Dentysta nie należy do ulubionych lekarzy Polaków. Z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” wynika, że Statystyczny Kowalski widzi się z nim raz w roku.   

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 01.11.2018
Udostępnij:

  

Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl zrealizowała badanie, w którym przeanalizowała sympatię Polaków do dentystów. Leczenie zębów kojarzy się większości z nas z bólem i przykrymi doświadczeniami. Nic dziwnego, że do dentysty chodzimy raz w roku. 

Dentofobia, to powszechny lęk, który polega na strachu przed leczeniem stomatologicznym. Jej przyczyną są przede wszystkim złe doświadczenia z przeszłości. Towarzyszą jej takie objawy jak ból brzucha, ból głowy czy bezsenność. Ponad 90% przebadanych osób zadeklarowało, że zna opisywany lęk z własnej autopsji, a samo przekroczenie progu u lekarza jest stresujące dla 21,2% ankietowanych.

Jak często umawiamy się na wizyty u dentysty?

Polak odwiedza stomatologa raczej raz w roku – 32% wskazań. Zdarza się, że robi to nawet raz na dwa lata – 17% odpowiedzi lub raz na trzy lata – 27%.

Takie wnioski są niepokojące, bo kontrolną wizytę u dentysty zaleca się raz na pół roku. Do tego stosuje się 24% badanych.

Strachu przed odwiedzinami u specjalisty nie odczuwa 12,8% respondentów. 

Dlaczego boimy się odwiedzać gabinety stomatologiczne?

  • z powodu złych doświadczeń z przeszłości związanych z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) 
  • boimy się odgłosu wiertła lub innej aparatury związanej z leczeniem (11,8%)
  • poznaliśmy lekarzy, którzy nie wzbudzali w nas zaufania i zachowywali się niemiło (11%)
  • stresujemy się tym, że nie mamy wpływu na przebieg leczenia (6,4%).
  • wstydzimy się stanu naszych zębów (6,2%) 

Wizyta kontrolna może ujawnić wiele poważnych problemów

Z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” wynika, że do drzwi lekarza pukamy wówczas, kiedy odczuwamy ból. A to często jest już za późno.

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i zębach dużo wcześniej, kiedy jeszcze jest na to czas. Nasze przykre doświadczenia z przeszłości nie muszą rzutować na teraźniejszość. Dziś, gabinety są nowocześnie wyposażone, a zaawansowany technologicznie sprzęt pozwala zniwelować ból do minimum. 

Musimy pokonać strach 

Zgodnie z odpowiedziami respondentów, aby przezwyciężyć strach i ponownie zacząć chodzić do dentysty, musimy znaleźć dobrego specjalistę, który skutecznie i bez zbędnego stresu zaplanuje nam leczenie.

Ponad 22% badanych sugeruje również, że warto szczerze rozmawiać o swoich problemach i fobiach. Innym sposobem na wygranie z lękiem jest pójście na umówioną wizytę z bliską osobą lub wybranie bardzo nowoczesnego gabinetu czy poproszenie o możliwe znieczulenia w trakcie badania.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Komentarze