Ukraińcy nie chcą pracować za 13 zł

Ukraińcy nie chcą pracować za 13 zł

author
Aneta Jankowska
04 grudnia 2017
Wynagrodzenia Ukraińców w Polsce rosną. Stawka 13 zł za godzinę pracy nie jest już dla nich zadowalająca. Nasi wschodni sąsiedzi zatrudniani są najczęściej do prac prostych, do których nie potrzeba wysokich kwalifikacji.

Zmienia się sytuacja na rynku pracy

Raport pokazują, że pensje Ukraińców w Polsce od maja wzrosły nawet o jedną trzecią. Jak tłumaczy wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed: “dziś stawka 13 zł na godzinę jest dla nich często nie do przyjęcia”. Wiceminister dodaje, że obywatele z Ukrainy już prawie nie podejmują pracy za niskie stawki, tak jak kiedyś.

Dziś stawka 13 zł na godzinę w rolnictwie jest dla nich często nie do przyjęcia. Wiedzą, że za podobne pieniądze mogą np. pracować w sklepie, czy w innym dogodnym miejscu. Obecnie praktycznie wszystkie województwa korzystają z usług pracowników z Ukrainy. Przeważnie zatrudniani są do tzw. prac prostych, które nie wymagają wysokich kwalifikacji – podkreślił w rozmowie z PAP.

Stawki i oczekiwania rosną 

Raport Upper Job informuje, że stawki Ukraińców wzrosły o 33% – jeszcze w maju pracownicy fizyczni ze wschodu za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto, natomiast w lipcu stawka ta wzrosła do 12 zł. W przypadku murarzy stawka godzinowa netto w maju wynosiła 20 zł, w lipcu – nawet 25 zł. Jeszcze więcej otrzymają tynkarze, których wynagrodzenie wzrosło z 25 do 30 zł. Wzrosły również oczekiwania osób, które pracują jako kucharze – jeszcze w maju bieżącego roku zarabiali oni 12 zł za godzinę na rękę, a w lipcu już 14 zł. To wzrost o 17%.

W przyszłym roku wejdą w życie zmiany, które dotyczą zatrudniania cudzoziemców. 

Rok 2018 będzie okresem przejściowym. Jeszcze będzie można wykorzystać oświadczenia zarejestrowane w 2017 r. Łatwiej będzie można przedłużyć współpracę z cudzoziemcem, jeśli był on zatrudniony na podstawie umowy o pracę – tłumaczył PAP wiceminister Szwed.

Aktualnie oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców są darmowe. Zezwolenie na pracę sezonową wydawane będzie na czas nie dłuższy niż dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym. 

Przyszłe zmiany mają dotyczyć przede wszystkim cudzoziemców, którzy wykonują prace sezonowe z sześciu krajów:

1. Armenii
2. Białorusi
3. Gruzji
4. Mołdawii
5. Rosji 
6. Ukrainy

Co więcej, starosta ma siedem dni roboczych na wpis, o ile sprawa nie wymaga wyjaśnień i 30 dni od złożenia wniosku, w przypadku kiedy będzie prowadzone postępowanie w tej sprawie. Oświadczenia rejestrowane będą w starostwie, natomiast opłata ma pokryć koszt pracy pracowników samorządowych i zracjonalizować liczbę składanych przez pracodawców wniosków. Będą też istnieć zezwolenia na pracę do trzech lat wydane przez wojewodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oferty pracy na Facebooku
Aktualności
author
Patryk Byczek
04 września 2018

Oferty pracy na Facebooku

KNF nałożył karę na ING Bank Śląski
Wpisy
author
Patryk Byczek
15 października 2018

KNF nałożył karę na ING Bank Śląski

Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki
Bez kategorii
autor wpisu
Natalia Narloch
08 stycznia 2019

Złe wiadomości z niemieckiej gospodarki

Jak zastrzec kartę w BGŻ BNP Paribas?
Banki
author
Patryk Byczek
12 października 2017

Jak zastrzec kartę w BGŻ BNP Paribas?

iKasa wycofuje się z Biedronki
Wpisy
author
Aneta Jankowska
15 lutego 2018

iKasa wycofuje się z Biedronki

Rekordowo niski wskaźnik PMI dla Polski
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
05 sierpnia 2019

Rekordowo niski wskaźnik PMI dla Polski

Porównaj