Wrzesień to czas wzmożonych wydatków. Wyprawka szkolna dla dziecka jest dużym obciążeniem dla portfela rodziców. Z analiz wynika, że koszt wszystkich potrzebnych rzeczy do nauki może sięgnąć nawet 1000 zł.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 13.09.2018
Udostępnij:

Firma doradcza Deloitte przeprowadziła coroczne badanie „Back-to-School”, z którego wynika, że wydatki rodziców na wyprawkę szkolną w USA, wyniosą łącznie blisko 28 mld dolarów. To średnio 510 dolarów na rodzinę. 

Chociaż polscy rodzice nie przeznaczą aż tyle pieniędzy na artykuły szkolne, to również jest to dla nich znaczące obciążenie finansowe. Sierpień i pierwsza połowa września to czas wzmożonych zakupów potrzebnych do szkoły.

Dane CBOS pokazują, że w poprzednim roku szkolnym, rodzice na:

  • podręczniki,
  • przybory szkolne,
  • mundurki,
  • obowiązkowe opłaty (ubezpieczenie, czesne, internat, stancję),

wydali średnio 1003 zł, czyli o 100 zł więcej niż w roku szkolnym 2016/2017.

Wydatki zależą od liczby dzieci

Wysokość poniesionych kosztów na wyprawkę szkolną jest proporcjonalna do ilości dzieci w rodzinie – im mniej potomstwa, tym mniejsze wydatki na ten cel.

Rodziny z jednym dzieckiem, za rzeczy potrzebne do szkoły, zapłaciły średnio: 686 zł. Gospodarstwa domowe z dwójką dzieci: 1 268 zł, a rodziny z trójką potomstwa już 1 729 zł.

Przygotowując się na początek roku szkolnego lub kupując wyprawkę już trakcie semestru, warto wcześniej zaplanować wydatki i poszukać alternatywnych sposobów na wyposażenie dziecka do szkoły. Jeśli możemy kupić podręczniki od starszych roczników, to nie warto kupować nowych książek w księgarniach. 

Warto również przeglądać oferty różnych sieci handlowych lub poczekać z zakupami do pierwszego tygodnia września. Wówczas wiele sklepów proponuje przeceny artykułów szkolnych.

Komentarze