Wakacje trwają już od ponad tygodnia. Gdzie Polacy zdecydowali się je spędzić? Okazuje się, że co roku na urlop wybieramy podobne kierunki.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 04.07.2018
Udostępnij:

Wielkie Greckie Wakacje

Polacy lubią mieć wakacje zaplanowane wcześniej – coraz chętniej korzystamy z ofert First Minute. O tym, że lubimy jeździć na wakacje za granicę mogą świadczyć dane biur podróży. W ubiegłym roku 30 największych operatorów wycieczek zarobiło blisko 6,5 mld zł, a łącznie na tego typu wakacje pojechało ponad 2,5 mln Polaków.

Jakie kierunki wybieramy najczęściej? Okazuje się, że Grecja jest miejscem, które co roku cieszy się największą popularnością wśród odpoczywających. Prawie 30% klientów biur podróży na wczasy pojedzie właśnie tam. Według informacji portalu Travelplanet.pl, między 1 czerwca i 30 września bieżącego roku Grecję wybrało niemal 30% klientów biur podróży. 

Zaraz za nią, najchętniej wybieranym kierunkiem jest Turcja. W tym samym czasie, ten kraj wybrał co piąty wczasowicz. 

Na kolejnych miejscach uplasowały się takie kraje jak:

  • Bułgaria
  • Hiszpania
  • Egipt
  • Albania
  • Tunezja
  • Macedonia

Polacy chętnie odwiedzają również egzotyczne zakątki świata. Zgodnie z danymi Polskiego Związku Organizatorów Turystyki PZOT, wśród najczęściej wybieranych kierunków tego typu znalazły się:

  • Tajlandia
  • Tanzania
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie 
  • Wyspy Zielonego Przylądka

Wycieczki coraz tańsze

Dane Travelplanet.pl pokazują również, że za wakacje za granicą zapłacimy dziś mniej niż w ubiegłym roku. Różnica między 2017 a 2018 rokiem wynosi 160-170 zł za osobę, a średni koszt wypoczynku w wakacyjnych miesiącach to 2550 zł na osobę.

Nowa ustawa o imprezach turystycznych

Kilka dni temu weszła w życie nowa ustawa, która dotyczy imprez turystycznych i usług z nimi powiązanych. Nowe przepisy obejmują regulacją podmioty, których dotąd nie obowiązywała ustawa o usługach turystycznych.

Co się zmieniło? Między innymi klienci muszą być informowani o każdym szczególe wycieczki, którą kupują, ale co bardzo istotne, jeszcze przed podpisaniem umowy. Natomiast przedsiębiorstwa sprzedające zorganizowane wyjazdy wakacyjne mają obowiązek zapewnić podróżującym ochronę na wypadek niewypłacalności. Turyści mają także prawo do anulowania wyjazdu z jakichkolwiek powodów za uiszczeniem rozsądnej opłaty, ale istnieje też możliwość anulowania wakacji bez dodatkowych opłat, w przypadku, gdy miejsce docelowe stanie się niebezpieczne ze względu na wojnę lub klęski żywiołowe lub jeżeli cena wyjazdu zostanie podniesiona o co najmniej 8% ceny początkowej.

Źródło: fragment ustawy
 

Komentarze