Najczęściej komentowane
Jakie domy budują mieszkańcy Polski Wschodniej ?
„Raport o budowie domów w Polsce Wschodniej” to zestawienie serwisu Oferteo.pl, który sprawdził czym w budowaniu swoich domów kierują się mieszkańcy Polski Wschodniej. Za Polskę Wschodnią przyjęto województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.
Dlaczego budujemy domy ?
W skali kilku lat i całej Polski, najczęściej decydujemy się na postawienie domu z powodu swoich marzeń (60% wskazań respondentów), chęci posiadania ogrodu (47%) oraz potrzeby większej ilości miejsca do życia (43%).
Co ciekawe, 57% badanych mieszkańców województwa podlaskiego odpowiedziało, że po prostu lepiej opłaca się wybudować swój dom niż zainwestować w mieszkanie. Zaraz później wśród motywacji ankietowani wymienili większa powierzchnię do życia.
Marzenia w postaci własnego domu mają również:
- mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (73%)
- mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego (69%)
- mieszkańcy województwa podkarpackiego (64%)
Źródło: Oferteo.pl
Kiedy decydujemy się na budowę domu ?
Zwykle, przeciętny Kowalski, który rozpoczyna budowę swojego lokum ma od 31 do 35 lat. To wiek, który jest podobny zarówno w skali całej Polski jak i w województwie lubelskim czy podkarpackim. Natomiast we Wschodniej Polsce, czyli w województwie podlaskim oraz świętokrzyskim domy najczęściej budują osoby nieco starsze, w wieku od 41 do 50 lat.
Źródło: Oferteo.pl
NAJCIEKAWSZE WNIOSKI Z RAPORTU
1. Projekt budynku
Patrząc na skalę całego kraju, Polacy chętnie kupują gotowy projekt swojego domu. Natomiast mieszkańcy województwa podlaskiego wolą sami planować swoje inwestycje – 66% respondentów wskazało, że buduje według projektu indywidualnego, uzgodnionego z architektem. W przypadku województwa podkarpackiego i lubelskiego, tylko co trzeci badany decyduje się na projekt indywidualny.
2. Szacowanie kosztów
Mieszkańcy Wschodniej Polski zazwyczaj trafnie liczą prognozowane wydatki na budowę swojego domu. Zgodnie z raportem serwisu, 61% respondentów z województw wschodnich przyznało, że ostateczne koszty budowy były wyższe niż początkowo zakładano. Dla porównania – ogólnopolski odsetek respondentów, którzy nie oszacowali dobrze kosztów był wyższy i wyniósł już 65%.
3. Koszt budowy domu
Niezależnie czy we wschodniej części kraju czy w perspektywie ogólnej, przeciętna cena budowy domu zamyka się w kwocie od 300 do 499 tysięcy złotych.
4. Rodzaj ogrzewania budynku
Ogólny trend pokazuje, że Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne sposoby ogrzewania jak np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Najbardziej pro zielone jest województwo lubelskie, gdzie już co czwarty inwestor sięgnął po pompę ciepła, a 8% zdecydowało się na montaż kolektorów słonecznych.
5. Czas budowania domu
Najdłużej swoje cztery kąty budują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego (35 miesięcy), a najkrócej w województwie lubelskim oraz podkarpackim (31 miesięcy).
Średni czas całego procesu inwestycyjnego związanego z budową trwał 30 miesięcy.
6. Materiał budowy
W skali całego kraju Polacy do budowy domu najchętniej wykorzystują cegły lub pustaka ceramicznego (39% odpowiedzi), za to mieszkańcy wschodnich województw kraju wybierają budowę z bloczku komórkowego (43%). Z tego materiału najczęściej korzystają inwestorzy z województw lubelskiego (52%) oraz warmińsko-mazurskiego (49%).
Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy Wschodniej Polski nieznacznie częściej niż w skali ogólnopolskiej stawiają domy z drewna w technologii szkieletowej (14% wobec 13% ogółem).
Na wyróżnienie zasługuje województwo podlaskie, gdzie ten odsetek wyniósł 18%.
7. Powierzchnia domu
Analizując kwestię powierzchni, najpopularniejszym metrażem domu na Wschodzie była wielkość od 126 do 150 m2, którą wybrało 32% badanych. Podobnie jest również w skali całej Polski.
8. Dach
Z danych serwisu Oferteo.pl wynika, że największe różnice pomiędzy wyborami mieszkańców wschodniej części kraju a Centralnej Polski są widoczne w przypadku pokryć dachowych.
W skali całej Polski wygrywa dachówka ceramiczna, którą wybrało 42% inwestorów, natomiast w województwach wschodnich podstawowym materiałem na dach jest blachodachówka, na którą zdecydowało się 53% badanych.
9. Garaż
Mieszkańcy Wschodniej Polski rzadziej decydują się na budowę domu połączonego bezpośrednio z garażem (54% wobec 64% w całym kraju).
10. Piwnica
Piwnice najrzadziej buduje się w województwie świętokrzyskim, a najczęściej w województwie podlaskim. W cały kraju odsetek domów z piwnicami wyniósł 9%, co oznacza, że stają się one coraz mniej popularne.
Dodaj komentarz