Gdzie mieszkają zadłużone Polki ?

Gdzie mieszkają zadłużone Polki ?

author
Aneta Jankowska
07 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że kobiety stanowią co trzecią osobę, która trafia na listę nierzetelnych płatników. Suma zadłużenia prawie 810 tysięcy Polek wynosi 8,4 mld zł. Wysokość zadłużenia kobiet zależy od regionu Polski. 


    
Mężczyźni stanowią w bazie danych Krajowego Rejestru Długów BIG 64% wszystkich dłużników. Natomiast ich zadłużenie wynosi 24,5 mld zł. Płeć piękna jest wyraźną mniejszością w tym zestawieniu. Liczy dokładnie 809 686 kobiet, o łącznym zadłużeniu 8,4 mld zł. Panie mają również niższe zadłużenia, które stanowią 1/4 łącznych zobowiązań wszystkich konsumentów, figurujących na liście nierzetelnych płatników. Średni dług przypadający na Polkę w rejestrze to 10,4 tys. zł. Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG, tłumaczy: 

Z reguły panie wydają się być bardziej rozsądne w zarządzaniu domowym budżetem. Często księgową rodziny jest właśnie kobieta. To na jej barki spada obowiązek zapłacenia rachunków i kontrolowanie domowych wydatków. Jednak, jak się okazuje, i panie mają problemy z płatnościami. Gros kobiet, podczas opłacania rachunków, na piedestale kładzie spełnienie podstawowych potrzeb najbliższych. To dla nich priorytet, a jeśli wystarczy pieniędzy, w następnej kolejności przeznaczają je na spłatę innych zobowiązań.  

Opłata rachunków, wyprawka do szkoły i obiad dla rodziny

Prezes Zarządu Kaczmarski Ikasso, Jakub Kostecki, zwraca uwagę, żę w rozmowach z dłużniczkami, pytając je o przyczyny niespłaconych zobowiązań, kobiety często tłumaczą się, że ich domowy budżet nie jest z gumy:

Wyjaśniają, że muszą opłacić rachunki, wyżywić rodzinę, wyprawić dzieci do szkoły. Mężczyźni, przed podjęciem decyzji o zapożyczeniu się, muszą dokładnie przemyśleć i przeanalizować, czy aby na pewno warto decydować się na ten krok. Kobiety podchodzą do tego tematu zgoła inaczej – chcą ułatwić swojej rodzinie codzienne życie, a od czasu do czasu pozwolić sobie na trochę przyjemności. Większość decyzji o skorzystaniu z kolejnej pomocy finansowej jest podparta impulsem. Panie zdecydowanie szybciej i chętniej zdecydują się na wzięcie pożyczki na kupno nowej kanapy czy lodówki, drobny remont w mieszkaniu, wyjazd na rodzinne wakacje czy sfinansowanie świąt. Jednak, w parze z zaciąganiem drobnych lub większych zobowiązań idzie przesuwanie spłaty ich rat na późniejszy termin. Jak tłumaczą kobiety, powodem są inne, pilniejsze wydatki. 

Zadłużenie w różnych regionach

Panie z województwa zachodnio-pomorskiego stanowią największy odsetek kobiet, które mają problemy z płaceniem zobowiązań na czas. 55 kobiet na 1000 mieszkanek tego regionu trafiło do Krajowego Rejestru Długów. Nieco mniej zadłużonych Polek mieszka na Dolnym i Górnym Śląsku (tu dane wskazują o 53 dłużniczkach na 1000 mieszkanek regionu).  Inaczej jest na Podkarpaciu, gdzie kobiety radzą sobie najlepiej ze spłacaniem zobowiązań – 18 pań, na 1000 mieszkanek znajdziemy w KRD. Na Podlasiu, w terminie nie płaci 24/1000 mieszkanek, a w województwie małopolskim co 40. kobieta posiada długi.

W skali całego kraju kobiety stanowią 1/3 dłużników, jednak istnieją takie powiaty, gdzie ich odsetek bardzo odbiega od średniej. Na Górnym Śląsku leży 6/10 powiatów, gdzie występuje najwyższy odsetek zadłużonych pań w stosunku do panów. W Chorzowie mieszka najwięcej dłużniczek (stanowią 44% wszystkich nierzetelnych płatników, którzy pochodzą z tego miasta). Mniej mieszka w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach – 42% i w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Rudzie Śląskiej – 41%. Do wyników zadłużonych pań powyżej średniej krajowej – 36% – zalicza się również Łódź (43%), Płock (42%), Kalisz i powiat zgierski w województwie łódzkim (po 41%).

Źródło: www.krd.pl

Opole otwiera zestawienie

W czołówce miast, w których mieszkają najbardziej zadłużone Polki znajduje się Opole – długi mieszkanek stanowią 38%. Na drugim miejscu plasują się kobiety z Bielska-Białej, których zadłużenie stanowi 35%. łącznego długu wszystkich bielszczan. Trzecie miejsce zajmują zaś kobiety, które pochodzą z Elbląga – ich dług wynosi 34% zadłużenia mieszkańców miasta.

Mieszkanki Opola mają również najwyższe średnie zadłużenie w całej Polsce. Jest ono dwukrotnie większe niż dług statycznej Polki, która figuruje w rejestrze. Na jedną zadłużoną opolankę przypada 20 tys. zł. Natomiast przeciętna dłużniczka ze stolicy musi spłacić 16 tys. zł.  Na kobiety z powiatu kaliskiego na południu Wielkopolski także przypada wysoki dług – średnio 15,6 tys. zł. 

Największym długiem może pochwalić się Polka w wieku 35 lat, która mieszka w Warszawie. Jej zadłużenie przekroczyło 10 mln zł. 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Włocławek

Poszukujesz kredytu hipotecznego we Włocławku? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych ofert. Wnioskować o kredyt możemy bezpłatnie przez Internet lub w oddziale banku we Włocławku. Najwyższa kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

ING Bank Śląski w Krakowie

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Cztery placówki banku mieszczą się w Krakowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Dominika Byczek
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Tczewie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Tczewie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt hipoteczny Kołobrzeg

Jeśli szukasz kredytu hipotecznego w Kołobrzegu, zapoznaj się z naszym rankingiem ofert. Wnioskować można bezpłatnie przez Internet lub w oddziale banku w Kołobrzegu. Maksymalna kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
22 lutego 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Promocja: Bonus dla zmotoryzowanych od BZ WBK

Trwa promocja w Banku Zachodnim WBK, skierowana do osób zmotoryzowanych. Za transakcje dokonywane kartą Mastercard Business Debit na wskazanych w promocji stacjach, Klienci mogą liczyć na zwrot 2% poniesionych kosztów. Promocja trwa do 31 marca 2019 roku.

author
Patryk Byczek
24 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Sandomierzu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w naszym kraju. Sprawdzamy oddziały i placówki w Sandomierzu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
11 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj