Jak często chodzimy do dentysty?

Jak często chodzimy do dentysty?

author
Aneta Jankowska
01 listopada 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Dentysta nie należy do ulubionych lekarzy Polaków. Z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” wynika, że Statystyczny Kowalski widzi się z nim raz w roku.   

  

Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl zrealizowała badanie, w którym przeanalizowała sympatię Polaków do dentystów. Leczenie zębów kojarzy się większości z nas z bólem i przykrymi doświadczeniami. Nic dziwnego, że do dentysty chodzimy raz w roku. 

Dentofobia, to powszechny lęk, który polega na strachu przed leczeniem stomatologicznym. Jej przyczyną są przede wszystkim złe doświadczenia z przeszłości. Towarzyszą jej takie objawy jak ból brzucha, ból głowy czy bezsenność. Ponad 90% przebadanych osób zadeklarowało, że zna opisywany lęk z własnej autopsji, a samo przekroczenie progu u lekarza jest stresujące dla 21,2% ankietowanych.

Jak często umawiamy się na wizyty u dentysty?

Polak odwiedza stomatologa raczej raz w roku – 32% wskazań. Zdarza się, że robi to nawet raz na dwa lata – 17% odpowiedzi lub raz na trzy lata – 27%.

Takie wnioski są niepokojące, bo kontrolną wizytę u dentysty zaleca się raz na pół roku. Do tego stosuje się 24% badanych.

Strachu przed odwiedzinami u specjalisty nie odczuwa 12,8% respondentów. 

Dlaczego boimy się odwiedzać gabinety stomatologiczne?

  • z powodu złych doświadczeń z przeszłości związanych z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4%) 
  • boimy się odgłosu wiertła lub innej aparatury związanej z leczeniem (11,8%)
  • poznaliśmy lekarzy, którzy nie wzbudzali w nas zaufania i zachowywali się niemiło (11%)
  • stresujemy się tym, że nie mamy wpływu na przebieg leczenia (6,4%).
  • wstydzimy się stanu naszych zębów (6,2%) 

Wizyta kontrolna może ujawnić wiele poważnych problemów

Z badania „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” wynika, że do drzwi lekarza pukamy wówczas, kiedy odczuwamy ból. A to często jest już za późno.

Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i zębach dużo wcześniej, kiedy jeszcze jest na to czas. Nasze przykre doświadczenia z przeszłości nie muszą rzutować na teraźniejszość. Dziś, gabinety są nowocześnie wyposażone, a zaawansowany technologicznie sprzęt pozwala zniwelować ból do minimum. 

Musimy pokonać strach 

Zgodnie z odpowiedziami respondentów, aby przezwyciężyć strach i ponownie zacząć chodzić do dentysty, musimy znaleźć dobrego specjalistę, który skutecznie i bez zbędnego stresu zaplanuje nam leczenie.

Ponad 22% badanych sugeruje również, że warto szczerze rozmawiać o swoich problemach i fobiach. Innym sposobem na wygranie z lękiem jest pójście na umówioną wizytę z bliską osobą lub wybranie bardzo nowoczesnego gabinetu czy poproszenie o możliwe znieczulenia w trakcie badania.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Profil Zaufany coraz popularniejszy

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska postanowił podsumować wyniki, jakie wśród jego klientów osiąga Profil Zaufany. Spółka ta bowiem należy do grupy banków, która umożliwia tworzenie tego narzędzia z poziomu bankowości internetowej. Ilu klientów skorzystało już z tej opcji?

author
Alicja Hirsekorn
21 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Santander Bank Polska w Lidzbarku Warmińskim

Santander Bank Polska jest jednym z największych detalicznych banków w Polsce. Jedna z placówek bankowych mieści się w Lidzbarku Warmińskim. Sprawdzamy godziny otwarcia oraz ofertę i dane kontaktowe placówki.

author
Dominika Byczek
22 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Świętochłowicach

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdzamy placówki i oddziały w Świętochłowicach – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nowy spot ING w ramach kampanii „Robimy swoje, tylko inaczej”

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o wystartowaniu z kolejnym spotem reklamowym w ramach kampanii „Robimy swoje, tylko inaczej”. Kampania promuje program Visa Oferty, który jest dostępny w aplikacji Moje ING.

author
Patryk Byczek
11 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BIG InfoMonitor – wszystkie informacje

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. zbiera informacje dotyczące dłużników, przechowuje i udostępnia ich dane, również te dotyczące zadłużeń przedawnionych. We wpisie przybliżymy jego zakres działań.

author
Katarzyna Wasiłowska
21 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Wyniki Getin Noble Banku za 2018

Getin Noble Bank odnotował w ubiegłym roku stratę netto w wysokości  454 400 00 złotych, co oznacza wynik lepszy o około 119 500 000 złotych względem roku poprzedniego. Sprawdź zeszłoroczne wyniki finansowe swojego banku.

author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj