Jak otrzymać drugi paszport?

Jak otrzymać drugi paszport?

author
Halszka Gronek
05 lipca 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

W związku z zajściem wyjątkowych okoliczności polskie prawo umożliwia uzyskanie drugiego paszportu przez wnioskodawcę. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach można liczyć na przyznanie drugiego paszportu i jak wygląda proces oczekiwania na ten dokument. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Paszport – przywilej i konieczność
 2. Kto może uzyskać drugi paszport?
 3. Drugi paszport a podstawa prawna
 4. Jak uzyskać drugi paszport?
 5. Ile trwa wyrobienie drugiego paszportu?
 6. Gdzie wnioskować o drugi paszport?
 7. Dokumenty potrzebne do wyrobienia drugiego paszportu
Zwiń spis treści

Paszport – przywilej i konieczność

Nie da się ukryć: paszport to jeden z najważniejszych dokumentów identyfikacji i ewidencji ludności obowiązujących na całym świecie.  Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie paszportu jest koniecznym warunkiem legalnego wyjazdu Polaków poza granice Unii Europejskiej.

Sprawdź oferty pożyczek bez baz oraz pożyczek dla zadłużonych.

Oprócz umożliwiania wyjazdów, paszport może posłużyć nam w wielu sytuacjach życiowych, między innymi wtedy, gdy nie posiadamy przy sobie ważnego dowodu osobistego, a chcemy potwierdzić naszą tożsamość (przykładowo zaciągając szybką pożyczkę na oświadczenie).

Co ciekawe, bywają wyjątkowe sytuacje, kiedy obywatel, mimo posiadania ważnego paszportu, potrzebuje wyrobienia kolejnego. Sprawdziliśmy, w jakich przypadkach przysługuje takie prawo oraz jak przebiega proces przyznawania drugiego paszportu. Sprawdź również oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.

Kto może uzyskać drugi paszport?

Możliwość wyrobienia drugiego paszportu przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają już jeden ważny paszport, lecz potrzebują drugiego – ze względu na zaistnienie wyjątkowych okoliczności.

Za tego typu sytuacje uważa się m..in.:

 • konieczność ochrony swojego życia lub zdrowia – gdy obywatel udaje się do kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym i będzie w nim potrzebował zapasowego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość,
 • prowadzenie misyjnej działalności humanitarnej,
 • chęć przekroczenia granicy ogarniętego konfliktem kraju – szczegółowe przypadki określa ustawa o dokumentach paszportowych.

Drugi paszport a podstawa prawna

Art. 22. Przesłanki wydania drugiego paszportu

W wyjątkowych sytuacjach dotyczących osoby występującej o paszport, w szczególności uzasadnionych:
1) względami ochrony życia i zdrowia tej osoby,
2) poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej,
3) posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia wjazd na terytorium innego państwa,
4) względami bezpieczeństwa państwa
– po uprawdopodobnieniu tych okoliczności, tej samej osobie można wydać drugi paszport […].

Jak uzyskać drugi paszport?

Podanie o przyznanie drugiego paszportu jest każdorazowo rozpatrywane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzje wystawiane są indywidualnie i w oparciu o przedstawione dowody wyjątkowości sytuacji wnioskodawcy.

Poniżej przedstawiamy kolejne etapy procesu ubiegania się o wyrobienie drugiego paszportu. 

1. Złóż podanie o zgodę na wydanie drugiego paszportu – odpowiednie podanie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powinno zawierać przede wszystkim pisemną prośbę o zgodę na wydanie drugiego paszportu (stworzoną samodzielnie, bowiem MSWiA nie opracował jeszcze jednego wzoru). Podanie o zgodę należy wysłać pocztą na adres Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA lub złożyć osobiście w biurze podawczym Ministerstwa.

2. Należy przedłożyć również odpowiednie dokumenty – mają potwierdzić wyjątkowość sytuacji wnioskodawcy, w związku z którą potrzebuje on drugiego paszportu.

3. Po uzyskaniu zgody uiść opłatę – jeśli Ministerstwo pomyślnie rozpatrzy podanie o zgodę na wydanie drugiego paszportu, należy jak najszybciej dokonać opłaty za wyrobienie nowego dokumentu. Standardowy koszt tej usługi wynosi 280 złotych. Istnieją jednak ulgi ustawowe, które pozwalają obniżyć podstawowy koszt wyrobienia drugiego paszportu. Na zniżkę 50% mogą liczyć m.in. uczniowie oraz studenci, emeryci, renciści, a także osoby niepełnosprawne. Z 75% ulgi mogą skorzystać osoby uczące się, jeśli pochodzą z rodziny wielodzietnej – czyli  takiej, która  posiada Kartę Dużej Rodziny. Aż 100% ulgi dostaną między innymi seniorzy powyżej 70. roku życia.

4. Złóż wniosek o wyrobienie drugiego paszportu – Jeśli posiadasz zgodę MSWiA na wyrobienie drugiego paszportu, musisz złożyć odpowiedni wniosek w wybranych punkcie paszportowym na terenie Polski. Pamiętaj, by zabrać ze sobą oryginał decyzji MSWiA (jest ona ważna tylko przez trzy miesiące od daty jej wydania) i odpowiedni wniosek o wydanie paszportu (oficjalny druk dostępny jest jedynie w stacjonarnych punktach paszportowych). Musisz dostarczyć także jedno aktualne, kolorowe zdjęcie, dowód opłaty za wyrobienie drugiego paszportu oraz aktualnie ważny dokument tożsamości (dowód lub paszport).

