Jak uniknąć pętli zadłużenia w święta?

Jak uniknąć pętli zadłużenia w święta?

author
Patryk Byczek
25 września 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

Polacy wciąż nie mogą pochwalić się dostateczną wiedzą na temat kredytów i pojęć z nimi związanych. Nadal niewiele osób wie czym jest pętla zadłużenia, bądź spotkało się z tym pojęciem, ale nie zna jego znaczenia. Szczególnie warto o tym pamiętać w okresie świątecznym, gdy wielu z nas zapożycza się w instytucjach pozabankowych celem sfinansowania świąt i wszelkich wydatków z tym związanych,  w tym prezentów, na które w tym roku według raportu Związku Banków Polskich, przeciętny Polak wyda aż 30% swojego wynagrodzenia.

Czym jest pętla zadłużenia?

Coraz większej liczby osób dotyczy problem systematycznego zadłużania się i popadania w tak zwaną pętlę zadłużenia. Nieodpowiedzialne zaciąganie zobowiązań – również kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich, może bezpośrednio prowadzić do wpadnięcia w ślepy zaułek i niemożność spłaty należności. Dowiedz się, jak wyjść z pętli zadłużenia.

Jednakże nasze wyobrażenie o spirali zadłużenia nierzadko jest wynikiem obaw przed brakiem możliwości spłaty kredytów, a nie faktycznymi predyspozycjami spłaty ( do takiej obawy przyznaje się niemal 30 % Polaków). Dodatkowo problem ten dotyczy najczęściej młodych osób, studentów, bądź osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zlecenie.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez MilwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wykazało, że zaledwie 33% osób wie dobrze czym jest pętla zadłużenia, niemal 1/3 badanych wyłącznie słyszała o tym pojęciu, a aż 37% respondentów przyznała, że nie spotkała się do tej pory z tym zagadnieniem. Należy także podkreślić, że większość osób nie wie czym jest RRSO – Rzeczywista Roczna Stopy Oprocentowania, jak również nie wie co kryje się pod pojęciem scoringu możliwości kredytowych. Niestety przedstawione dane nie napawają optymizmem i są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że nieznajomość podstawowych zagadnień ekonomicznych szkodzi.

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Warto na wstępie podkreślić, że zadaniem instytucji finansowych jest informowanie klientów o zasadach zaciągania kredytów, jak również konsekwencjach nieterminowej spłaty należności. Mimo to wielu pożyczkobiorców nadal nie zwarza na skutki swoich działań, zaciągając kolejne kredyty w następnych instytucjach finansowych, pragnąc w ten sposób pokryć poprzednie wierzytelności. Celem uniknięcia pętli zadłużenia, w szczególnośći w okresie świątecznym, kiedy wydajemy znacznie więcej pieniędzy na organizację świąt oraz prezenty, warto zastosować się do 5 prostych zasad odpowiedzialnego pożyczania:

1. Korzystaj wyłącznie z usług zaufanych i sprawdzonych firm pożyczkowych. Nie każda pożyczka w internecie może się okazać rozwiązaniem Twoich problemów.

2. Zaciągaj zobowiązania w jednej firmie pożyczkowej, dzięki czemu instytucja ta w wiarygodny sposób oszacuje Twoją zdolność kredytową i stwierdzi, czy będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

3. Kontroluj swój budżet przez stworzenie listy niezbędnych wydatków. Dzięki temu oszacujesz, czy kolejna pożyczka lub kredyt jest Ci niezbędna.

4. Zwracaj uwagę na opłaty pobierane przez firmę pożyczkową, jak również koszta związane z nieterminową spłatą pożyczki.

5. Systematycznie kontroluj termin, w którym musisz spłacić pożyczkę lub jej ratę. Dzięki temu unikniesz naliczania dodatkowych kosztów i nie będziesz zmuszony do pokrycia opłat związanych z przedłużeniem terminu spłaty należności.

Czy warto pożyczać na święta?

Decyzja o wzięciu pożyczki na okoliczność świąteczną zależy od wielu czynników, w tym od Twojej aktualnej sytuacji finansowej, planów budżetowych i zdolności do spłaty pożyczki w przyszłości.

Sprawdź swoje obecne wydatki i dochody. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo środków na spłatę rat pożyczki w kolejnych miesiącach bez kłopotów finansowych. Zwróć uwagę na oprocentowanie oraz wszelkie dodatkowe opłaty związane z pożyczką. Często to, co na pierwszy rzut oka wydaje się korzystne, może być kosztowne w dłuższej perspektywie.

Zastanów się nad innymi możliwościami finansowania świąt, takimi jak oszczędzanie przez kilka miesięcy przed świętami lub ograniczenie wydatków na prezenty i świąteczne przygotowania. Ustal realistyczny plan spłaty pożyczki, który nie nadszarpuje Twojego budżetu w przyszłym roku. Jeśli istnieje ryzyko utraty pracy lub zmniejszenia dochodów w przyszłości, wzięcie pożyczki może być bardziej ryzykowne. Twoja historia kredytowa może wpływać na dostępność kredytu oraz na oprocentowanie. Osoby z dobrą historią kredytową mają zazwyczaj lepsze warunki pożyczek. Jeżeli nie możesz otrzymać finansowania, sprawdź pożyczki dla osób bez zdolności kredytowej.

Kiedy warto rozważyć pożyczkę na święta:

Gdy stać Cię na spłatę.
Jeśli masz pewność, że będziesz w stanie spłacić pożyczkę w określonym czasie, możesz rozważyć ją jako opcję.

W pilnych sytuacjach
Jeśli napotkasz nieprzewidziane okoliczności, które wymagają natychmiastowego wsparcia finansowego, pożyczka może być rozwiązaniem. Niemniej jednak, zaleca się zwrócenie uwagi na rzeczywiste potrzeby i minimalizowanie pożyczeń na cele niekonieczne.

