Jak działa system Bezpieczny PESEL

Jak działa system Bezpieczny PESEL

author
Aneta Jankowska
13 kwietnia 2017
“Bezpieczny PESEL” to bezpłatne rozwiązanie, które opracował CRIF przy współpracy ze Związkiem Firm Pożyczkowych. Nowe narzędzie ma zwiększyć ochronę konsumentów przed oszustami wyłudzającymi pożyczki na skradzione dane osobowe. 

CRIF Services Sp. z o.o. razem ze Związkiem Firm Pożyczkowych, oferuje system, w którym klienci mogą zastrzec swój numer PESEL. Informacja o zastrzeżeniu danych będzie widoczna dla wszystkich współpracujących ze sobą pożyczkodawców. Jeśli zdecydujemy się na wpisanie swoich danych na portalu www.bezpiecznypesel.pl, to użytkownicy systemu CreditCheck zostaną poinformowani, że klient nie planuje zaciągania pożyczki i tym samym ułatwi zapobieganie przestępstwom. 

Jak to działa ?

„Bezpieczny PESEL” opiera się na koncepcji Listy Robinsona (to system ochrony prywatności konsumentów, np. lista osób, które nie chcą otrzymywać wiadomości marketingowych pocztą elektroniczną). Charakter systemu jest zbliżony do baz typu credit freeze, które działają już w innych krajach. Korzystanie z programu jest dobrowolne i darmowe dla konsumentów jak i instytucji pożyczkowych.

Schemat wymiany danych

System “Bezpieczny PESEL” ma dwie fundamentalne usługi:  

1) Usługa zastrzeżenia – polega ona na umożliwieniu zastrzegającemu zastrzeżenia numeru PESEL jako informacji dla kredytodawcy, że zastrzegający w czasie obowiązywania zastrzeżenia nie będzie składać wniosków o zawarcie, ani też zawierać umów kredytowych. Potencjalny wniosek o zawarcie umowy kredytowej zawierający zastrzeżony numer PESEL, złożony kredytodawcy w okresie obowiązywania zastrzeżenia, może nie stanowić wniosku osoby posiadającej zastrzeżony numer PESEL

2) Usługa zgłoszenia utraty – polega na umożliwieniu zastrzegającemu zastrzeżenia numeru PESEL jako informacji dla kredytodawcy, że zastrzegający utracił dokument tożsamości i istnieje ryzyko wykorzystania jego danych w procesie wnioskowania o kredyt

Jak skorzystać z usługi ?

Chcąc zastrzec swój PESEL wystarczy:

1) wypełnić formularz dostępny na http://www.bezpiecznypesel.pl 
2) potwierdzić swoją tożsamość

Podczas wypełniania formularza należy wybrać jedną z wyżej wymienionych dwóch opcji: „zastrzeżenie – prewencja” lub „zastrzeżenie – utrata”.  Aby potwierdzić swoja tożsamość konsument musi przesłać drogą elektroniczną skan lub zdjęcie własnego dowodu. CRIF skontaktuje się z telefonicznie w celu potwierdzenia dokonanego zastrzeżenia, niezależnie od tego jaką opcję wybrał klient. 

Jak odwołać zastrzeżenie numeru PESEL ?

W celu odwołania wcześniejszego zastrzeżenia wystarczy wypełnić formularz „cofnij zastrzeżenie”. Przy tej czynności, tak jak w przypadku dokonania zastrzeżenia, również czeka nas rozmowa telefoniczna z konsultantem CRIF. Można to zrobić w każdej chwili. 

Instytucje pożyczkowe, które korzystają z nowego systemu

Z bazy Credit Check korzystają m.in.:

– Provident
– Wonga
– Bocian Pożyczki
– Lendon.pl
– Vivus.pl
– Filarum.pl
– Euroloan
– MonayMan
– TAKTO Finanse
– Super Grosz
– Zylion
– Credilo
– Zaliczka.pl
– Super Credit
– Pożyczki Novum

CRIF jest wiodącym dostawcą informacji kredytowej w Europie oraz jednym z kluczowych podmiotów w skali światowej, który dostarcza zintegrowane usługi i rozwiązania z zakresu informacji biznesowej, handlowej jak i zarządzania ryzykiem. Obecnie ponad 6300 banków i instytucji finansowych oraz 44 tysięcy klientów indywidualnych codziennie korzysta z usług firmy CRIF w 50 krajach. CRIF prowadzi działalność w Polsce za pomocą: CRIF Services Sp. z o.o. oraz CRIF Sp. z o.o. i Deltavista Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Wojtek
Wojtek
2018-05-21 13:57:58

Jak należy rozumieć w regulaminie paragraf 8?

wiesław
wiesław
2018-02-16 09:11:40

bardzo dobry pomysł.

    Anna
    Anna
    2018-09-09 14:08:13

    wiesław,.... kpisz czy o drogę pytasz? To firma niemiecka, powinieneś mieć od razu zapaloną lampkę na czerwono.

Podobne artykuły

Placówka Poczty Polskiej na dworcu w Warszawie Centralnej
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
28 marca 2019

Placówka Poczty Polskiej na dworcu w Warszawie Centralnej

Santander Bank Polska w Zduńskiej Woli
Oddziały
author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Zduńskiej Woli

Bank Pekao S.A. udziela finansowego wsparcia dla Pepco Group
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 czerwca 2021

Bank Pekao S.A. udziela finansowego wsparcia dla Pepco Group

Bank Pekao we Włocławku
Oddziały
author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2019

Bank Pekao we Włocławku

Biedronka otwiera pierwszy outlet
Aktualności
author
Patryk Byczek
12 lipca 2018

Biedronka otwiera pierwszy outlet

Porównaj