Cash trapping – uwaga na oszustów

Cash trapping – uwaga na oszustów

author
Dominika Byczek
07 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyczyszczenie naszych kont bankowych. Niebezpieczeństwo czyha w bankomatach. Przestępcy montują w nich specjalne listwy blokujące pieniądze, które są nam wypłacane. Sprawdź, na czym polega cash trapping i jak uchronić się przed kradzieżą pieniędzy,

Mało popularny proces

Oszustwo nazywane cash trappingiem jest mało popularne, dlatego wiele instytucji, np.: Santander Bank Polska, zajmuje się nagłaśnianiem problemu nowego rodzaju przestępstwa. Również postanowiliśmy sprawdzić, jak działają oszuści, ponieważ okazuje się, że tego typu kradzieży jest coraz więcej.

Cash trapping - niebezpieczne wypłaty z bankomatu

O ile w tradycyjnych metodach doprowadzających do kradzieży środków z naszego konta, właściwie nie bierzemy udziału (ktoś kradnie naszą kartę lub nasze dane osobowe wpisywane w Internecie), o tyle przy cash trappingu właściwie sami oddajemy nasze pieniądze oszustowi. Jak to możliwe?

Nowa metoda oszustów polega na założeniu specjalnej listwy, do której przyklejają się pieniądze wypłacane przez bankomat. My, niczego nieświadomi, wypłacamy pieniądze z bankomatu i widzimy na ekranie komunikat, by odebrać gotówkę, ale “okienko” wypłaty jest puste (listwa przyklejana przez oszustów sprawia, że pieniądze nie są widoczne od góry).

Myślimy, że bankomat się zepsuł i odruchowo sięgamy po telefon, by poinformować bank o tym, że bankomat nie wypłacił nam środków. Kiedy jesteśmy skupieni na załatwieniu problemu, do bankomatu podchodzi złodziej i zbiera pieniądze przyklejone do listwy.

My zostajemy bez pieniędzy i właściwie bez szansy na ich odzyskanie – bankomat odnotowuje, że w istocie chcieliśmy wypłacić gotówkę i pieniądze zostały odebrane, nie wracają one przecież do kasetki bankomatowej.

Cash trapping - jak udowodnić kradzież?

Nowa metoda oszustów przysparza okradzionym wiele problemów. Trudno bowiem, przy braku świadków, rzeczywiście udowodnić, że to ktoś, a nie my sami, wyjął pieniądze wypłacone z bankomatu naszą własną kartą.

Zdarza się, że bliscy osób okradzionych w ten sposób, insynuują im problemy psychiczne i próbę znalezienia wymówki dla zgubionych środków, szczególnie jeżeli zdarzenie dotyczy osoby starszej.

Udowodnienie kradzieży jest bardzo trudne, jeżeli w pobliżu bankomatu, w którym doszło do zdarzenia, nie ma żadnej kamery.

Najczęściej jednak oszuści są przebiegli i instalują listwy pobierające wypłacane pieniądze tylko w tych bankomatach, których nie obejmuje żadna kamera, a zatem tych, które są zlokalizowane na uboczu.

Do przestępstwa nie dojdzie raczej w centrum miasta lub w bankomacie zlokalizowanym w galerii handlowej, ponieważ tam byłoby zbyt wielu potencjalnych świadków zdarzenia.

Jak się uchronić przed kradzieżą?

Przed cash trappingiem uchronić nas może tylko nasza czujność. Najważniejsza jest sama świadomość tego, że takie przestępstwo istnieje. Dzięki temu za każdym razem, kiedy będziemy wypłacać pieniądze z bankomatu, możemy upewnić się, czy:

 • blisko bankomatu nie stoi jakaś osoba, która nas obserwuje,
 • na otworze służącym do wyjęcia pieniędzy wypłaconych przez bankomat nie ma śladów kleju lub taśmy,
 • bankomat objęty jest monitoringiem lub czy w pobliżu znajduje się wielu potencjalnych świadków zdarzenia.

 Cash trapping - jak nagrać przestępcę?

Jak już wskazaliśmy powyżej, przestępca dokonujący cash trappingu raczej nie będzie ryzykował wykonania tego manewru w bankomatach, które są objęte systemem monitoringu miejskiego lub sklepowego. W ramach ochrony przed przestępcami policja stosuje jedynie monitoring wizyjny, ale i on nie obejmuje wszystkich miejsc publicznych. Z naszej strony dobrym wyborem będzie zatem wypłacanie pieniędzy w popularnych bankomatach zlokalizowanych tam, gdzie wokół jest wiele osób lub monitoringi miejskie i sklepowe.

Bezpieczniej będzie wypłacać pieniądze w bankomatach zlokalizowanych:

 • na ścianach zewnętrznych budynków handlowych,
 • przy wejściach do sklepu,
 • w placówkach bankowych,
 • w centrach handlowych.

Jestem ofiarą cash trappingu – co zrobić?