Przy ostrożnym planowaniu
Jeśli dokładnie zaplanujesz, ile potrzebujesz i jak szybko będziesz w stanie spłacić pożyczkę, może być to rozsądne.

Gdy oprocentowanie jest niskie
W przypadku bardzo niskiego oprocentowania, pożyczka może być bardziej atrakcyjna finansowo.

Jeśli nie masz innych opcji
Jeśli nie masz oszczędności i nie możesz uzyskać wsparcia od rodziny lub przyjaciół, pożyczka może być jedyną opcją.

Kiedy nie warto brać pożyczki na święta:

Jeśli nie masz planu spłaty
Nie powinieneś brać pożyczki, jeśli nie masz jasnego planu, jak ją spłacisz. Niekontrolowany dług może prowadzić do poważnych problemów finansowych.

Na niepotrzebne luksusy
Unikaj pożyczek na cele luksusowe, które nie są niezbędne do Twojego codziennego życia.

Gdy można zastosować alternatywy
Jeśli istnieją inne możliwości finansowania świąt, które nie wymagają pożyczania pieniędzy, warto je rozważyć.

Jeśli masz problem z istniejącymi długami
Jeśli już masz inne zaległości finansowe, dodawanie nowego długu może pogorszyć Twoją sytuację.

Na impulsywne zakupy
Unikaj pożyczania na zakupy, które nie są starannie przemyślane i nie są potrzebne.

Wniosek jest taki, że zawsze warto być ostrożnym i roztropnym przy podejmowaniu decyzji finansowych. Przed zaciągnięciem pożyczki, warto również skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże Ci ocenić Twoją sytuację i podjąć odpowiednią decyzję. Jeżeli potrzebujesz gotówki, sprawdź oferty kredytu dla zadłużonych.

Pytania i odpowiedzi

Systematyczne zadłużanie się i popadanie w pętlę zadłużenia może prowadzić do niemożności spłaty należności, narastających długów i problemów finansowych.

Brak świadomości na temat konsekwencji finansowych oraz niewiedza o podstawowych zagadnieniach ekonomicznych może prowadzić do nieodpowiedzialnego zadłużania się.

Odpowiedzialne pożyczanie obejmuje korzystanie wyłącznie z usług zaufanych firm pożyczkowych, kontrolowanie budżetu, zaciąganie zobowiązań w jednej instytucji finansowej, świadomość kosztów związanych z pożyczką i systematyczne monitorowanie terminów spłat.

Decyzja o wzięciu pożyczki na święta zależy od aktualnej sytuacji finansowej, zdolności do spłaty, planów budżetowych oraz alternatywnych opcji finansowania. Warto rozważyć pożyczkę tylko wtedy, gdy można ją odpowiedzialnie spłacić.

Warto rozważyć pożyczkę na święta, gdy jesteś pewien, że będziesz w stanie ją spłacić w określonym czasie, gdy napotkasz pilne sytuacje wymagające natychmiastowego wsparcia finansowego, gdy masz jasny plan spłaty, gdy oprocentowanie jest niskie i gdy nie masz innych opcji finansowania.

Nie warto brać pożyczki na święta, jeśli nie masz jasnego planu spłaty, na niepotrzebne luksusy, gdy istnieją inne możliwości finansowania świąt, jeśli masz już problem z istniejącymi długami lub na impulsywne zakupy.

Podstawowe zasady to korzystanie z zaufanych firm pożyczkowych, kontrola budżetu, zaciąganie zobowiązań w jednym miejscu, uwaga na opłaty i terminy spłat oraz skonsultowanie się z doradcą finansowym.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) pokazuje rzeczywiste koszty pożyczki, a scoring możliwości kredytowych wpływa na dostępność kredytu i jego warunki.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Susie
Susie
2014-12-27 00:51:37

teraz to już tak półżartem półserio można zpayttać nie jak uniknąć pętli zadłużenia, ale jak nie przybrać kilku kilo w święta :)

Podobne artykuły

Czy można odłączyć gaz za zaległości?

Opłaty za media, czyli wodę, prąd i gaz, muszą co miesiąc opłacać wszystkie osoby prowadzące gospodarstwo domowe. Niestety nie zawsze wychodzi to tak, jak byśmy chcieli i zdarza się, że przez brak środków lub gapiostwo nie opłacamy naszych rachunków. Czy za zaległości w spłacie mogą nam odłączyć gaz? Sprawdzamy.

author
Dominika Byczek
08 listopada 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Darmowy zwrot przesyłek z Poczty Polskiej

W swoim najnowszym komunikacie Poczta Polska postanowiła przypomnieć o usłudze darmowy zwrot. Może się ona okazać całkiem przydatna w szczególności w przypadku chęci oddania nietrafionych prezentów. Poczta Polska tym samym dopasowuje się do trendu zamawiania coraz większej ilości produktów przez Internet.

author
Alicja Hirsekorn
01 stycznia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Kasa Stefczyka Opoczno

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Opocznie – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
28 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Alior Bank w Pszczynie

Jednym z największych banków detalicznych w Polsce jest Alior Bank. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Pszczynie – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
08 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nie założymy konta w banku u kuriera

Większość banków umożliwia swoim klientom otwieranie konta w banku przez Internet. W przypadku spółek, które nie mają jeszcze opcji uwierzytelniania danych przez „selfie”, po złożeniu wniosku online należy podpisać umowę u kuriera. mBank, PKO BP i Santander Bank Polska w wyniku pandemii postanowiły wstrzymać tę usługę.

author
Alicja Hirsekorn
23 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP w Czechowicach-Dziedzicach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Czechowicach-Dziedzicach  – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
04 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj