Wychowanie dzieci kosztuje, to pewne. Ale ile dokładnie pieniędzy muszą przeznaczyć na to rodzice? Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha policzyli ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 06.06.2018
Udostępnij:

Raport przygotował Pierwszy Niezależny Instytut w Polsce promujący idee wolnego rynku – Centrum im. Adama Smitha. To już siódma edycja analizy "Kosztów wychowania dzieci w Polsce". 

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce ?

W 2017 roku w Polsce żyło 11,311 mln dzieci do 18 lat. Z badania wynika, że wychowanie jednego dziecka do 18. roku życia w naszym kraju kosztuje od 190 do 210 tys. zł. W przypadku posiadania dwójki dzieci, będzie to kwota od 350 do 385 tys. zł. Wychowanie trójki będzie kosztować rodziców nawet ponad pół miliona zł.

Czy polskie rodziny stać na dzieci ?

Centrum im. Adama Smitha przedstawia dane, z których wynika, że w Polsce jest coraz mniej rodzin zagrożonych skrajnym ubóstwem. Problemy z tym zjawiskiem mają jednak najczęściej rodziny, które posiadają troje lub więcej dzieci. W przypadku małżeństw czy związków partnerskich bez dzieci na utrzymaniu, sytuacja jest dobra. 

Z drugiej strony, analitycy zauważają, że po wprowadzeniu Programu “Rodzina 500+” polepszyła się sytuacja materialna rodzin wielodzietnych. Trzy lata temu rodzice w takich rodzice trójki lub więcej dzieci wydawali 84% swojego dochodu. Dla porównania w ubiegłym roku było to już 74%.

Źródło: Raport Centrum im. Adama Smitha "Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018"

Największe problemy z pieniędzmi mają rodzice wychowujący dzieci w pojedynkę. Znacznie trudniej jest odłożyć pieniądze samotnej matce czy ojcu niż pełnej rodzinie. 


Źródło: Raport Centrum im. Adama Smitha "Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018"

Wychowanie dziecka ma swoją cenę

Rodzice oprócz pracy zarobkowej, która jest najważniejszym źródłem ich dochodu, mogą otrzymywać inne dodatkowe środki, np. z zasiłku dla osób bezrobotnych czy świadczeń społecznych. Nie są one jednak w stanie zrekompensować wykluczenia z pracy.


Źródło: Raport Centrum im. Adama Smitha "Koszty wychowania dzieci w Polsce 2018"

Wychowanie dzieci wiąże się z poświęceniem swojego czasu, a często z pozostaniem w  domu i zrezygnowaniem z pracy zawodowej. Badania pokazują, że to Polki zwykle rezygnują z pracy po pojawieniu się dziecka w domu. Wybierają pomiędzy opłacaniem opiekunki a osobistą opieką nad dzieckiem. 

Komentarze