Ile czeka się na nakaz w EPU?
Możliwość złożenia pozwu przez Internet było rewolucją w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jedną z przesłanek wprowadzenia systemu EPU było skrócenie czasu oczekiwania na nakaz. Jak wygląda to w praktyce? Sprawdzamy szczegóły.
Jak złożyć e-pozew?
Aby złożyć pozew w e-sądzie należy na stronie www.e-sad.gov.pl założyć konto. Po założeniu konta możemy przystąpić do składania pozwu. Jest to znacznie prostsze niż w tradycyjnym sądzie. Wypełniamy po prostu kolejny formularz, który krok po kroku każe nam wpisać wszystkie niezbędne dane. Po przejściu całej procedury wypełniania formularza i dokonaniu końcowych czynności, tj. opłacenia i podpisu, otrzymujemy potwierdzenie złożenia dokumentu.
Jaki jest czas oczekiwania na rozpatrzenie naszego pozwu? Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od liczby spraw, które w danym tygodniu czy miesiącu wpłynęły do e-sądu oraz od stopnia skomplikowania sprawy. Czasem jest to zaledwie 48 godzin, czasem miesiąc lub półtora miesiąca.
Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:
Kredyt online – do 200 000 zł online
Pożyczki na dowód – minimum formalności
Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach
Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet
Postępowanie trwa krócej
Generalnie całe postępowanie trwa krócej niż w sądzie tradycyjnym. Średnio nie trwa to dłużej, niż 2,5 miesiąca. W tradycyjnym sądzie – od wysłania pozwu do otrzymania klauzuli wykonalności – wszystko odbywa się za pomocą poczty. To sprawia, że wydanie klauzuli wykonalności może nastąpić nawet po roku od złożenia pozwu.
Na koncie danego użytkownika pojawia się odpowiednia informacja o tym, w jaki sposób sprawa została rozpatrzona. Można też zamówić informowanie o rozpatrzeniu sprawy za pomocą e-maila. Ta wiadomość jest bezpieczna – nie pojawia się w niej żadna informacja o sprawie, ale jedynie stwierdzenie, że mamy zalogować się na konto, ponieważ została podjęta w sprawie jakaś decyzja.
Nakaz zapłaty jest doręczany powodowi elektronicznie, niezwłocznie po jego wydaniu w sprawie na skrzynkę (konto) założoną w elektronicznym postępowaniu upominawczym na stronie www.e-sad.gov.pl.
Elektroniczne postępowanie upominawcze
Elektroniczne postępowanie upominawcze dzięki swojej formie, znacznie przyspieszyło rozpoznanie sprawy i wydanie nakazu. Może się np. zdarzyć, że rozpatrujący sprawę referendarz sądowy ma jakieś dodatkowe pytanie do powoda (dotyczących tzw. braków formalnych pozwu). W tradycyjnym sądzie musiałby wysłać je pocztą, powód musiałby w ten sam sposób odpowiedzieć, sprawa trwałaby zapewne minimum miesiąc. W e-sądzie referendarz wpisuje pytanie i powód natychmiast je widzi. I natychmiast odpowiada. Trwa to 10 minut.
Podsumowanie
E-sąd to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco ułatwia proces składania pozwów i rozpatrywania spraw prawnych. Po założeniu konta na stronie www.e-sad.gov.pl, użytkownicy mogą składać pozwu w sposób znacznie prostszy niż w tradycyjnych sądach. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz online, krok po kroku wprowadzając niezbędne informacje. Po zakończeniu tej procedury, wraz z opłaceniem i podpisem, otrzymuje się potwierdzenie złożenia dokumentu.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie pozwu w e-sądzie jest zmienny i zależy od liczby spraw oraz ich stopnia skomplikowania w danym okresie. Jednak ogólnie rzecz biorąc, proces ten trwa krócej niż w tradycyjnych sądach, często nie przekraczając 2,5 miesiąca. W tradycyjnych sądach proces ten może trwać znacznie dłużej, nawet ponad rok.
Korzystając z e-sądu, użytkownicy mają także dostęp do informacji o statusie swojej sprawy, a także opcję otrzymywania powiadomień e-mailowych o postępach w sprawie. To nowoczesne podejście przyspiesza rozpatrzenie sprawy i pozwala na bieżącą komunikację z sądem. Dzięki temu rozpoznanie ewentualnych błędów formalnych czy pytania od referendarza sądowego może nastąpić niemal natychmiast, znacznie przyspieszając cały proces.
E-sąd to bez wątpienia innowacyjna platforma, która znacząco poprawia dostępność i szybkość procesu sądowego, sprawiając, że sprawy są rozpatrywane sprawniej i efektywniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Pytania i odpowiedzi
Aby rozpocząć proces składania pozwu w e-sądzie, należy najpierw założyć konto na stronie www.e-sad.gov.pl.
Po założeniu konta można przystąpić do składania pozwu, wypełniając online odpowiedni formularz.
Formularz składania pozwu w e-sądzie kieruje użytkownika krok po kroku, wymagając wprowadzenia wszystkich niezbędnych danych.
Po wypełnieniu formularza, użytkownik musi dokonać opłaty online i podpisać dokument.
Czas oczekiwania na rozpatrzenie pozwu w e-sądzie zależy od liczby spraw i ich stopnia skomplikowania, ale może wynosić od 48 godzin do nawet półtora miesiąca.
Średnio, postępowanie w e-sądzie trwa krócej niż w tradycyjnym sądzie i nie przekracza zazwyczaj 2,5 miesiąca.
Użytkownik ma dostęp do informacji o statusie swojej sprawy na swoim koncie oraz może zamówić powiadomienia e-mailowe o postępach w sprawie.
Powiadomienia e-mailowe z e-sądu nie zawierają szczegółowych informacji o sprawie, lecz informują użytkownika o konieczności zalogowania się na konto w celu sprawdzenia podjętych decyzji.
Nakaz zapłaty jest doręczany elektronicznie powodowi na skrzynkę (konto) założoną w elektronicznym postępowaniu upominawczym na stronie www.e-sad.gov.pl.
Elektroniczne postępowanie upominawcze w e-sądzie przyspiesza rozpoznanie sprawy, umożliwia szybką komunikację z sądem oraz skraca czas oczekiwania na rozstrzygnięcie, co znacznie zwiększa efektywność procesu sądowego.
Wszystkie komentarze
Ja już czeka dwa miesiące i status opłata w trakcie realizacji czy można się dowiedzieć co z tym pozwem. Jak to potrwa tak długo to dłużnik zdąży sprzedać cały majątek a wyrokiem będę sobie mógł tylko tyłek podetrzeć.
Dodaj komentarz