Firmy cateringowe pod lupą UOKiK

Firmy cateringowe pod lupą UOKiK

author
Aneta Jankowska
26 stycznia 2018
Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wykrył nieprawidłowości u 71% firm serwujących posiłki dla uczniów i pacjentów.

Inspekcja Handlowa skontrolowała 83 firmy cateringow, które szykują jedzenie dla: szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, sanatoriów, domów opieki społecznej, domów dziecka, a także ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych.

Jak podaje UOKiK, najbardziej rażące nieprawidłowości to:

  • brak informacji o alergenach
  • stosowanie tańszych składników
  • używanie przeterminowanej żywności
  • niehigieniczne warunki przechowywania jedzenia
  • zaniżone porcje 
  • niezgodność jadłospisu z umowami, które firmy cateringowe zawarły z instytucjami

Według informacji Urzędu, przedsiębiorcy podczas kontroli uzupełniali brakujące informacje w jadłospisach, wycofywali przeterminowane produkty czy pozbywali się innych nieprawidłowości. 

Kary dla firm

Inspekcja Handlowa nałożyła na winnych kary i mandaty o łącznej wartości około 28 tys. zł. Co więcej, skierowała również dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia oraz zawiadomiła o nieprawidłowościach organy nadzoru sanitarnego i weterynaryjnego, urzędy miar czy wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

UOKiK apeluje, aby szpitale, szkoły, przedszkola i inne podobne instytucje zwiększyły nadzór nad firmami, które dostarczają im jedzenie. 

Zalecamy, aby weryfikowały czy posiłki są zgodnie z zawartymi umowami. Jeśli nie, jest to nienależyte wykonanie kontraktu i należy egzekwować kary umowne. O nieprawidłowościach instytucje powinny też zawiadamiać Inspekcję Handlową, a w przypadku niespełnienia wymagań sanitarnych i zdrowotnych także Państwową Inspekcję Sanitarną.”

Przykłady nieprawidłowości

Jednym z wykroczeń był fakt, że zgodnie z jadłospisem posiłek dla dzieci w żłobku miał zawierać m.in. masło, kakao i sałatkę owocową z jogurtem naturalnym, a zamiast tego maluchy dostały: miks tłuszczowy, napój kakaowy typu instant oraz produkt jogurtopodobny.

W kolejnych przypadkach, kontrolerzy znaleźli w magazynach firm cateringowych przeterminowane produkty, w innym – resztki żywności przechowywano w brudnych zamrażarkach czy w jednej z firm zauważono w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń skrawki mięsa i wędlin oraz krupnioki.

Szpitale i szkoły również pod lupą

W jadłospisie dla pacjentów zabrakło informacji o tym, że podawane na kolację parówki zawierają soję i seler (inne alergeny wykazano). mogło mieć to istotne znaczenie dla osób uczulonych na te składniki. 

Uczniowie jednego gimnazjum dostali zbyt małe porcje naleśników z dżemem truskawkowym, czyli 119-196g zamiast obiecanych 250g. Natomiast dzieciom z podstawówki i pacjentom szpitala serwowano mniejsze kotlety mielone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile zapłacimy za nowego iPhona ?
Blog
author
Dominika Sobieraj
16 września 2017

Ile zapłacimy za nowego iPhona ?

PKO BP w Zwoleniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 października 2019

PKO BP w Zwoleniu

GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
26 listopada 2018

GUS podał najnowsze statystyki dotyczące wynagrodzeń

BOŚ Bank: będzie nowa faza programu “Czyste Powietrze”
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 maja 2020

BOŚ Bank: będzie nowa faza programu “Czyste Powietrze”

Santander Bank Polska kolejny raz nagradza tysiące uczniów
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
24 września 2020

Santander Bank Polska kolejny raz nagradza tysiące uczniów

Porównaj