Ile czeka się na nakaz w EPU ?

Ile czeka się na nakaz w EPU ?

autor wpisu
Emilia
14 marca 2017
Możliwość złożenia pozwu przez Internet było rewolucją w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jedną z przesłanek wprowadzenia systemu EPU było skrócenie czasu oczekiwania na nakaz. Jak wygląda to w praktyce ?

Aby złożyć pozew w e-sądzie należy na stronie www.e-sad.gov.pl założyć konto. Po założeniu konta możemy przystąpić do składania pozwu. Jest to znacznie prostsze niż w tradycyjnym sądzie. Wypełniamy po prostu kolejny formularz, który krok po kroku każe nam wpisać wszystkie niezbędne dane. Po przejściu całej procedury wypełniania formularza i dokonaniu końcowych czynności, tj. opłacenia i podpisu, otrzymujemy potwierdzenie złożenia dokumentu.

Jaki jest czas oczekiwania na rozpatrzenie naszego pozwu? Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od liczby spraw, które w danym tygodniu czy miesiącu wpłynęły do e-sądu oraz od stopnia skomplikowania sprawy. Czasem jest to zaledwie 48 godzin, czasem miesiąc lub półtora miesiąca.

Generalnie całe postępowanie trwa krócej niż w sądzie tradycyjnym. Średnio nie trwa to dłużej, niż 2,5 miesiąca. W tradycyjnym sądzie – od wysłania pozwu do otrzymania klauzuli wykonalności – wszystko odbywa się za pomocą poczty. To sprawia, że wydanie klauzuli wykonalności może nastąpić nawet po roku od złożenia pozwu.

Na koncie danego użytkownika pojawia się odpowiednia informacja o tym, w jaki sposób sprawa została rozpatrzona. Można też zamówić informowanie o rozpatrzeniu sprawy za pomocą e-maila. Ta wiadomość jest bezpieczna – nie pojawia się w niej żadna informacja o sprawie, ale jedynie stwierdzenie, że mamy zalogować się na konto, ponieważ została podjęta w sprawie jakaś decyzja.

Nakaz zapłaty jest doręczany powodowi elektronicznie, niezwłocznie po jego wydaniu w sprawie na skrzynkę (konto) założoną w elektronicznym postępowaniu upominawczym na stronie www.e-sad.gov.pl.

Elektroniczne postępowanie upominawcze dzięki swojej formie, znacznie przyspieszyło rozpoznanie sprawy i wydanie nakazu. Może się np. zdarzyć, że rozpatrujący sprawę referendarz sądowy ma jakieś dodatkowe pytanie do powoda (dotyczących tzw. braków formalnych pozwu). W tradycyjnym sądzie musiałby wysłać je pocztą, powód musiałby w ten sam sposób odpowiedzieć, sprawa trwałaby zapewne minimum miesiąc. W e-sądzie referendarz wpisuje pytanie i powód natychmiast je widzi. I natychmiast odpowiada. Trwa to 10 minut. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

rychu2
rychu2
2023-01-03 19:48:46

nie ma odpowiedzi już prawie rok ,ten sąd to jakaś żiobrowa ściema .

Manwe
Manwe
2020-12-09 16:11:50

Do epu trafia chyba około 3 mln spraw rocznie - jak nie więcej. To daje ponad 8 tys. spraw do dziennie. Nie ma co oczekiwać, że sprawy będą załatwiane w ciągu miesiąca. Moja sprawa także "wisi" na statusie zadekretowano-nowa.

dsd
dsd
2020-06-13 12:10:21

Ja mam podobnie - pozew zgłoszony w kwietniu, czekam do dzisiaj. Wydaje mi się, że może być to związane z tą niby epidemią, bo napewno sądy mają teraz kupę takich wniosków i dużo roboty

DN
DN
2020-06-01 18:38:42

Właśnie ! czy są jakieś terminy rozpatrzenia ? Ile to trwa ? zadekretowano-nowa i co dalej? Nic nie można się dowiedzieć. Jak widać jest to sąd dla korporacji i banków. Brawo Polsko !!! "Papierowe"- państwo !!!

MMMMM
MMMMM
2020-04-22 15:34:03

A CO JEŚLI OD ŻŁOŻENIA POZWU DO DNIA DZISIEJSZEGO SPRAWA WIDNIEJE CAŁY CZAS ZE STATUSEM ZADEKRETOWANO-NOWA. A TO JUŻ 3,5MCA? Z KIM SIĘ KONTAKTOWAĆ?

Podobne artykuły

Auta elektryczne bez mandatów?
Aktualności
author
Patryk Byczek
26 sierpnia 2018

Auta elektryczne bez mandatów?

Sąd Najwyższy jest za pobraniem z OC sprawcy kosztów ekspertyzy
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 września 2019

Sąd Najwyższy jest za pobraniem z OC sprawcy kosztów ekspertyzy

Pożyczki bez BIK Ostrów Mazowiecka
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
16 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Ostrów Mazowiecka

Kredyt hipoteczny Police
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
26 maja 2017

Kredyt hipoteczny Police

Kredyt hipoteczny Działdowo
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
22 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Działdowo

Porównaj