Finansowe marzenia Polaków

Finansowe marzenia Polaków

author
Aneta Jankowska
28 stycznia 2017
Dla Polaków najważniejsza jest stabilizacja finansowa. Co więcej, marzymy o sytuacji, w której nie musielibyśmy przejmować się gotówką na niezbędne wydatki. Takie informacje podaje w swoim najnowszym sondażu Deutsche Bank. 

Prawie 40% Polaków chciałoby posiadać kapitał dający poczucie bezpieczeństwa. Co trzeci z nas marzy o bezproblemowym zakupie dóbr i usług. Chociaż nasza sytuacja materialna stale się poprawia, to nadal nie czujemy się finansowo bezpieczni w porównaniu do lat ubiegłych. 

Dane NBP wskazują, że w II kwartale 2016 roku realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o ponad 6% w zestawieniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Za wzrost o ok. 2,5 pp. odpowiadają wypłaty ze świadczeń Rodzina 500+. Niska stopa bezrobocia (w listopadzie wynosiła 8,2%) powinna przyczyniać się do tego, że Polacy mogliby czuć finansową stabilizację.

Chcemy czuć się bezpieczni
 
Mimo to, zgodnie z wynikami przeprowadzonych badań, Polacy przede wszystkim marzą o tym, by nie gdybać nad niezbędnymi wydatkami. W ten sposób wypowiedziało się 39% badanych. Kolejną najczęściej wskazywaną odpowiedzią było marzenie o posiadaniu kapitału, który daje poczucie bezpieczeństwa – 38%. Natomiast 34% ankietowanych chciałoby, aby  zakupy dóbr materialnych nie stanowił dla nich problemu. 
 
Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej w Deutsche Bank, Monika Szlosek stwierdza, że takie wyniki mogą wskazywać na pewne pogorszenie nastrojów związanych z poczuciem materialnego bezpieczeństwa:

– Wymieniane odpowiedzi pokazują, że Polakom częściej niż przed rokiem brakuje poczucia finansowej stabilizacji. Podczas gdy rok temu podkreślali znaczenie długoterminowego zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci, dziś w swoich deklaracjach skupiają się głównie na zabezpieczeniu bieżących wydatków.

Dane Ipsos również wskazują, że w październiku nastroje społeczne Polaków pogorszyły się. WOK, czyli Wskaźnik Optymizmu Konsumentów osiągnął wtedy poziom 95,97 pkt.. Był najniższy w całym 2016 roku.
 
Młodzi chcą oszczędzać

Młode osoby myślą o swoich finansach inaczej niż starsi. Ich marzeniem jest przede wszystkim kupno mieszkania bez potrzeby zaciągania kredytu – odpowiedziało tak 66% ankietowanych w przedziale wiekowym 18-24 lata. Chcą też oszczędzać i przekazać majątek swoim dzieciom (takiej informacji udzieliło 2/3 ankietowanych w tym wieku).

Choć prawie połowa młodych osób nie chce, aby kwestie finansowe były kluczowymi w ich życiu, mają jednak świadomość jak ważna jest umiejętność oszczędzania. Bieżąca konsumpcja jest dla nich istotna, ale pozytywne jest to, że przynajmniej w deklaracjach pamiętają o wadze regularnego odkładania pieniędzy na przyszłość – dodaje ekspert Deutsche Bank.
 
Osoby starsze w wieku od 35 do 44 lat bardziej skupiają się na tym, aby zakupy dóbr materialnych nie stanowiły dla nich problemu – 48%.  Co więcej, połowa z nich marzy, by nie martwić się spłatami swoich zobowiązań. 45% ankietowanych powyżej 65. roku życia wskazało, że martwią się o swoje środki finansowe i pokrycie potrzebnych wydatków. 
 
Różne pensje – różne marzenia

Polacy, którzy zarabiają mniej chcieliby głównie nie martwić się czy wystarczy im środków na niezbędne wydatki – 43% ankietowanych, którzy zarabiają od 1000 do 1999 zł. Natomiast ci, którzy cieszą się lepszą płacą marzą o komforcie związanym z zakupami. 94% osób, zarabiających od 4000 do 4999 zł stwierdziło, że chciałoby nie być zmuszonym do oszczędzania na dobra materialne, które chcą nabyć. Ponad połowa Polaków z tej grupy marzy, aby nie mieć na głowie spłat swoich zobowiązań.
 
Najlepiej zarabiający (więcej niż 5000 zł) myślą o zapewnieniu sobie poczucia bezpieczeństwa – 63%. Tak odpowiadały głównie osoby pochodzące z miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców. 
 
Wyniki badania Deutsche Bank odsłaniają z całą wyrazistością swoisty "trójpodział" marzeń finansowych Polaków. Pierwsza grupa to osoby dążące do budowania solidnych podstaw swojego majątku. Akceptują one odroczenie gratyfikacji na przyszłość, rezygnując z ulotnej przyjemności konsumpcji, ponieważ nie mają problemów z zaspokajaniem bieżących potrzeb. Druga grupa Polaków także posiada aspiracje konsumpcyjne, lecz niewystarczający poziom dochodów sprawia, że posiłkuje się finansowaniem zewnętrznym. Stąd dla nich marzenia o niepłaceniu rat za samochód czy mieszkanie są jak najbardziej oczywiste. Ostatnia grupa pragnie, by finanse nie spędzały im snu z powiek. Tak zdefiniowane marzenie wskazuje na deficyt poczucia bezpieczeństwa i raczej krótkookresową orientację w gospodarowaniu budżetem – zauważa prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.
 
Sami zadbamy o siebie

Jedynie 6% badanych stwierdziło, że chciałoby, żeby to ktoś inny niż oni osobiście zarządzali swoim kapitałem.

Pokazuje to, że Polacy mają inne problemy i priorytety finansowe, a także nie posiadają wystarczających środków, aby powierzyć swoje oszczędności w zarządzanie wyspecjalizowanym podmiotom. W tym zakresie daleko nam jeszcze do Niemców, czy Belgów, których budowane znacznie dłużej aktywa pozwalają na korzystanie z usług doradców zarządzających zgromadzonym kapitałem – komentuje Monika Szlosek z Deutsche Bank.

Profesor Małgorzata Bombol z SGH zauważa, że wyniki badania Deutsche Bank wskazują na wzmożoną ostrożność Polaków. 

Konsumenci, gdy przychodzi im żyć w skomplikowanym otoczeniu zewnętrznym – gospodarczym czy legislacyjnym, zawsze stosują strategie adaptacji. Stąd w porównaniu do ubiegłego roku większy wskaźnik osób stawiających na bezpieczeństwo finansowe swoich gospodarstw domowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Brodnica
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Brodnica

Santander Consumer Bank Nowa Sól
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
27 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Nowa Sól

Czasowa promocja na kredyt mieszkaniowy w Pekao
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
12 października 2021

Czasowa promocja na kredyt mieszkaniowy w Pekao

Czy sztuczna inteligencja w płatnościach to zagrożenie?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
17 listopada 2019

Czy sztuczna inteligencja w płatnościach to zagrożenie?

Pożyczki Piekary Śląskie
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
21 stycznia 2022

Pożyczki Piekary Śląskie

Profi Credit w Śremie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
11 czerwca 2019

Profi Credit w Śremie

Porównaj