Jak firmy finansują swoją działalność ?
Finansowanie firm
Zestawienie przygotowano na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego – partnera Krajowego Rejestru Długów. Wynika z niego, że poza kredytami bankowymi i limitami, kolejnym sposobem finansowania jest faktoring (5,6%). Faktoring to usługa polegająca na uwolnieniu gotówki z faktur z odroczonym terminem płatności. Firma, która korzysta z tego rozwiązania otrzymuje pieniądze z wystawionych faktur szybciej, dzięki temu, że wypłaca je instytucja finansowa oferująca faktoring. Tym samym rozwiązanie to pozwala poprawić bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa. Jak wskazano w raporcie: “instrument ten służy tym przedsiębiorstwom nie tylko jako wsparcie codziennej działalności, ale również finansują w ten sposób inwestycje".
Odsetek przedsiębiorstw korzystających z faktoringu zwiększył się. Z badania w sierpniu ubiegłego roku wynika, że firmy MŚP, poszukując kapitału na wsparcie codziennej działalności, najczęściej decydowały się na:
– kredyt obrotowy (27,2%)
– limit na koncie firmowym (18,2%)
– faktoringu (2,8%)
Prezes NFG Jacek Obłękowski, tłumaczy, że coraz więcej firm, w tym także tych najmniejszych zauważa, że kredyt w banku czy limit na koncie to nie są jedyne opcje, jakie mają do dyspozycji.
– Zaskakiwać może skala wzrostu popularności faktoringu. Dwukrotny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród mikro-,małych i średnich firm w ciągu roku to znakomity rezultat – wyjaśnia.
Własne środki firm
Raport pokazuje, że trakcie roku wzrosła również liczba przedsiębiorstw, które deklarują, że prowadząc bieżącą działalność w ogóle nie wspierają się zewnętrznymi środkami. Rok temu taką odpowiedź zaznaczyło co drugie badane przedsiębiorstwo. Dziś, taką deklarację składa siedem na dziesięć ankietowanych firm.
“To z jednej strony efekt dobrej koniunktury w polskiej gospodarce, ale również skutek ogólnej niechęci części przedsiębiorców do pożyczania pieniędzy” – czytamy w raporcie.
Na co zdecydowałyby się takie firmy w przypadku konieczności sięgnięcia po pieniądze?
– 44% ankietowany wskazało kredyt w banku
– prawie 18% limit w koncie firmowym.
– 4,8% zadeklarowało dotację
– 4% faktoring
– 4% zaznaczyło pożyczkę od znajomych/rodziny
Badanie poruszyło także kwestię tego, do czego służą przedsiębiorcom własne środki. Około 2/3 firm z sektora MŚP twierdzi, że tylko z wypracowanych zysków finansuje nawet inwestycje firmy. Te, które wykorzystują zewnętrzne środki, najczęściej stawiają na leasing (21,4% wszystkich ankietowanych firm), kredyt bankowy (20%), faktoring (4%), dotacje (3,8%) oraz pożyczki od innych spółek (1,8%).
– Faktoring to nie tylko opcja na krótkoterminowe problemy z płynnością, kiedy kluczowe dla przedsiębiorcy są szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności i atrakcyjna cena. To również rozwiązanie, które może być wykorzystywane do rozwijania biznesu. Liczba firm stosujących je w celach inwestycyjnych będzie w najbliższych latach rosła – ocenił Jacek Obłękowski.
Wszystkie komentarze
powiem szczerze, że zaskakuje mnie tak duża popularność faktoringu. jeszcze do niedawna nie był tak często wybierany. z drugiej strony, w obecnych czasach i przy ofertach bardziej dostosowanych do potrzeb klienta, faktoring jest niezłym rozwiązaniem. na pewno pozwoli uniknąć ewentualnych zatorów finansowych.
Hmm pierwsze słyszę o tym faktoringu ?? Moja siostra jest copywrierką i ciągle narzeka, że ludzie jej nie płacą ... To mogloby jej pomóc??
no zdecydowanie, pisze, wystawia FV i bierze pieniądze za niewielką prowizją, albo do pojedycznych faktur to już do wyboru do koloru (jest masę faktorów, jest z czego wybierać)
Dodaj komentarz