Jak firmy finansują swoją działalność ?

Jak firmy finansują swoją działalność ?

author
Aneta Jankowska
27 listopada 2017
Raport "Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce" informuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa, wśród sposobów finansowania bieżącej działalności, wymieniają kredyty bankowe (20,6%) i limity na koncie firmowym (11,4%). Zaraz za nimi znajduje się faktoring.

Finansowanie firm

Zestawienie przygotowano na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego – partnera Krajowego Rejestru Długów. Wynika z niego, że poza kredytami bankowymi i limitami, kolejnym sposobem finansowania jest faktoring (5,6%). Faktoring to usługa polegająca na uwolnieniu gotówki z faktur z odroczonym terminem płatności. Firma, która korzysta z tego rozwiązania otrzymuje pieniądze z wystawionych faktur szybciej, dzięki temu, że wypłaca je instytucja finansowa oferująca faktoring. Tym samym rozwiązanie to pozwala poprawić bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa. Jak wskazano w raporcie: “instrument ten służy tym przedsiębiorstwom nie tylko jako wsparcie codziennej działalności, ale również finansują w ten sposób inwestycje".

Odsetek przedsiębiorstw korzystających z faktoringu zwiększył się. Z badania w sierpniu ubiegłego roku wynika, że firmy MŚP, poszukując kapitału na wsparcie codziennej działalności, najczęściej decydowały się na:

– kredyt obrotowy (27,2%
– limit na koncie firmowym (18,2%)
– faktoringu (2,8%)

Prezes NFG Jacek Obłękowski, tłumaczy, że coraz więcej firm, w tym także tych najmniejszych zauważa, że kredyt w banku czy limit na koncie to nie są jedyne opcje, jakie mają do dyspozycji. 

Zaskakiwać może skala wzrostu popularności faktoringu. Dwukrotny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród mikro-,małych i średnich firm w ciągu roku to znakomity rezultat – wyjaśnia.

Własne środki firm

Raport pokazuje, że trakcie roku wzrosła również liczba przedsiębiorstw, które deklarują, że prowadząc bieżącą działalność w ogóle nie wspierają się zewnętrznymi środkami. Rok temu taką odpowiedź zaznaczyło co drugie badane przedsiębiorstwo. Dziś, taką deklarację składa siedem na dziesięć ankietowanych firm.

 “To z jednej strony efekt dobrej koniunktury w polskiej gospodarce, ale również skutek ogólnej niechęci części przedsiębiorców do pożyczania pieniędzy” – czytamy w raporcie.

Na co zdecydowałyby się takie firmy w przypadku konieczności sięgnięcia po pieniądze?

44% ankietowany wskazało kredyt w banku
– prawie 18% limit w koncie firmowym. 
4,8% zadeklarowało dotację 
4% faktoring
4% zaznaczyło pożyczkę od znajomych/rodziny 

Badanie poruszyło także kwestię tego, do czego służą przedsiębiorcom własne środki. Około 2/3 firm z sektora MŚP twierdzi, że tylko z wypracowanych zysków finansuje nawet inwestycje firmy. Te, które wykorzystują zewnętrzne środki, najczęściej stawiają na leasing (21,4% wszystkich ankietowanych firm), kredyt bankowy (20%), faktoring (4%), dotacje (3,8%) oraz pożyczki od innych spółek (1,8%).

Faktoring to nie tylko opcja na krótkoterminowe problemy z płynnością, kiedy kluczowe dla przedsiębiorcy są szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności i atrakcyjna cena. To również rozwiązanie, które może być wykorzystywane do rozwijania biznesu. Liczba firm stosujących je w celach inwestycyjnych będzie w najbliższych latach rosła – ocenił Jacek Obłękowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

sara
sara
2017-11-29 19:06:47

powiem szczerze, że zaskakuje mnie tak duża popularność faktoringu. jeszcze do niedawna nie był tak często wybierany. z drugiej strony, w obecnych czasach i przy ofertach bardziej dostosowanych do potrzeb klienta, faktoring jest niezłym rozwiązaniem. na pewno pozwoli uniknąć ewentualnych zatorów finansowych.

  timan
  timan
  2017-11-30 22:10:26

  Hmm pierwsze słyszę o tym faktoringu ?? Moja siostra jest copywrierką i ciągle narzeka, że ludzie jej nie płacą ... To mogloby jej pomóc??

   johnny
   johnny
   2017-12-05 22:11:39

   no zdecydowanie, pisze, wystawia FV i bierze pieniądze za niewielką prowizją, albo do pojedycznych faktur to już do wyboru do koloru (jest masę faktorów, jest z czego wybierać)

Podobne artykuły

BS API od Banków Spółdzielczych już niedługo
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
31 lipca 2019

BS API od Banków Spółdzielczych już niedługo

Kredyt gotówkowy Łęczyca
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Łęczyca

Wcześniejsza emerytura – w jakich zawodach?
Emerytura
author
Halszka Gronek
12 grudnia 2018

Wcześniejsza emerytura – w jakich zawodach?

Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
14 kwietnia 2020

Koronawirus a wakacje kredytowe – jakie banki?

Kreditech przejmuje Kontomierz
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
16 stycznia 2015

Kreditech przejmuje Kontomierz

Bank Spółdzielczy w Gogolinie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
16 września 2019

Bank Spółdzielczy w Gogolinie sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj