Premiera najnowszych modeli smartfonów spod skrzydeł Apple już za nami. Kolejny raz ceny mogą zaskakiwać, zarówno negatywnie, jak i pozytywnie. Specjaliści postanowili sprawdzić, ile faktycznie kosztuje produkcja najnowszych iPhone’ów.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 02.10.2018
Udostępnij:

iPhone XS Max został został rozłożony na części pierwsze, które zostały poddane wycenie. Przypomnijmy, że za najpotężniejszy, na chwilę obecną, telefon Apple, zapłacimy od 5 479 złotych do 7 219,01 złotych w najbogatszej wersji.

Koszt produkcji

Na samym początku należy zaznaczyć, że produkcja XS Max była droższa, niż produkcja X. Różnica między tymi dwoma telefonami, to nieco ponad 50 dolarów. 
 

Całkowity koszt złożenia najnowszego i największego iPhone’a to 453 dolary. Składa się na to, między innymi:

– ekran OLED 6,5 cala – 90,5 dolara
– procesor – 72 dolary
– pamięć – 64,5 dolara
– aparaty – 44 dolary.

To jednak nie tylko koszty produkcji budują cenę. Należy doliczyć także, między innymi, marketing, marżę i wiele innych ważnych czynników.

Wiadomo jednak, że chcąc ulepszyć każdy kolejny model, uzupełniając go o coraz lepsze i wydajniejsze podzespoły, koszt produkcji będzie wzrastał. Przeliczając na złotówki, produkcja iPhone’a XS Max wynosi 1650 złotych. Oznacza to, że cena za gotowy produkt w sklepie jest blisko trzy i pół raza wyższa, aniżeli koszt produkcji.

Zarobek Apple

Różnica między kosztami wyprodukowania telefonu, a ceną sprzedaży gotowego towaru w sklepach jest gigantyczna. Cena za najbogatszą wersję iPhone'a XS Max wywołała gigantyczne kontrowersje, podobnie jak cena Iphone'a X w roku ubiegłym. Mimo wszystko, Polacy powinni być zadowoleni, ponieważ cena za ten model w Polsce wynosi 1960 dolarów, podczas gdy w Szwecji, Danii, czy Norwegii smartfon ten kosztuje ponad 2000 dolarów.

Przebitki między produkcją a sprzedażą to nawet 650 dolarów, czyli blisko 4000 złotych

Tim Cook, szef Apple'a otwarcie mówił, że ceny nowych modeli są wysokie, ze względu na wartość, jakoś i dużą liczbę innowacji, którą wprowadzają nowe iPhone’y. Przedsiębiorca twierdzi, że właśnie za to ludzie płacą duże pieniądze i to właśnie oni budują i napędzają biznes Apple.

Apple

Apple zostało założone 1 kwietnia 1976 roku przez przez Steve’a Wozniaka, Steve’a Jobsa oraz Ronalda Wayne’a. Celem firmy było projektowanie, składanie oraz sprzedawanie gotowych komputerów osobistych. W roku ubiegłym Apple odnotowało przychody na poziomie ponad 229 234 000 000 dolarów. Firma zaczynała od sprzedaży komputerów, a na chwilę obecną można kupić wszelki rodzaj elektroniki z logiem ugryzionego jabłka. Apple z roku na rok rośnie – zarówno pod względem zespołu, jak i urządzeń, czy sprzedaży swoich produktów.


 

Komentarze