Ilu komorników to kobiety ?

Ilu komorników to kobiety ?

author
Aneta Jankowska
16 marca 2017
Krajowa Rada Komornicza zauważa, że coraz więcej komorników sądowych stanowią panie. Aktualnie zawód ten wykonuje 329 kobiet, czyli 25% wszystkich komorników w Polsce. 

Najwięcej kobiet zrzesza Izba Komornicza we Wrocławiu – 45. Zaraz za nią jest Izba Komornicza w Gdańsku – 41 kobiet, a w Katowicach i Warszawie kobiet komorników jest po 39. W Łodzi 36 pań wykonuje ten zawód, w Krakowie 30, w Białymstoku 23, w Lublinie 22, w Poznaniu i Szczecinie po 19, a w Rzeszowie 16. Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej Monika Janus przyznaje, że mimo, iż ta profesja nie należy do najłatwiejszych, to od 2011 r. do 2014 r. przystąpiło do niego 156 kobiet.  

Więcej empatii

Z danych pani rzecznik wynika jasno, że z roku na rok zainteresowanie tym zawodem wśród kobiet rośnie. Jak sama przyznaje, kobiety posiadają wiele cech, których komornicy potrzebują w swojej pracy: 

Aby dobrze wykonywać pracę komornika niezbędne jest wiedza, doświadczenie i skuteczności, ale także empatia, zrozumienie i zdolność do kompromisu, a takimi właśnie cechami wykazują się szczególnie kobiety. Cieszę się, bo do zawodu wchodzą młode, zdolne, bardzo dobrze wykształcone i pełne pasji osoby.

Gabriela Morawiec, komornik sądowy z Wrocławia, mówi, że decyzję o wyborze zawodu podjęła już na studiach:

– Od 7 lat jestem komornikiem sądowym, ale w kancelarii komorniczej pracuję już od 14. Obecnie prowadzę własną kancelarię we Wrocławiu i zatrudniam 7 osób. Prywatnie jestem matką czworga dzieci i udaje mi się z powodzeniem łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. Lubię swoją pracę, mimo, że nie jest to łatwa profesja. Zawsze chciałam pracować z ludźmi i mimo wielu stereotypów na temat naszego zawodu, wiem, że praca, którą wykonuję ma bardzo duże znaczenie społeczne i gospodarcze – szczególnie widzę to w przypadku odzyskiwania alimentów. Jako matka czwórki dzieci doskonale rozumiem osoby walczące o utrzymanie swoich rodzin i staram się im pomagać. 

Małgorzata Rytwińska, która wykonuje zawód komornika od 5 lat, za jedną z najważniejszych zasad w swojej pracy uznaje właściwe podejście do dłużnika:

– Trzeba uspokoić, porozmawiać, a nie od razu przystępować do czynności. Kobiety potrafią łagodzić obyczaje. Kiedyś miałam śmieszną sytuację: mój kolega komornik nie został wpuszczony do mieszkania, a ja tak, bo pani dłużniczka stwierdziła, że nikt inny nie zrozumie kobiety lepiej jak druga kobieta.  

Obecnie w kraju mamy 1561 komorników, 1821 asesorów i 712 aplikantów komorniczych. W 2017 roku aplikację rozpoczęły kolejne 132 osoby. Natomiast kancelarii komorniczych w Polsce jest 1589. Zatrudniają one ponad 10 tys. pracowników. W ubiegłym roku liczba spraw skierowanych do komorników wyniosła 4,5 mln, a komornikom udało się odzyskać 8 mln 414 tys. zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Studenckie praktyki w Provident – „One Level Up”
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
27 lipca 2019

Studenckie praktyki w Provident – „One Level Up”

Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 sierpnia 2019

Powstał Fundusz Gwarancji Rolnych – pomoc dla rolników

Ile kosztuje badanie grupy krwi?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
30 czerwca 2019

Ile kosztuje badanie grupy krwi?

Pożyczki bez zaświadczeń Inowrocław
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
18 marca 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Inowrocław

T-Mobile Usługi Bankowe w Tomaszowie Mazowieckim
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Tomaszowie Mazowieckim

Polacy zadowoleni z wejścia RODO
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2018

Polacy zadowoleni z wejścia RODO

Porównaj