zadluzenia.com
zamknij

Ile wydajemy rocznie na hazard? | Badanie CBOS

Podatek od marzeń, jak często bywa nazywany wydatek na gry hazardowe, płaci niemal co drugi Polak. Co więcej - są to niemałe kwoty. Według badania CBOS dotyczącego hazardzistów roczny wydatek jednego gracza wynosi średnio 223 zł.

 

Jakie gry są najpopularniejsze?

 

Najczęściej wybieranymi przez Polaków grami hazardowymi były wszelkiego typu gry liczbowe Totalizatora Sportowego. Najwiecej, bo niemal połowa respondentów wskazała, że grała w Lotto. Gra ta od lat zajmuje pierwsze miejsce wśród wszystkich gier hazardowych. Trochę mniejszą popularnością cieszyły się gry mniej popularne: Multi Multi, Keno oraz zdrapki. Zaledwie 8% ankietowanych brało w ubiegłym roku udział w konkursach SMS-owych - to aż dwa razy mniej, niż w ubiegłym roku.

 

źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_068_17.PDF

 

Mężczyźni grają więcej 

 

Z badania CBOS wynika, że 44% kobiet i 55% mężczyzn grało na pieniądze. Kobiety wybierają głównie zdrapki oraz konkursy SMS-owe. Udział w pozostałych formach hazardu deklarują właściwie jedynie mężczyźni. 

 

Kto zyskuje, a kto traci?

 

Traci większość graczy. Niestety bilans nakładów i zysków jest korzystny jedynie dla 15% osób grających. Wygraną czterokrotnie wyższą od średniego nakładu miga się cieszyć jedynie ci, którzy obstawiają zakłady bukmacherskie. Najbardziej niekorzystny bilans mają gry w kasynie (poker, ruletka) - nakłady są w tym przypadku 11 razy wyższe, niż średnie wygrane.

 

źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_068_17.PDF

 

Wygrać dużo - czyli ile? 

 

Każdy inaczej definiuje kwotę wielkiej wygranej. Średnio liczymy jednak na wygraną 5 milionów. Wśród ankietowanych kobiet średnia kwota była jednak znacznie niższa, niż wśród mężczyzn (około 2 mln zł w porównaniu do ponad 7 mln zł). Większość ucieszyłaby się jednak nawet z wygranej oscylującej między 800 000 zł a milionem, a co piąty gracz byłby usatysfakcjonowany zyskiem w granicach od 20 000 do 100 000 zł.  

 

źródło: http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_068_17.PDF

 

Gramy o mieszkanie albo dla potomków

 

Dwa główne cele, na które przeznaczylibyśmy wielkie wygrane, to zakup domu lub mieszkania (26%) oraz zabezpieczenie swojego potomstwa (20%). Wśród innych celów, które w badaniu CBOS uplasowały się w ankiecie dość wysoko, są:

 

  • inwestycje (16%),
  • podróże (14%),
  • zakup samochodu (10%).

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY