Długoterminowy wynajem auto staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Statystyki pokazują, że zainteresowanie firm długoterminowym wynajmem w roku ubiegłym wzrosło o 13%, co oznacza najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 13.03.2018
Udostępnij:

Z raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że firmy z przeznaczeniem na wynajem kupiły 114 000 samochodów, a prawie 20% z nich zostało wynajętych na okres długoterminowy. Miało to odzwierciedlenie w zakupie nowych samochodów, ponieważ ten segment wzrósł o 22,8%.


 

Coraz mniej aut z silnikiem wysokoprężnym

Pomimo tego, że ponad 66% aut w branży to samochody na olej napędowy, małymi krokami firmy się z nich wycofują. Statystyki pokazują, że w roku ubiegłym odnotowano spadek zainteresowania dieslami o 4,5% względem roku poprzedniego. 

Coraz bardziej popularne stają się auta z napędem alternatywnym oraz słynne „benzyniaki”. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne samochody: pojazdy elektryczne, czy hybrydowe mają bardzo mały udział w branży, a ich odnotowany w zeszłym roku wzrost wyniósł zaledwie 1%. Samochody benzynowe odnotowały wzrost zasilenia floty w branży o 3,8% względem roku 2016, co oznacza, że jest ich obecnie 32,7% we wszystkich ofertach wynajmu na okres długoterminowy.


 

Popularność
 

Nie tylko wynajem długoterminowy staje się coraz bardziej popularny. Model krótkoterminowy również odnotowuje spore wzrosty, których wyniki również bardzo zadowalają PZWLP. Raport pokazuje, że wypożyczalnie, które reprezentują branżę w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, odnotowały wzrost na poziomie 33,2% względem roku 2016, co również jest jednym z lepszych wyników w ciągu ostatnich kilku lat.
 

Wraz z popularnością wzrastają też statystyki branży wynajmu długoterminowego samochodów. W roku ubiegłym firmy zarejestrowały 339 000 pojazdów, z czego 66 300 samochodów z przeznaczeniem na wynajem długoterminowy. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów zaznacza w raporcie zaznacza też wzrost popularności, który w ubiegłym roku wyniósł 13,1%. Według PZWLP jest to najlepszych wynik odnotowany w przeciągu ostatnich sześciu lat.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu PojazdówPZWLP jest, na chwile obecną, jedyną w naszym kraju organizacją branżową, która istnieje i funkcjonuje na rynku flotowym. W jej skład wchodzą firmy, które w swojej ofercie posiadają wynajem aut krótkoterminowyśrednioterminowy oraz długoterminowy. PZWLP w branży wynajmu i leasingu samochodów pracuje od 2005 roku. Wszystkie firmy, które są zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wytwarzają łącznie mniej więcej 40% sprzedaży nowych pojazdów do firm rozlokowanych po całej Polsce. Prezesem zarządu jest Grzegorz Szymański.

źródło grafiki: www.pzwlp.pl
 

Komentarze