Jeżeli już staniemy się ofiarami przestępców, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy zdarzenie nie zostało nagrane na żadną kamerę. Warto sprawdzić nie tylko kamery miejskie i handlowe, ale i kamery prywatne – niekiedy zdarza się, że przezorne osoby instalują kamery w posiadłościach prywatnych zlokalizowanych w centrum miasta.

O zdarzeniu należy także bezwzględnie powiadomić bank, w którym prowadzone jest nasze konto oraz – jeżeli jest taka możliwość – operatora bankomatu, w którym dokonano przestępstwa. Często informacje o operatorze bankomatu umieszczone są bezpośrednio na urządzeniu. Wszystkie oszustwa finansowe powinniśmy również zgłosić na policję. Im więcej zgłoszeń będzie dotyczyło tego samego bankomatu, tym większa jest szansa, że policjantom uda się złapać złodziei.

Cash trapping - pułapka na pieniądze

Z języka angielskiego “cash trapping” to po prostu “pułapka na pieniądze“. Będąc świadomym takiego przestępstwa, najlepiej bezpośrednio po nieudanej wypłacie środków, sprawdzić po prostu, czy do otworu służącego do wypłaty pieniędzy nie jest zamontowana jakaś dodatkowa listwa.

Jeżeli ją odnajdziemy, ubiegniemy oszusta, który zapewne czeka gdzieś w pobliżu na to, aż zrezygnowani odejdziemy od bankomatu i zostawimy środki w zamontowanej przez niego nakładce. Przestępstw polegających na kradzieży środków w bankomatów jest naprawdę wiele. Jeżeli potencjalne ofiary zaczynają być wyczulone na konkretny rodzaj oszustwa bankomatowego, przestępcy wymyślają kolejny sposób na kradzież.

Liczba przestępstw dokonywanych w Europie przy bankomatach rośnie w zatrważającym tempie. Im szczelniejsze są systemy przepływu pieniądza elektronicznego, tym więcej pomysłów na kradzieże dotyczy zwykłego pieniądza fizycznego.

Cash trapping – najważniejsze informacje

 1. Przestępstwo polega na przymocowaniu w bankomacie specjalnej listwy, która zatrzymuje wypłacane przez ofiarę środki.
 2. Kradzież dokonywana jest wtedy, kiedy osoba wypłacająca myśli, że bankomat zatrzymał jej pieniądze i zrezygnowana odchodzi od urządzenia.
 3. Ofiarą cash trappingu może paść każda osoba, która wypłaca pieniądze w bankomacie.
 4. Cash trapping to z języka angielskiego pułapka na pieniądze.
 5. Na tego typu kradzież mniej narażone są osoby wypłacające środki w bankomatach zlokalizowanych w centrum życia społecznego (galerii handlowej, przy wejściu do sklepu).
 6. Nie warto bagatelizować ostrzeżeń o tego rodzaju przestępstwie, ponieważ jest ono bardzo trudne do udowodnienia (policji trudno będzie znaleźć sprawcę, jeżeli miejsce przestępstwa nie jest monitorowane).
 7. Oszuści najczęściej wybierają bankomaty zlokalizowane na uboczu.
 8. Nasze wątpliwości powinny wzbudzić ślady kleju lub taśmy zlokalizowane w pobliżu otworu służącego do wyciągania wypłaconych pieniędzy.
 9. Bezpieczniej jest wypłacać pieniądze z tych bankomatów, które są monitorowane.
 10. O fakcie dokonania przestępstwa cash trappingu (wobec nas lub osób trzecich) należy niezwłocznie powiadomić policję, bank oraz operatora bankomatu.
author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt z opóźnieniami w BIK

Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje wszystkie nasze spóźnienia ze spłatą zobowiązań finansowych. Z negatywnymi wpisami w BIK może być nam trudno uzyskać zwykły kredyt. Gdzie wnioskować, by otrzymać pieniądze nawet z opóźnieniami wpisanymi w bazie BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
19 grudnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Elektryczny car-sharing od Innogy

W Warszawie pojawi się w pełni elektryczny car-sharing, czyli system wspólnego użytkowania samochodów osobowych. Innogy uruchomi go w stolicy jeszcze na początku wiosny.

author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Znikają bankomaty Raiffeisen Polbank

Od listopada i grudnia bankomaty Raiffeisen Polbank przejmuje Euronet. Zmiany będą mało odczuwalne dla klientów, ale warto zapoznać się ze szczegółami decyzji. 

author
Aneta Jankowska
25 listopada 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Alior Bank w Żmigrodzie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Żmigrodzie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
20 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Jarosław

Santander Consumer Bank to jeden z najpopularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Jarosławie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak wypłacić pieniądze z PayPal?

Za pośrednictwem PayPal możemy korzystać z przesyłania oraz odbierania pieniędzy. To internetowe narzędzie jest także naprawdę wygodnym i prostym sposobem na wypłacenie środków. Bezpieczeństwo i prostota to dwa główne powody, dzięki którym PayPal cieszy się tak dużym powodzeniem na całym świecie. Sprawdźmy, jak wypłacić pieniądze z PayPal.

author
Julia Wierciło
01 marca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.
Porównaj