Jak uniknąć pętli zadłużenia w święta?

Jak uniknąć pętli zadłużenia w święta?

autor wpisu
Irena_Kaczmarek
09 grudnia 2014

Polacy wciąż nie mogą pochwalić się dostateczną wiedzą na temat kredytów i pojęć z nimi związanych. Nadal niewiele osób wie czym jest pętla zadłużenia, bądź spotkało się z tym pojęciem, ale nie zna jego znaczenia. Szczególnie warto o tym pamiętać w okresie świątecznym, gdy wielu z nas zapożycza się w instytucjach pozabankowych celem sfinansowania świąt i wszelkich wydatków z tym związanych,  w tym prezentów, na które w tym roku według raportu Związku Banków Polskich, przeciętny Polak wyda aż 30% swojego wynagrodzenia.

Czym jest pętla zadłużenia?

Coraz większej liczby osób dotyczy problem systematycznego zadłużania się i popadania w tak zwaną pętlę zadłużenia. Nieodpowiedzialne zaciąganie zobowiązań – również kolejnych pożyczek na spłatę poprzednich, może bezpośrednio prowadzić do wpadnięcia w ślepy zaułek i niemożność spłaty należności.

Jednakże nasze wyobrażenie o spirali zadłużenia nierzadko jest wynikiem obaw przed brakiem możliwości spłaty kredytów, a nie faktycznymi predyspozycjami spłaty ( do takiej obawy przyznaje się niemal 30 % Polaków). Dodatkowo problem ten dotyczy najczęściej młodych osób, studentów, bądź osób zatrudnionych na umowy o dzieło i zlecenie.

Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez MilwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wykazało, że zaledwie 33% osób wie dobrze czym jest pętla zadłużenia, niemal 1/3 badanych wyłącznie słyszała o tym pojęciu, a aż 37% respondentów przyznała, że nie spotkała się do tej pory z tym zagadnieniem. Należy także podkreślić, że większość osób nie wie czym jest RRSO – Rzeczywista Roczna Stopy Oprocentowania, jak również nie wie co kryje się pod pojęciem scoringu możliwości kredytowych. Niestety przedstawione dane nie napawają optymizmem i są kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że nieznajomość podstawowych zagadnień ekonomicznych szkodzi.

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Warto na wstępie podkreślić, że zadaniem instytucji finansowych jest informowanie klientów o zasadach zaciągania kredytów, jak również konsekwencjach nieterminowej spłaty należności. Mimo to wielu pożyczkobiorców nadal nie zwarza na skutki swoich działań, zaciągając kolejne kredyty w następnych instytucjach finansowych, pragnąc w ten sposób pokryć poprzednie wierzytelności. Celem uniknięcia pętli zadłużenia, w szczególnośći w okresie świątecznym, kiedy wydajemy znacznie więcej pieniędzy na organizację świąt oraz prezenty, warto zastosować się do 5 prostych zasad odpowiedzialnego pożyczania:

1. Korzystaj wyłącznie z usług zaufanych i sprawdzonych firm pożyczkowych. Nie każda pożyczka w internecie może się okazać rozwiązaniem Twoich problemów.

2. Zaciągaj zobowiązania w jednej firmie pożyczkowej, dzięki czemu instytucja ta w wiarygodny sposób oszacuje Twoją zdolność kredytową i stwierdzi, czy będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

3. Kontroluj swój budżet przez stworzenie listy niezbędnych wydatków. Dzięki temu oszacujesz, czy kolejna pożyczka lub kredyt jest Ci niezbędna.

4. Zwracaj uwagę na opłaty pobierane przez firmę pożyczkową, jak również koszta związane z nieterminową spłatą pożyczki.

5. Systematycznie kontroluj termin, w którym musisz spłacić pożyczkę lub jej ratę. Dzięki temu unikniesz naliczania dodatkowych kosztów i nie będziesz zmuszony do pokrycia opłat związanych z przedłużeniem terminu spłaty należności.

Irena Kaczmarek

PR Manager Kredito24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Susie
Susie
2014-12-27 00:51:37

teraz to już tak półżartem półserio można zpayttać nie jak uniknąć pętli zadłużenia, ale jak nie przybrać kilku kilo w święta :)

Podobne artykuły

62-latka prawie 800 razy zapłaciła ukradzioną kartą
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
20 listopada 2019

62-latka prawie 800 razy zapłaciła ukradzioną kartą

Emerytura specjalna – kto może otrzymać?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
14 kwietnia 2019

Emerytura specjalna – kto może otrzymać?

Mity na temat kredytu gotówkowego
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Mity na temat kredytu gotówkowego

Santander Consumer Bank Włocławek
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
19 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Włocławek

Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
12 listopada 2018

Ile policjanci i strażacy dostaną podwyżki w 2019 roku?

Porównaj