Jak będzie wyglądało 500+ dla emerytów ?

Jak będzie wyglądało 500+ dla emerytów ?

author
Aneta Jankowska
07 września 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że po polityce rodzinnej Rząd skupi się teraz na polityce senioralnej. Dodała, że kształt programu 500+ dla emerytów będzie zależał od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.

300+, 400+ czy 500+ ?

W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Elżbieta Rafalska wspomniała, że zostały przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości od 300 do 500 zł (w zależności od osiąganych dochodów). Ich koszty sięgają od 2,5 mld do 5 mld zł. Najbardziej prawdopodobny jest wariant, że pomocą zostaną objęci ci emeryci, którzy otrzymują emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. 

W tej grupie znalazłyby się też osoby pobierające rentę socjalną lub świadczenia przedemerytalne. Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł – zadeklarowała szefowa MRPiPS.

W takim przypadku,osoby, których emerytura mieści się między 1000 a 1500 zł otrzymałyby 400 zł, natomiast 300 zł dostaliby pozostali, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł. 

To jest jeden z wariantów, choć byłoby dobrze, gdyby 500 zł mogły dostać osoby o emeryturach do 1500 zł. Wszystko jednak zależy od tego, na co nas będzie stać za rok – dodała.

Decyzja o wprowadzeniu świadczenia uzależniona będzie od kosztów obniżenia wieku emerytalnego. Jak zapowiedziała Elżbieta Rafalska, pod koniec I kwartału przyszłego roku dowiemy się nieco więcej w tej kwestii.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Wejherowo

Poszukujesz kredytu hipotecznego w Wejherowie? Zapoznaj się z rankingiem najlepszych ofert. Wniosek o kredyt możemy bezpłatnie złożyć przez Internet lub w oddziale banku w Wejherowie. Najwyższa kwota kredytu to nawet 90% wartości nieruchomości ze spłatą do 35 lat.

author
Dorota Grycko
01 marca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Co zrobić, jak zgubimy książeczkę wojskową?

Zgubienie książeczki wojskowej należy niezwłocznie zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wskazujemy, jak to zrobić.

author
Dominika Byczek
18 lutego 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polski Fundusz Rozwoju – czym się zajmuje?

Niewielu z nas wie, że nad prawidłowym rozwojem gospodarczym Polski czuwa wieloosobowy sztab ekspertów zrzeszonych w podmiotach tzw. systemu instytucji rozwoju. Kluczowym ogniwem tejże grupy jest Polski Fundusz Rozwoju – spółka należąca do Skarbu Państwa i prowadząca szeroko zakrojone działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i wzrostu gospodarczego Polski.

author
Halszka Gronek
21 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Od października 2020 zapłacimy za niemieckie autostrady

To już pewne. W październiku 2020 zostaną wprowadzone opłaty za korzystanie z niemieckich autostrad przez samochody osobowe. Podróżowanie po popularnych “autobahnach” będzie możliwe dopiero po wykupieniu stosownych winiet. Wysokość opłat nie jest jeszcze znana.  

author
Patryk Byczek
03 stycznia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Rośnie zadłużenie klientów telekomów – dane BIG

Coraz więcej Polaków ma szybko rosnący dług wobec tak zwanych telekomów czyli firm świadczących usługi telekomunikacyjne. Zgodnie z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, kwota zadłużenia wyniosła pod koniec kwietnia 1,33 mld zł. Dłużników jest już prawie 372 tysięcy, a z dnia na dzień liczba ta szybko wzrasta.

author
Alicja Hirsekorn
19 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Stypendium dla pracownika – najważniejsze informacje

Stypendium wypłacane na rzecz pracownika w celu sfinansowania jego szkoleń zawodowych może być dobrym sposobem na podniesienie kwalifikacji zatrudnionej kadry. Gros przedsiębiorców zastanawia się jednak, czy koszty związane z wypłatą stypendium można uznać za koszty uzyskania przychodu. Na na to i na wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

author
Halszka Gronek
09 września 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj