zadluzenia.com
zamknij

Hedonizm finansowy Polaków

Oszczędzanie i wydawanie - pozornie dwa przeciwne kierunki, które można obrać wobec własnych pieniędzy. Okazuje się, że Polacy są jednak coraz bardziej skłonni, by te dwa kierunki łączyć. Powoli uczymy się oszczędzać po to, żeby wydawać na własne przyjemności. Finansowy hedonizm Polaków rośnie z roku na rok - takie są wyniki trzeciej już edycji społecznego barometru "Hedoniści i oszczędni". 


Badanie realizowane było przez instytut IRCenter na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa. W zeszłorocznej edycji wskaźnik naszego hedonizmu finansowego wynosił -19,2 punktu, a w tym roku wynosi już jedynie - 12,8 punktu. Im mniej na minusie, tym większa jest nasza swoboda w zarządzaniu pieniędzmi. Z badania wynika, że finansowy hedonizm deklaruje co piąty Polak. 
"Mówimy o deklaracjach. Jeśli przyjrzymy się bliżej postawie oszczędnej, to okazuje się, że Polacy najchętniej odkładają środki na przyjemności. Natomiast znacznie słabiej idzie im długoterminowe oszczędzanie na np. dodatkową emeryturę czy też zabezpieczenie się przed utratą pracy lub zdrowia" – komentuje wyniki badania Ewelina Churzępa, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Inwestycyjnych w Grupie Europa.

500 + podwyższyło standard życia i oszczędności 

Ten aspekt nie mógł się nie pojawić w przypadku badań oszczędności Polaków. Okazało się, że zarówno rządowy program 500+ oraz fakt obniżenia wieku emerytanego znacząco wpłynęły na wyniki badań. W przypadku pieniędzy z programu 500+ znacząco wzrósł odsetek osób, które deklarują, że to dofinansowanie znacząco pomogło im w podniesieniu standardu życia i zaspokojeniu potrzeb całej rodziny. 

Spadła zarazem wola odłożenia dodatkowych pieniędzy na przyszłość dzieci - zaledwie 17% badanych deklaruje, że pieniądze uzyskane w ramach programu 500+ prznaczyłoby na ten cel. Ogólnie program 500+ pozwolił na oszczędzanie jedynie co ósmemu badanemu. 

Polacy nie są jednoznacznie pozytywnie nastawieni do obniżenia wieku emerytalnego. Większość z nich zdaje sobie sprawę z radyklanego zmniejszenia kwot wypłacanych w ramach emerytury. Wobec tej decyzji rządu aż 26% badanych deklaruje, że chciałoby zostać na rynku pracy znacznie dłużej, niż przewidują to nowe zasady. 

Na co głównie wydajemy oszczędności? 
 

  • koncerty (29 %),
  • wakacje (14 %),  
  • sprzęt elektroniczny (14%),
  • emerytura (2%), 
  • niespodziewane wydatki (2%).


Spada popularność lokat bankowych

Polacy nauczyli się oszczędzać w inny sposób. Niskooprocentowane lokaty bankowe nie wydają się już tak atrakcyjne, jak przed lat. W 2015 roku wyszukiwań lokat bankowych było w Internecie średnio aż 27 tysięcy razy w miesiącu, a w tym roku jest ich zaledwie 18 tysięcy, czyli prawie dwa razy mniej. Rośnie natomiast zainteresowanie ubezpieczeniami - wyszukań na ten temat jest niemal o połowę więcej, niż w poprzednim roku. 

Zamiast lokat bankowych, wybieramy inne opcje oszczędzania, wśród których najpopularniejsze to: 
 

  • akcje (15000 wyszukań w miesiącu),
  • obligacje (12000 wyszukań w miesiącu). 


Oszczędni bardziej martwią się o swoją starość niż hedoniści 
 

Wśród osób postrzegających samych siebie jako oszczędnych, aż 7 na 10 deklaruje odkładanie pieniędzy na starość. Połowa z nich trzyma pieniądze na lokacie bankowej, a co czwarty swoje nadzieje pokłada w trzecim filarze emerytalnym. 

Osoby oszczędne na swoją przyszłość odkładają średnio 180 zł miesięcznie, a na niespodziewane wydatki - aż 200 zł miesięcznie. Hedoniści odkładają na te cele znacznie mniejsze kwoty - na przyszłość zachowują jedynie 15 zł, a na niespodziewane wydatki niewiele więcej, bo jedynie 51 zł. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY