Jak Polacy spędzają weekendy?

Jak Polacy spędzają weekendy?

author
Aneta Jankowska
11 lutego 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria

Wiadomo, że dobra i słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu na zewnątrz. Co jednak, jeśli za oknem plucha, a termometr wskazuje na niekorzystnie niskie odczyty? Sprawdzamy sprawdzone i cieszące się największą popularnością wśród Polaków pomysły na spędzanie weekendu!

Każdy z nas ma swoje ulubione sposoby na spędzenie weekendu. Jedni wolą odpocząć w domu po pełnym wrażeń tygodniu w pracy. Inni najchętniej spędzają weekendy na łonie natury, z przyjaciółmi lub z rodziną. Warto jednak zaznaczyć, że pośród jednostkowych odpowiedzi bez trudu można zauważyć większe bądź mniejsze preferencje zbiorowe.

Dzięki badaniom agencji mediowej Starcom Polska oraz internetowej platformy handlowej Allegro.pl możemy dowiedzieć się, jakie aktywności najczęściej wybierają Polacy w weekend. Okazuje się, że najbardziej cenimy sobie spacery i po prostu odpoczynek. Wśród najczęstszych odpowiedzi padały takie formy spędzenia czasu jak:

  • spacer na świeżym powietrzu – 52% wskazań
  • „święty spokój” – 45% wskazań
  • dłuższy niż zwykle sen – 41% wskazań
  • odwiedziny znajomych i rodziny – 37% wskazań
  • wspólne śniadania – 27% wskazań
  • sprzątanie/robienie porządków – 26% wskazań
  • rozmowy z najbliższymi – 25% wskazań
  • oglądanie telewizji – 24% wskazań
  • impreza – 20% wskazań
  • większe zakupy – 15%

Ważny wniosek płynący z badania to fakt, iż w weekendy Polacy zdecydowanie mniej czasu poświęcają swym obowiązkom zawodowym.

Chcesz wyjątkowo spędzić weekend, lecz brakuje Ci środków? Sprawdź nasz ranking najlepszych ofert pożyczek w weekend.

Polacy lubią weekendy

Więcej niż 60% respondentów badania agencji mediowej Starcom Polska oraz internetowej platformy handlowej Allegro.pl określiło weekend jako czas lepszy od pozostałych dni tygodnia. Co piąty Polak czeka na niego z utęsknieniem – chcąc w końcu odpocząć, nie przejmować się obowiązkami zawodowymi i spędzić czas w gronie najbliższych.

Czy planujemy weekendy? Cóż, tak, ale nie każdy. Organizacją planów na soboty i niedziele przejmuje się mniejszość, bo tylko 40% z nas. CO ciekawe, rzeczywistość dosyć często weryfikuje nasze oczekiwania – tylko 17% Polaków realizuje weekendowe plany. Zdecydowanie częściej wolimy (lub zmuszeni jesteśmy) działać spontanicznie. Czy to dobrze, czy źle – pozostawiamy do rozstrzygnięcia samemu.

Obowiązki nie znikają w weekendy

Wiktor Skokowski, dyrektor ds. komunikacji i biznesu z agencji mediowej Starcom, wyjaśnia, że osoby deklarujące planowanie konkretnych czynności w weekend, najczęściej mają na myśli obowiązki związane z prowadzeniem domu, takie jak zakupy czy sprzątanie. 

Część respondentów podchodząca z większą elastycznością do spędzania czasu w weekendy, deklaruje natomiast, że poświęcają się wtedy przyjemnościom takich jak odpoczynek, spotkania czy spacery – dodaje ekspert.

Cyfrowe weekendy

W piątek, sobotę i niedzielę chętniej spędzamy czas surfując w sieci. Szukamy informacji, które nas ciekawią lub przeglądamy sklepy online i robimy różne zakupy.

Weekendy w kategorii e-commerce mają dwojakie oblicze. Przeważnie ruch w naszym serwisie jest nieco niższy w soboty, co tłumaczyć można tym, że Polacy spędzają ten czas z rodziną, na spacerach i poza domem, w tym również, w galeriach handlowych, konkurujących z e-handlem. W niedzielę zaś ruch oraz sprzedaż na Allegro istotnie rośnie, szczególnie w późnych godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Może to wynikać zarówno z efektu odwróconego ROPO, jak i tego, że Polacy mają wtedy więcej czasu.  Koniec weekendu sprzyja planowaniu oraz finalizacji zakupów – komentuje Adam Szałamacha, brand manager w Allegro.pl.

Weekend to także kanapa i pilot w ręku. Badani zaznaczają, że wtedy mogą oglądać to, na co mają ochotę. W tym czasie średnia minutowa oglądalność TV wynosi 236 minut. Dla porównania w tygodniu sięga 188 minut.

Niedziele niehandlowe rujnują plany weekendowe?

Jeszcze kilka lat temu jednym z ulubionych sposobów Polaków na spędzanie wakacji było robienie większych zakupów – w tym tych w centrach handlowych. Dla części obywateli soboty czy niedziele były jedynym odpowiednim czasem na tego typu aktywności, bowiem w pozostałe dni tygodnia zajęci byli obowiązkami służbowymi.

Niestety, z zgodnie z Ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, poza niedzielami wypadającymi w okolicach świąt nie zrobimy zakupów w żadną inną niedzielę w roku. Oznacza to, że niedziel handlowych w roku 2020 wypada zaledwie siedem.  Więcej na ten temat piszemy w naszym artykule pt. “Niedziele handlowe 2020 – wykaz, kalendarz“.

Z racji tego, że większość tych niedziel ma miejsce bezpośrednio przez świętami, w sklepach możemy spodziewać się ogromnych tłumów – to nie brzmi jak idealny plan na weekend.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Księżpolu – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Księżpolu to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
02 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Gorzów Wielkopolski

Potrzebujesz informacji o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Gorzowie Wielkopolskim? Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, w jednym miejscu. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
19 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Bank Pekao w Mikołowie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Mikołowie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje zdjęcie do dowodu osobistego?

Wraz z 4 marca 2019 roku do użytku weszły nowe, elektroniczne dowody osobiste. Podobnie jak poprzednia wersja dowodu,  tak i elektroniczne dokumenty wymagają od użytkowników dostarczenia aktualnego zdjęcia dowodowego.  W dzisiejszym artykule sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie zdjęcia do dowodu osobistego oraz jakie są koszty dodatkowych usług.

author
Halszka Gronek
26 lutego 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

SKOK Chmielewskiego Nałęczów

Kasa Chmielewskiego to aktualnie jeden z największych SKOK-ów w Polsce. Instytucja ma już ponad 200 000 członków w całym kraju. Sprawdź placówkę SKOK-u Chmielewskiego w Nałęczowie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia i mapę dojazdu.

author
Aleksandra Gościnna
25 kwietnia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Sylwester 2019 – ile wydamy?

Sylwestrowa noc jest niebywałą okazją do świętowania, aby godnie pożegnać 2019 roku udajemy się na imprezy. Jednak wiąże się to z niemałymi kosztami. Zobacz, jak dużo pieniędzy Polacy przeznaczą na tegorocznego sylwestra.

author
Aleksandra Gościnna
30 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj