zadluzenia.com
zamknij

Jak będzie wyglądało 500+ dla emerytów ?

Minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że po polityce rodzinnej Rząd skupi się teraz na polityce senioralnej. Dodała, że kształt programu 500+ dla emerytów będzie zależał od tego, ile będzie kosztowało obniżenie wieku emerytalnego.

 

 

300+, 400+ czy 500+ ?

 

W rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna Elżbieta Rafalska wspomniała, że zostały przygotowane różne warianty wypłaty świadczenia jednorazowego w wysokości od 300 do 500 zł (w zależności od osiąganych dochodów). Ich koszty sięgają od 2,5 mld do 5 mld zł. Najbardziej prawdopodobny jest wariant, że pomocą zostaną objęci ci emeryci, którzy otrzymują emeryturę od minimalnej do 2 tys. zł. 

 

- W tej grupie znalazłyby się też osoby pobierające rentę socjalną lub świadczenia przedemerytalne. Szacujemy, że takie jednorazowe dodatki otrzymałoby ponad 6 mln osób, w tym ponad 4 mln pobierających świadczenie z FUS i wszyscy z KRUS. Koszt takiego rozwiązania zawierałby się między 2,7 mld zł a 3,4 mld zł - zadeklarowała szefowa MRPiPS.

 

W takim przypadku,osoby, których emerytura mieści się między 1000 a 1500 zł otrzymałyby 400 zł, natomiast 300 zł dostaliby pozostali, których świadczenie nie przekracza 2 tys. zł. 

 

- To jest jeden z wariantów, choć byłoby dobrze, gdyby 500 zł mogły dostać osoby o emeryturach do 1500 zł. Wszystko jednak zależy od tego, na co nas będzie stać za rok - dodała.

 

Decyzja o wprowadzeniu świadczenia uzależniona będzie od kosztów obniżenia wieku emerytalnego. Jak zapowiedziała Elżbieta Rafalska, pod koniec I kwartału przyszłego roku dowiemy się nieco więcej w tej kwestii.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY