zadluzenia.com
zamknij

Gigantyczny popyt na kredyty hipoteczne

Coraz chętniej decydujemy się na kredyty hipoteczne. Wzrost popytu na takie produkty jest najwyższy od 10 lat.

 

 

Kredyt to odpowiedzialna decyzja, która na lata wiąże nas finansowo z bankiem. Z raportu Newseria wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku, wartość nowo udzielonych kredytów sięgnęła 11,9 mld zł. Taka suma to wzrost o prawie 12% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 9% w skali całego roku.

 

Co przyczyniło się do wzrostu popytu na kredyty hipoteczne? Złagodzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, a także ogólnopolskie mieszkaniowe boom. Dane pochodzące z Open Finance, oparte o dane Eurostatu pokazują, że już co druga złotówka wydawana przez Polaków na mieszkania trafia na konta deweloperów.

 

W trakcie ostatniego roku, deweloperzy rozpoczęli budowę 117 tys. mieszkań, a przez ostatnie cztery kwartały w siedmiu miastach sprzedali 72 tys. mieszkań.

 

Z drugiej strony, do zaciągania zobowiązań może zniechęcać dość duży wkład własny, który różni się od wielkości mieszkania i miasta, w którym się znajduje. 

 

Z wyliczeń Newseria wynika, że zakup 40-metrowego mieszkania w Warszawie to koszt około 350 tys. zł. W tym przypadku wkład własny powinien wynieść 60 tys. zł.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY