Ile osób skorzystało z upadłości konsumenckiej ?

Ile osób skorzystało z upadłości konsumenckiej ?

author
Aneta Jankowska
16 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Od wejścia w życie regulacji prawnych, które dotyczyły łatwiejszego dostępu do upadłości konsumenckiej minęły już trzy lata. Liczba bankructw rosła z roku na rok.

Przez ostatnie trzy lata ogłoszono dokładnie 12 953 upadłości konsumenckie (od II kwartału 2015 roku do I kwartału 2018 roku). W trakcie pierwszych dwóch miesięcy bieżącego roku odnotowano o jedną czwartą więcej upadłości niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Z roku na rok rośnie liczba ogłaszanych upadłości

Przed zmianami jedynie kilkadziesiąt osób ogłaszało upadłość konsumencką, bo dopiero od 2015 roku stała się realną opcją dla dłużników popadających w finansowe kłopoty. Dziś, upadłości konsumenckiej nie może ogłosić tylko osoba, która doprowadziła umyślnie lub przez rażące niedbalstwo do trwałej niewypłacalności. W przypadku ogłoszenia bankructwa, sędzia stwierdza, że sytuacja dłużnika nie rokuje nadziei na poprawę i umarza niespłacone zobowiązania – już bez konieczności dalszej realizacji planu spłaty.

Zmiany zachęciły zadłużonych do ogłoszenia bankructwa i już w pierwszym roku działania nowych regulacji ogłoszono ponad 2 000 upadłości. Rok później – więcej niż 4 000, a w 2017 – 5 500.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej informuje, że zainteresowanie upadłością konsumencką stale rośnie

Kolejne ułatwienia

To nie koniec ułatwień dla osób, które mają kłopoty finansowe. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w planach ma usunięcie bezwzględnych przesłanek zawartych w dzisiejszej ustawie. Co to oznacza? Z upadłości konsumenckiej będą mogły skorzystać również te osoby, które umyślnie doprowadziły do niewypłacalności.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Iława

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banki w Iławie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
09 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile czeka się na nakaz w EPU?

Możliwość złożenia pozwu przez Internet było rewolucją w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jedną z przesłanek wprowadzenia systemu EPU było skrócenie czasu oczekiwania na nakaz. Jak wygląda to w praktyce? Sprawdzamy szczegóły.

author
Emilia Łobińska-Szyc
02 września 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

W 2012 roku przybyło ponad 170 tysięcy dłużników

BIG InfoMonitor SA, jedno z 3 działających Biur Informacji Gospodarczej, opublikował raport dotyczący zadłużenia Polaków w 2012 roku.

author
Patryk Byczek
10 stycznia 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Limit płatności gotówką

Limit płatności gotówką póki co dotyczy jedynie przedsiębiorców i firm, a od 2024 roku dotyczyć miał także konsumentów. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące limitów transakcji gotówkowych.

author
Julia Wierciło
16 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Promocja 500+ w hapipożyczki

Do 31 lipca trwa kolejna odsłona promocji „500+” w hapipożyczki. W zamian za terminową spłatę, firma spłaci za nas trzecią ratę – nawet do 500 zł. Promocja skierowana wyłącznie do nowych Klientów, którzy nie korzystali wcześniej z hapipożyczki.

author
Dominika Byczek
01 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nowe zabezpieczenie spłaty kredytu w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poinrofmował w komunikacie prasowym, że od połowy marca bieżącego roku mikro, małe i średnie firmy współpracujące z instytucją mogą korzystać nowego rodzaju zabezpieczenia spłaty kredytu. Mowa o poręczeniu portfelowego Polfund. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
26 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj