Coraz chętniej decydujemy się na kredyty hipoteczne. Wzrost popytu na takie produkty jest najwyższy od 10 lat.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.07.2018
Udostępnij:

Kredyt to odpowiedzialna decyzja, która na lata wiąże nas finansowo z bankiem. Z raportu Newseria wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku, wartość nowo udzielonych kredytów sięgnęła 11,9 mld zł. Taka suma to wzrost o prawie 12% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 9% w skali całego roku.

Co przyczyniło się do wzrostu popytu na kredyty hipoteczne? Złagodzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, a także ogólnopolskie mieszkaniowe boom. Dane pochodzące z Open Finance, oparte o dane Eurostatu pokazują, że już co druga złotówka wydawana przez Polaków na mieszkania trafia na konta deweloperów.

W trakcie ostatniego roku, deweloperzy rozpoczęli budowę 117 tys. mieszkań, a przez ostatnie cztery kwartały w siedmiu miastach sprzedali 72 tys. mieszkań.

Z drugiej strony, do zaciągania zobowiązań może zniechęcać dość duży wkład własny, który różni się od wielkości mieszkania i miasta, w którym się znajduje. 

Z wyliczeń Newseria wynika, że zakup 40-metrowego mieszkania w Warszawie to koszt około 350 tys. zł. W tym przypadku wkład własny powinien wynieść 60 tys. zł.

Komentarze