Cash trapping – uwaga na oszustów

Cash trapping – uwaga na oszustów

author
Dominika Sobieraj
10 sierpnia 2019

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyczyszczenie naszych kont bankowych. Niebezpieczeństwo czyha w bankomatach. Przestępcy montują w nich specjalne listwy blokujące pieniądze, które są nam wypłacane. Sprawdź, na czym polega cash trapping i jak uchronić się przed kradzieżą pieniędzy,

Oszustwo nazywane cash trappingiem jest mało popularne, dlatego wiele instytucji, np.: Santander Bank Polska, zajmuje się nagłaśnianiem problemu nowego rodzaju przestępstwa. Również postanowiliśmy sprawdzić, jak działają oszuści, ponieważ okazuje się, że tego typu kradzieży jest coraz więcej.

Cash trapping – niebezpieczne wypłaty z bankomatu

O ile w tradycyjnych metodach doprowadzających do kradzieży środków z naszego konta, właściwie nie bierzemy udziału (ktoś kradnie naszą kartę lub nasze dane osobowe wpisywane w Internecie), o tyle przy cash trappingu właściwie sami oddajemy nasze pieniądze oszustowi. Jak to możliwe?

Nowa metoda oszustów polega na założeniu specjalnej listwy, do której przyklejają się pieniądze wypłacane przez bankomat. My, niczego nieświadomi, wypłacamy pieniądze z bankomatu i widzimy na ekranie komunikat, by odebrać gotówkę, ale “okienko” wypłaty jest puste (listwa przyklejana przez oszustów sprawia, że pieniądze nie są widoczne od góry).

Myślimy, że bankomat się zepsuł i odruchowo sięgamy po telefon, by poinformować bank o tym, że bankomat nie wypłacił nam środków. Kiedy jesteśmy skupieni na załatwieniu problemu, do bankomatu podchodzi złodziej i zbiera pieniądze przyklejone do listwy.

My zostajemy bez pieniędzy i właściwie bez szansy na ich odzyskanie – bankomat odnotowuje, że w istocie chcieliśmy wypłacić gotówkę i pieniądze zostały odebrane, nie wracają one przecież do kasetki bankomatowej.

Cash trapping – jak udowodnić kradzież?

Nowa metoda oszustów przysparza okradzionym wiele problemów. Trudno bowiem, przy braku świadków, rzeczywiście udowodnić, że to ktoś, a nie my sami, wyjął pieniądze wypłacone z bankomatu naszą własną kartą.

Zdarza się, że bliscy osób okradzionych w ten sposób, insynuują im problemy psychiczne i próbę znalezienia wymówki dla zgubionych środków, szczególnie jeżeli zdarzenie dotyczy osoby starszej.

Najczęściej jednak oszuści są przebiegli i instalują listwy pobierające wypłacane pieniądze tylko w tych bankomatach, których nie obejmuje żadna kamera, a zatem tych, które są zlokalizowane na uboczu.

Do przestępstwa nie dojdzie raczej w centrum miasta lub w bankomacie zlokalizowanym w galerii handlowej, ponieważ tam byłoby zbyt wielu potencjalnych świadków zdarzenia.

Jak się uchronić?

Przed cash trappingiem uchronić nas może tylko nasza czujność. Najważniejsza jest sama świadomość tego, że takie przestępstwo istnieje. Dzięki temu za każdym razem, kiedy będziemy wypłacać pieniądze z bankomatu, możemy upewnić się, czy:

  • blisko bankomatu nie stoi jakaś osoba, która nas obserwuje,
  • na otworze służącym do wyjęcia pieniędzy wypłaconych przez bankomat nie ma śladów kleju lub taśmy,
  • bankomat objęty jest monitoringiem lub czy w pobliżu znajduje się wielu potencjalnych świadków zdarzenia.

 Cash trapping – jak nagrać przestępcę?

Jak już wskazaliśmy powyżej, przestępca dokonujący cash trappingu raczej nie będzie ryzykował wykonania tego manewru w bankomatach, które są objęte systemem monitoringu miejskiego lub sklepowego.

W ramach ochrony przed przestępcami policja stosuje jedynie monitoring wizyjny, ale i on nie obejmuje wszystkich miejsc publicznych.

Z naszej strony dobrym wyborem będzie zatem wypłacanie pieniędzy w popularnych bankomatach zlokalizowanych tam, gdzie wokół jest wiele osób lub monitoringi miejskie i sklepowe.

Bezpieczniej będzie wypłacać pieniądze w bankomatach zlokalizowanych:

  • na ścianach zewnętrznych budynków handlowych,
  • przy wejściach do sklepu,
  • w placówkach bankowych,
  • w centrach handlowych.

Jestem ofiarą cash trappingu – co zrobić?

Jeżeli już staniemy się ofiarami przestępców, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy zdarzenie nie zostało nagrane na żadną kamerę. Warto sprawdzić nie tylko kamery miejskie i handlowe, ale i kamery prywatne – niekiedy zdarza się, że przezorne osoby instalują kamery w posiadłościach prywatnych zlokalizowanych w centrum miasta.

O zdarzeniu należy także bezwzględnie powiadomić bank, w którym prowadzone jest nasze konto oraz – jeżeli jest taka możliwość – operatora bankomatu, w którym dokonano przestępstwa. Często informacje o operatorze bankomatu umieszczone są bezpośrednio na urządzeniu.

Wszystkie oszustwa finansowe powinniśmy również zgłosić na policję. Im więcej zgłoszeń będzie dotyczyło tego samego bankomatu, tym większa jest szansa, że policjantom uda się złapać złodziei.

Cash trapping – pułapka na pieniądze

Z języka angielskiego “cash trapping” to po prostu “pułapka na pieniądze“. Będąc świadomym takiego przestępstwa, najlepiej bezpośrednio po nieudanej wypłacie środków, sprawdzić po prostu, czy do otworu służącego do wypłaty pieniędzy nie jest zamontowana jakaś dodatkowa listwa.

Jeżeli ją odnajdziemy, ubiegniemy oszusta, który zapewne czeka gdzieś w pobliżu na to, aż zrezygnowani odejdziemy od bankomatu i zostawimy środki w zamontowanej przez niego nakładce.

Przestępstw polegających na kradzieży środków w bankomatów jest naprawdę wiele. Jeżeli potencjalne ofiary zaczynają być wyczulone na konkretny rodzaj oszustwa bankomatowego, przestępcy wymyślają kolejny sposób na kradzież.

Liczba przestępstw dokonywanych w Europie przy bankomatach rośnie w zatrważającym tempie. Im szczelniejsze są systemy przepływu pieniądza elektronicznego, tym więcej pomysłów na kradzieże dotyczy zwykłego pieniądza fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Finansujesz – zyskujesz” w BGŻ BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 grudnia 2018

Promocja: „Finansujesz – zyskujesz” w BGŻ BNP Paribas

Profi Credit w Skarżysku Kamiennej
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Skarżysku Kamiennej

PKO BP w Sieradzu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
21 sierpnia 2019

PKO BP w Sieradzu

Bocian Pożyczki w Koszalinie
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2019

Bocian Pożyczki w Koszalinie

Obsługa uczestników PPK już w oddziałach PKO BP
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 stycznia 2020

Obsługa uczestników PPK już w oddziałach PKO BP

Pożyczki bez BIK Grójec
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
14 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Grójec

Porównaj