5. Odbierz drugi paszport – wyrobiony paszport należy odebrać w tym punkcie paszportowym, gdzie złożyłeś/złożyłaś wniosek o jego wydanie. Czas oczekiwania na odebranie paszportu może wynieść aż 30 dni. Urzędnik przyjmujący wniosek powinien jednak na miejscu określić dokładny termin odbioru nowego paszportu. Pamiętaj także, by przy odbiorze tego dokumentu sprawdzić poprawność swych danych biometrycznych. Sprawdź również ranking pożyczek z komornikiem.

Ile trwa wyrobienie drugiego paszportu?

Odpowiedz w sprawie zgody na wydanie drugiego paszportu powinna pojawić się wprzeciągu 30 dni od chwili dostarczenia do Ministerstwa odpowiedniego podania. W szczególnych przypadkach termin może wydłużyć się nawet do 60 dni. Zdarzy się tak może przykład wtedy, gdy przedłożone dokumenty wykazujące wyjątkowość sytuacji wnioskodawcy nie zadowolą Ministra i poprosi on o przesłanie dodatkowych danych.

Na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wydania zgody na wyrobienie drugiego paszportu oczekiwać można od 30 do 60 dni. Sam proces wyrabiania drugiego paszportu również potrwać może do 30 dni od daty złożenia wniosku w punkcie paszportowym. Otrzymany paszport ważny będzie 2 lata od daty jego wydania.

Gdzie wnioskować o drugi paszport?

Pierwsze podanie o wyrażenie zgody na wydanie drugiego paszportu należy złożyć osobiście w biurze podawczym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub wysłać listownie na adres Departamentu Spraw Obywatelskich MSWiA.

Po otrzymaniu zgody na wyrobienie drugiego paszportu, odpowiedni wniosek należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacja o adresach takowych punktów znajduje się na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia drugiego paszportu

W przypadku starania się o zgodę Ministerstwa na wydanie drugiego paszportu należy przygotować:

 • pisemne podanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – stworzone samodzielnie, bowiem MSWiA nie opracowało jeszcze jednego wzoru,
 • dokumenty, które potwierdzą wyjątkowość sytuacji wnioskodawcy,
 • wniosek o wydanie drugiego paszportu – po otrzymaniu zgody Ministra należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie w dowolnym punkcie paszportowym,
 • oryginał decyzji MSWiA – zgoda ważna jest tylko przez trzy miesiące od daty jej wydania,
 • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie,
 • dowód opłaty za wyrobienie drugiego paszportu ,
 • aktualnie ważny dokument tożsamości – dowód lub paszport.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

miki44
miki44
2018-08-24 22:53:45

ja mam za tydzien lot wykupiony i zgubiłem to da rade to jakoś przzyspieszyć??? PILNE

Podobne artykuły

Nowa możliwość potwierdzania dochodu w Banku Millennium

Bank Millennium poinformował swoich Klientów o udostępnieniu omnikanałowej usługi pozwalającej Klientom wnioskującym o kredytu gotówkowy na potwierdzenie swojego dochodu za pośrednictwem logowanie się do innego banku. Cała operacja jest możliwa do przeprowadzenia z poziomu bankowości internetowej Banku Millennium.

author
Patryk Byczek
23 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Zawieszenie spłaty rat produktów hipotecznych w DNB Banku

W oficjalnym komunikacie prasowym DNB Bank poinformował swoich Klientów o uruchomieniu specjalnej, uproszczonej ścieżki wnioskowania o odroczenie spłaty rat produktów hipotecznych na okres do 3 miesięcy. Jednocześnie o trzy miesiące wydłuża się również okres kredytowania.

author
Patryk Byczek
01 kwietnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Złoty Bankier 2016 – wyniki

ING Bank Śląski, mBank i Bank Millennium – to zwycięzcy rankingu „Złoty Bankier” organizowanego przez Bankier.pl i „Puls Biznesu”.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Korzystnie w koncie” z BGŻ BNP Paribas

W banku BGŻ BNP Paribas ruszyła kolejna promocja, w której głównymi bohaterami są nowi Klienci banku oraz Konto Optymalne. Za otworzenie rachunku Klienci mogą zgarnąć 250 złotych. Promocja trwa do 31 października 2018 roku.

author
Patryk Byczek
30 września 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zamknąć konto w Getin Banku?

Prawo do zrezygnowania z konta przysługuje każdemu Klientowi, bez względu na to, z jakiego powodu chciałby on to zrobić. Sprawdzamy, jak można zamknąć konto w Getin Noble Banku.

author
Dorota Grycko
09 grudnia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Elektroniczne zajęcie rachunku bankowego

Od 8 września zajęcie rachunku bankowego będzie się odbywało w całości za pomocą systemu teleinformatycznego. Co to oznacza dla Dłużników ?

author
Patryk Byczek
25 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj