Jak firmy finansują swoją działalność ?

Jak firmy finansują swoją działalność ?

author
Aneta Jankowska
27 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Raport "Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce" informuje, że małe i średnie przedsiębiorstwa, wśród sposobów finansowania bieżącej działalności, wymieniają kredyty bankowe (20,6%) i limity na koncie firmowym (11,4%). Zaraz za nimi znajduje się faktoring.

Finansowanie firm

Zestawienie przygotowano na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego – partnera Krajowego Rejestru Długów. Wynika z niego, że poza kredytami bankowymi i limitami, kolejnym sposobem finansowania jest faktoring (5,6%). Faktoring to usługa polegająca na uwolnieniu gotówki z faktur z odroczonym terminem płatności. Firma, która korzysta z tego rozwiązania otrzymuje pieniądze z wystawionych faktur szybciej, dzięki temu, że wypłaca je instytucja finansowa oferująca faktoring. Tym samym rozwiązanie to pozwala poprawić bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa. Jak wskazano w raporcie: “instrument ten służy tym przedsiębiorstwom nie tylko jako wsparcie codziennej działalności, ale również finansują w ten sposób inwestycje".

Odsetek przedsiębiorstw korzystających z faktoringu zwiększył się. Z badania w sierpniu ubiegłego roku wynika, że firmy MŚP, poszukując kapitału na wsparcie codziennej działalności, najczęściej decydowały się na:

– kredyt obrotowy (27,2%
– limit na koncie firmowym (18,2%)
– faktoringu (2,8%)

Prezes NFG Jacek Obłękowski, tłumaczy, że coraz więcej firm, w tym także tych najmniejszych zauważa, że kredyt w banku czy limit na koncie to nie są jedyne opcje, jakie mają do dyspozycji. 

Zaskakiwać może skala wzrostu popularności faktoringu. Dwukrotny wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem wśród mikro-,małych i średnich firm w ciągu roku to znakomity rezultat – wyjaśnia.

Własne środki firm

Raport pokazuje, że trakcie roku wzrosła również liczba przedsiębiorstw, które deklarują, że prowadząc bieżącą działalność w ogóle nie wspierają się zewnętrznymi środkami. Rok temu taką odpowiedź zaznaczyło co drugie badane przedsiębiorstwo. Dziś, taką deklarację składa siedem na dziesięć ankietowanych firm.

 “To z jednej strony efekt dobrej koniunktury w polskiej gospodarce, ale również skutek ogólnej niechęci części przedsiębiorców do pożyczania pieniędzy” – czytamy w raporcie.

Na co zdecydowałyby się takie firmy w przypadku konieczności sięgnięcia po pieniądze?

44% ankietowany wskazało kredyt w banku
– prawie 18% limit w koncie firmowym. 
4,8% zadeklarowało dotację 
4% faktoring
4% zaznaczyło pożyczkę od znajomych/rodziny 

Badanie poruszyło także kwestię tego, do czego służą przedsiębiorcom własne środki. Około 2/3 firm z sektora MŚP twierdzi, że tylko z wypracowanych zysków finansuje nawet inwestycje firmy. Te, które wykorzystują zewnętrzne środki, najczęściej stawiają na leasing (21,4% wszystkich ankietowanych firm), kredyt bankowy (20%), faktoring (4%), dotacje (3,8%) oraz pożyczki od innych spółek (1,8%).

Faktoring to nie tylko opcja na krótkoterminowe problemy z płynnością, kiedy kluczowe dla przedsiębiorcy są szybkość pozyskania pieniędzy, minimum formalności i atrakcyjna cena. To również rozwiązanie, które może być wykorzystywane do rozwijania biznesu. Liczba firm stosujących je w celach inwestycyjnych będzie w najbliższych latach rosła – ocenił Jacek Obłękowski.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

sara
sara
2017-11-29 19:06:47

powiem szczerze, że zaskakuje mnie tak duża popularność faktoringu. jeszcze do niedawna nie był tak często wybierany. z drugiej strony, w obecnych czasach i przy ofertach bardziej dostosowanych do potrzeb klienta, faktoring jest niezłym rozwiązaniem. na pewno pozwoli uniknąć ewentualnych zatorów finansowych.

  timan
  timan
  2017-11-30 22:10:26

  Hmm pierwsze słyszę o tym faktoringu ?? Moja siostra jest copywrierką i ciągle narzeka, że ludzie jej nie płacą ... To mogloby jej pomóc??

   johnny
   johnny
   2017-12-05 22:11:39

   no zdecydowanie, pisze, wystawia FV i bierze pieniądze za niewielką prowizją, albo do pojedycznych faktur to już do wyboru do koloru (jest masę faktorów, jest z czego wybierać)

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Lubartów

Pożyczka bez BIK to produkt finansowy, który jest dostępny bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Tego rodzaju pożyczki dostępne są w całej Polsce, także dla mieszkańców Lubartowa i okolic.

author
Aleksandra Gościnna
15 grudnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Zdzisław Sokal odwołany z KNF

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o odwołaniu Zdzisława Sokala ze stanowiska przedstawiciela prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego. Kancelaria prezydenta poinformowała w poniedziałek, że jego miejsce zajmie Cezary Kochalski.

author
Natalia Narloch
19 grudnia 2018
Absolwentka International Business na SGH w Warszawie z dodatkowym wykształceniem na francuskich uczelniach biznesowych, SKEMA Business School oraz EDHEC Business School. Specjalistka w Deloitte.

Webinary o Tarczy Finansowej PRF od BNP Paribas

Bank BNP Paribas wraz ze spółką PFR Portal PPK i Polskim Funduszem Rozwoju przygotowali serię szkoleń online na temat Tarczy FInansowej PFR. Materiały pomogą przedsiębiorcom uzyskać informacje o tym, jak skorzystać z tej formy pomocy. W niedalekiej przyszłości zorganizowane będą kolejne spotkania przeznaczone dla mikro, małych i średnich firm oraz korporacji.

author
Patryk Byczek
05 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Podróżujące narody – badanie Mastercard

Stany Zjednoczone i Chiny to dwa kraje, z których pochodzi największa liczba zeszłorocznych turystów. Nie bez znaczenia zdaje się pozostawać fakt, iż oba te państwa stanowią najbardziej liczebne pod względem zamieszkującej ludności nacje. Sprawdzamy dokładny raport z tegorocznego badania Mastercard.

author
Halszka Gronek
31 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kredyt na termomodernizację – jak otrzymać?

Dzięki kredytowi na termomodernizację możliwe jest otrzymanie dofinansowania przeznaczonego na cele ekologiczne czy zmiana źródeł energii odnawialnych. Pozwoli on na zmniejszenie wydatków związanych z ociepleniem mieszkań, a także budynków mieszkalnych. Zobacz, na czym dokładnie polega kredyt na termomodernizację, kto może go otrzymać, a także na co może zostać wykorzystany. Które banki oferują kredyt na termomodernizację? Sprawdźmy szczegóły, a także warunki w poszczególnych bankach.

author
Julia Wierciło
08 maja 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Pekao w Zelowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Zelowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
12 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj