Prawie 40% Polaków wybrało Grecję jako kierunek swoich wakacji w ubiegłym roku. Zgodnie z prognozami taki trend utrzyma się również w nadchodzącym sezonie.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 12.01.2018
Udostępnij:

Do Grecji turyści jeżdżą ze względu na coraz lepszą infrastrukturę czy nowe formy aktywnego wypoczynku. Kuszą również ciekawe propozycje biur podróży. Największą popularnością cieszą się duże wyspy: Kreta, Rodos, Zakynthos i Korfu. 

Grecja jest absolutnym hitem wakacyjnym Polaków nieprzerwanie od kilku sezonów. Każdego roku jej udział istotnie rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się odwrócić. To najbardziej popularny kierunek wakacyjny, który dystansuje konkurentów. Udział Grecji w rynku to 35-40%, jeśli mówimy o letnim wypoczynku czarterowym, a w przypadku innych kierunków jest to kilkanaście procent – podkreśla w rozmowie z agencją  informacyjną Newseria Biznes Janusz Śmigielski, wiceprezes zarządu Grecos.

Gdzie odpoczywają Polacy ?

Dane Travelplanet.pl pokazują, że Grecja jest wakacyjnym numerem jeden dla polskich turystów. Od czerwca do września ubiegłego roku na urlop wybrało się tam 39% wczasowiczów. Kolejnym miejscem, do którego jeżdżą Polacy jest Bułgaria i Hiszpania – łącznie do tych krajów wyjechało 28% wypoczywających. 

Przez ostatnie kilka lat podwoiliśmy liczbę klientów wysyłanych do Grecji. Teraz wzrosty z roku na rok mogą być dwucyfrowe, ale nasycenie jest już bardzo duże. Wiele zachodnich nacji powraca do Grecji i robi się już ciasno, dlatego trzeba mieć świadomość, że wzrosty nie będą już tak spektakularne jak kiedyś. Niemniej w tym roku planujemy też dwucyfrowy wzrost – dodaje Janusz Śmigielski.

Grecos podaje, że w ubiegłym roku liczba turystów, którzy wyjechali z biurem do Grecji, wzrosła o 12%. Inni operatorzy także zauważyli wzrost wyjazdów do tej destynacji. 

Analizy Greckiej Konfederacji Turystycznej (SETE) wskazują, że już w najbliższym sezonie letnim w samolotach do Grecji ma znaleźć się o 4% więcej miejsc niż w poprzednim sezonie.

Polacy lubią wracać do Grecji, cenią przede wszystkim gościnność Greków, ich styl życia, brak pośpiechu, czyli tzw. siga, siga. Każdy, kto jedzie na wakacje, szuka chwili wytchnienia, spokoju i zresetowania się, więc to greckie siga, siga jest idealną receptą na udany wypoczynek. To wyjątkowy klimat wakacyjny, do którego wszyscy chcą zawsze wracać – wyjaśnia wiceprezes Grecos.

Wśród miejsc, które cieszą się największym zainteresowaniem są wyspy:
 

  • Kreta
  • Rodos
  • Zakynthos
  • Korfu

Coraz więcej osób wybiera też mniejszą wyspę Kos położoną obok tureckiego wybrzeża oraz Kefalonię.

Turystyka w Grecji stanowi dużą część przychodów. Według SETE zyski z tego sektora w 2017 roku mogły sięgnąć 14,5 mld euro. Duże zainteresowanie wyjazdami na wyspy przekłada się na rozbudowę dróg, sieci hoteli i coraz wyższy standard ośrodków turystycznych.

Standard obsługi i wypoczynku w Grecji diametralnie się zmienia. Dodatkowo pojawia się tam wiele form nowoczesnego, aktywnego wypoczynku, coraz więcej formatów wakacyjnych, które nie były dotąd spotykane. Sprzedają się pakiety willa plus samochód albo hotel plus samochód. Pojawiają się unikalne kluby wakacyjne dla dorosłych i dzieci, podróże kulinarne czy autorskie programy zwiedzania. To wszystko powoduje, że na tle innych krajów Grecja zyskuje – tłumaczy Śmigielski.

Komentarze