Dopłaty dla rolników poszkodowanych suszą

Dopłaty dla rolników poszkodowanych suszą

author
27 sierpnia 2019

Rząd podjął decyzję o dopłatach dla rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy, gradu, deszczu nawalnego, huraganu, powodzi lub przymrozków. Dopłaty w wysokości 1000 zł od każdego hektara dostaną ci, których straty przekroczyły w tym roku 70%.

Tegoroczna susza przyniosła straty wielu rolnikom. Odczuwają to również konsumenci, którzy za produkty rolnicze muszą płacić o wiele więcej niż rok temu.  Program dopłat dla rolników zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów II ogólnopolskiego święta “Wdzięczni polskiej wsi”. Uroczystość odbywała się w Kolnie w województwie podlaskim.

– powiedział premier podczas uroczystości. Zaznaczył jednak, że budżet na dopłaty nie jest jeszcze doprecyzowany, ponieważ pula środków dla rolników będzie zależna od skali strat, którą będzie można oszacować dopiero po okresie zbiorów. Informacja o wprowadzeniu programu dopłat została potwierdzona przez Centrum Informacyjne Rządu, które wystosowało oficjalny komunikat w tej sprawie:

“Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019. r suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi”.

Ze wstępnych wypowiedzi premiera wynika jednak, że rząd jest w stanie przeznaczyć na tej cel miliard lub dwa miliardy złotych. “Dotacje dla rolników będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody objęły co najmniej 30 proc. uprawy. Rolnicy, którzy ponieśli największe straty (ponad 70 proc.) otrzymają 1000 zł na hektar” – wskazuje Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podczas zapowiedzi dopłat premier Mateusz Morawiecki kilkukrotnie podkreślał, że dla Prawa i Sprawiedliwości rolnicy są bardzo ważną grupą społeczną. “W naszym planie gospodarczym, w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, właśnie rolnictwo polskie znajduje naczelne miejsce” – mówił w imieniu partii premier.

Dopłaty do suszy 2019

Wstępny termin wypłaty środków podał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem możliwe jest, żeby pieniądze trafiły do poszkodowanych rolników nawet we wrześniu tego roku.

Wsparcie ma być iloczynem powierzchni uprawy, w której powstały szkody, oraz stawki pomocy. Wysokość stawki określi minister rolnictwa w obwieszczeniu

– wskazano w komunikacie CIR. Przewidziano również “możliwość zróżnicowania stawki pomocy od wysokości szkód w danej uprawie lub od obsady posiadanych przez rolnika zwierząt (z gatunku bydło, owce, kozy lub konie) na powierzchnię wieloletnich użytków zielonych w gospodarstwie rolnym”.

Rząd pochyla się nad rolnikami

Minister rolnictwa wielokrotnie podkreślał także, że w sytuacji nagłych zdarzeń, w wyniku których rolnicy potrzebują pomocy finansowej – rząd nigdy nie zadaje sobie pytania, czy pomóc, tylko jak przesunąć wydatki tak, by móc pomóc.

Co więcej – minister zaznaczał również, że bezpieczeństwo żywnościowe jest jednym z najistotniejszych aspektów bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju: “Nie będzie żadnego innego bezpieczeństwa – militarnego, zdrowotnego, gospodarczego, jeśli nie będzie żywności, jeżeli nie będziemy mieli bezpieczeństwa żywnościowego, które zapewnia nam polska wieś i polskie rolnictwo”.

Poza ministerstwem, pomocy poszkodowanym rolnikom będzie udzielał także prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak wskazuje Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie, “na wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź, będzie m.in. udzielał pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na dogodne raty“.

Wstępnie Krajowa Rada Izb Rolniczych oszacowała straty rolników na 1,8 mld zł. Na koniec lipca susza dotknęła szczególnie upraw:

 1. krzewów owocowych,
 2. truskawek,
 3. zbóż ozimych,
 4. zbóż jarych,
 5. kukurydzy na kiszonkę i na ziarno,
 6. drzew owocowych,
 7. buraka cukrowego,
 8. ziemniaka,
 9. chmielu,
 10. roślin strączkowych,
 11. warzyw gruntowych,
 12. tytoniu.

Istnieje ryzyko, że susza wpłynie także na niskie zbiory zbóż ozimych (szczególnie pszenicy i rzepaku).

To nie pierwszy raz, kiedy programy Prawa i Sprawiedliwości kierowane są do rolników i osób mieszkających na wsiach. Premier Mateusz Morawiecki bardzo często pojawia się z wizytami w niewielkich polskich wsiach. Jego zdaniem to właśnie na wsi przechowana została polska niepodległość.

“Polska tradycja przechowywana przez rolników jest zaczynem przekazywanym przyszłym pokoleniom, jest pięknym snopem, w którym ukryte są polskie wartości. Dlatego tak pielęgnujemy polską kulturę, byłaby ona uboższa bez tradycji polskiej wsi (…).

Chcemy dla polskiej wsi wspaniałej przyszłości, żeby Polska małych miast i terenów wiejskich była przyciągająca, a nie wyludniała się. Taka będzie polska wieś w najbliższych latach i dekadach” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas II święta “Wdzięczni Polskiej Wsi”.


Źródło:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C502007%2Ccir-1000-zl-na-hektar-dla-rolnikow-za-straty-w-uprawach-przekraczajace-70

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Koronawirus a dostarczanie emerytur i rent w gotówce
Bez kategorii
author
18 marca 2020

Koronawirus a dostarczanie emerytur i rent w gotówce

Mała księgowość – dla kogo?
Bez kategorii
author
28 listopada 2018

Mała księgowość – dla kogo?

Zysk mBanku w I kwartale 2020
Bez kategorii
author
06 maja 2020

Zysk mBanku w I kwartale 2020

Bank Pekao SA opinie
Banki
author
14 listopada 2020

Bank Pekao SA opinie

Najlepsze produkty finansowe – sierpień 2015
Wpisy
author
01 sierpnia 2015

Najlepsze produkty finansowe – sierpień 2015

PKO BP w Dęblinie
Oddziały
author
20 sierpnia 2019

PKO BP w Dęblinie