BIG InfoMonitor zlecił badanie, w którym przeanalizował firmy z problemami finansowymi. Która branża ma największe kłopoty?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.07.2018
Udostępnij:

Z badania wynika, że trudno jest wyróżnić jedną, konkretną grupę przedsiębiorców-dłużników. Okazuje się, że pojawiają się oni w każdym segmencie biznesu. Niemniej jednak, największe kłopoty mają polskie firmy budowlane. W tej dziedzinie, zaległości posiada prawie co czwarte przedsiębiorstwo.
 


Źródło: BIG InfoMonitor

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, wyjaśnia, że w opinii firm handlowych płatności opóźniają głównie przedsiębiorstwa budowlane i przemysłowe. 

O przemyśle, jako ryzykownej branży mówią też inne firmy przemysłowe. Z kolei podmioty usługowe częściej podają, że nieterminowo płaci transport – informuje.

Twórcy raportu zaznaczają, że na zadłużenie firmy nie ma również wpływu jej rozmiar oraz kapitał. 

Na kolejnych miejscach niechlubnego podium firm-dłużników znalazł się przemysł, transport i gospodarka magazynowa, a także handel detaliczny czy hurtowy. 

Najmniej problemów mają mikrofirmy, które zatrudniają do 9 pracowników.

O badaniu

Badanie „Skaner MSP, wśród mikro, małych i średnich firm” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research, na próbie 500 firm sprzedających z odroczonym terminem płatności, techniką wywiadów telefonicznych w maju bieżącego roku.

Komentarze