zadluzenia.com
zamknij

Jak jeszcze kupić mieszkanie z dopłatą MDM

Na wyczerpanie się rządowych środków przeznaczonych na dopłatę do kredytu w programie Mieszkanie dla Młodych nie trzeba było długo czekać. Po zaledwie miesiącu rozdysponowano całą kwotę na 2017 rok, czyli niemal 400 mln zł. Czy jednak jest jeszcze szansa na uzyskanie dopłaty ?


Nie wszystko stracone


Okazuje się, że aktualnie można jeszcze ubiegać się o dopłatę, ponieważ rozdzielana jest pula przeznaczona na 2018 rok. Tak, jak w przypadku poprzedniego podziału, wszystko odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, zatem warto się spieszyć. Eksperci zaznaczają, że fundusze z programu rządowego stale maleją prawdopodobnie wyczerpią się już w maju. Według aktualnych danych Banku Gospodarstwa Krajowego, środki wystarczą jeszcze na dotację około 20 tysięcy mieszkań, więc jest o co walczyć. 


Czy deweloperzy na nas poczekają ? 


Na szczęście tak - dopłatę można sobie zarezerwować. Niektórzy deweloperzy umożliwiają podzielenie zapłaty na conajmniej dwie transze. Pierwsza to wpłata posiadanych przez nas środków, a do drugiej - czyli wpłaty reszty kwoty pochodzącej z dopłaty, którą dostaniemy w 2018 roku - trzeba się jedynie zobowiązać. Taką ofertę przedstawia na przykład przedsiębiorstwa, które umożliwiają zakup mieszkań wybudowanych w bieżącym roku z opcją zapłaty brakującej kwoty w styczniu 2018 roku - czyli zaraz po otrzymaniu pieniędzy z rządowego programu. 


Jakie są warunki otrzymania dopłaty w następnym roku ?


Krótko mówiąc - takie same, jak przy ubieganiu się o dofinansowanie zakupu mieszkania z puli pieniędzy przeznaczonych na bieżący rok. Dopłata dotyczy jedynie osób, które nie posiadały wcześniej własnego mieszkania, a ich wiek nie przekracza 35 lat. Przy wyborze mieszkania należy też wziąć pod uwagę fakt, że jego powierzchnia nie może przekroczyć 75 metrów kwadratowych i musi ono pochodzić z rynku pierwotnego. 


To nie ostatnia szansa


Wszyscy niezdecydowani na zakup oraz ci, którzy są jeszcze w trakcie odkładania kwoty na wymarzone mieszkanie - mogą odetchnąć z ulgą. W tym roku rząd umożliwia rezerwację jedynie części środków przeznaczonych na 2018 rok. W styczniu będzie dostępna zupełnie nowa (ale tym razem już ostatnia) pula pieniędzy - 380 mln zł. Program Mieszkanie dla Młodych niestety kończy się wraz z przyszłym rokiem, więc tego terminu zdecydowanie trzeba pilnować - być może to ostatni dzwonek na zakup mieszkania nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych taniej. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY