Ile kosztuje życie studenta?

Ile kosztuje życie studenta?

author
Aneta Jankowska
05 października 2016
Studenckie życie wielu osobom kojarzy się z imprezowaniem. W rzeczywistości studenta może na to po prostu nie stać. Opłata za akademik, żywność, bilet miesięczny czy wreszcie powtarzanie przedmiotu, to rzeczy, na które żak głównie przeznacza pieniądze. A to nie wszystko.

Związek Banków Polskich stworzył raport, z którego wynika, że studenci muszą stawić czoła dużym wydatkom. Ale gdzie znaleźć na to odpowiednie oszczędności ?

Ile zarabia student?

Problem jest mniejszy, kiedy rodzice wspierają żaka i opłacają mu akademik czy czesne. Część studentów szuka jednak pracy na własną rękę. Najwięcej zarabiają studenci kierunków związanych z IT i finansami – powyżej 3000 zł. Na drugim miejscu plasują się studenci pracujący w doradztwie i konsultingu – około 2843 zł. Natomiast oczekiwane wynagrodzenie studentów wynosi od 2000 zł do 2499 zł, co nie zawsze sprawdza się w rzeczywistości.

Co jak nie praca? 

Stypendium. Średnie – obejmujące stypendystów naukowych, socjalnych i zawodowych – wynosi 533 zł, ale największe może sięgać nawet 3000 zł. Najbardziej opłacalne jest stypendium naukowe – średnio 831 zł. Znacznie mniejsze jest średnie stypendium socjalne, bo wynosi ono 212 zł. 

Mieszkanie czy akademik?

Pierwsze wydatki związane są z wyborem odpowiedniego lokum. Jeśli student zdecyduje się na wynajem mieszkania, to najdrożej zapłaci za to w Warszawie (kawalerka od 1200 zł/miesiąc, pokój od 500 zł/miesiąc). Nieco taniej jest w innych ośrodkach akademickich, w Krakowie i Poznaniu, gdzie ceny wynoszą od 1000 zł/miesiąc za kawalerkę i od 350zł/miesiąc za pokój. Stacjonowanie w akademiku wbrew pozorom nie jest o wiele tańsze. W zależności od standardów zapłacimy odpowiednio:

  • Akademik na Uniwersytecie Warszawskim: 315-670 zł/miesiąc
  • Akademik na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 425-710 zł/miesiąc
  • Akademik na Politechnice Wrocławskiej: 235-515 zł/miesiąc

Dodatkowe wydatki

Student wybierający własne mieszkanie lub nieco dalej położony akademik, musi liczyć się z zakupem biletu miesięcznego. Koszt takiego biletu wynosi średnio 55 zł. Wszystko zależy od zamieszkiwanego miasta i stref aglomeracyjnych.

Więcej niż zupka chińska
 

Czasem nawet student musi dobrze zjeść i skusić się na coś więcej niż zupki instant. Jeśli zdecyduje się na posiłki w barze mlecznym, to za tydzień takiego stołowania zapłaci 100zł (wersja z kompotem). Koszt 8 posiłków w restauracji uniwersyteckiej wynosi 120 zł. Częstym, bardzo szybkim rozwiązaniem (i tanim!) są budki z kebabem lub chińszczyzną, gdzie ceny wahają się od 9 do 12 zł. 

Ile kosztują poprawki?
 

Kolejnym obciążeniem finansowym żaka jest powtarzanie przedmiotów. Według badań najdroższe jest powtarzanie 120 godzin łaciny na Uniwersytecie Warszawskim – 1340 zł. Najtaniej jest na Politechnice Wrocławskiej. Tam poprawka może kosztować studenta jedynie 52 zł. Co innego w przypadku powtarzania seminarium magisterskiego we Wrocławiu. Za to student musi zapłacić już 900 zł. Tanio jest również na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ceny zaczynają się już od 66,90 zł. Za wyrobienie duplikatu legitymacji student zapłaci 25,50 zł. 

Ksero notatek z 5-6 przedmiotów czy zakup chociaż jednego podręcznika to kolejny wydatek w wysokości około 90 zł. Ale nie samą nauką żyje student! Wyjście na piwo dwa razy w miesiącu to koszt około 6zł. Miłośnicy dobrego filmu mogą zadowolić się wieczorem w kinie studyjnym za 16 zł. Natomiast aktywni studenci znajdą dla siebie karnet na siłownię już od 39 zł/miesiąc. 

Grosz do grosza

Zsumowane wydatki studenta wynoszą ponad 1000 zł miesięcznie. Z badań ZBP wynika, że żak decydujący się na naukę w uczelni prywatnej musi liczyć się z opłatami, które wynoszą około 550 zł. Podany koszt jest orientacyjny, ale studenci, którzy lubią “poszaleć” w weekend lub dobrze zjeść, muszą mieć się na baczności. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
11 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Lesznie

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
07 października 2020

Czym wyróżnia się kredyt konsolidacyjny?

Alior IKE oraz Alior IKZE w ofercie emerytalnej Alior Banku
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 października 2019

Alior IKE oraz Alior IKZE w ofercie emerytalnej Alior Banku

ZUS oddział w Siedlcach
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 września 2019

ZUS oddział w Siedlcach

Pierwsza wypłata z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
27 września 2018

Pierwsza wypłata z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Porównaj