyczkę nagle, czego powodem była nieprzewidziana sytuacja.
 

Komentarze