Kiedy dogonimy Niemców z zarobkami ?

Kiedy dogonimy Niemców z zarobkami ?

author
Aneta Jankowska
24 października 2017
We wrześniu Polacy zarobili średnio 4473 zł. Tak wynika z danych, które opublikował Główny Urząd Statystyczny. Średnia wypłata wzrosła o 6%. Płace rosną także u naszych sąsiadów.

Portfele Polaków rosną

Dane publikowane przez GUS dotyczą przedsiębiorstw, które zatrudniają co najmniej 9 pracowników i są określane w brutto. Dlatego często niejeden Polak, który porównuje swoje zarobki z raportami może być w szoku. Co więcej, publikowana co miesiąc przeciętna płaca w Polsce nie jest medianą, a dane zawyżają pracownicy na najwyższych i najlepiej opłacanych stanowiskach. 

Mimo wszystko na naszym rynku pracy dzieje się coraz lepiej. Dziesięć lat temu GUS informował o średniej pensji brutto w sektorze przedsiębiorstw, która wynosiła 2859 zł. W 2008 r. było to już 3771 zł, a w ubiegłym roku 4218 zł. Płace rosną regularnie, bo dziś średnia wypłata wynosi 4473 zł.

Wykwalifikowani pracownicy a miejsca pracy

Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl tłumaczy, że wzrost płac wynika z polepszającej się sytuacji na polskim rynku pracy. 

Bezrobocie maleje przy jednoczesnym wzroście zatrudnienia. Tworzy się coraz więcej miejsc pracy w tempie szybszym niż następuje przyrost wykwalifikowanych pracowników. Powoduje to z kolei, że pracodawcy oferują wyższe wynagrodzenie, by znaleźć odpowiednich pracowników – wyjaśnia.  

Jak będą wyglądały kolejne lata? Według analityka  sytuacja gospodarcza sprzyja temu, by pensje w naszym kraju nadal rosły. 

Mamy obecnie do czynienia z ożywieniem gospodarczym, nie tylko w Polsce, ale także w niemal całej strefie euro oraz w większości Europy. Można powiedzieć, że polska gospodarka znalazła się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i prawdopodobieństwo pogorszenia się tego stanu jest obecnie ograniczone – analizuje Bartosz Grejner.

Europejczycy zarabiają coraz więcej pieniędzy

Średnie płace rosną nie tylko w Polsce. Wzrost ten różni jednak dynamika zmian pomiędzy konkretnymi krajami. Niższa dotyczy między innymi Niemiec, a wyższa – Rumunii.  W górę idą również pensje w Czechach. Tam sytuacja jest jeszcze lepsza niż w Polsce – wynagrodzenia naszych sąsiadów rosły w ostatnim czasie w podobnym tempie co Polaków, chociaż koszty pracy w Czechach są wyższe niż nad Wisłą. 

Stopa bezrobocia u naszych południowych sąsiadów jest także najniższa w całej Unii Europejskiej. Wszystko przy wzroście gospodarczym na poziomie 4,5%. w II kw. br., również wyższym od notowanego w Polsce, który wynosi 3,9% – opowiada analityk, Bartosz Grejner.

Kiedy dogonimy Niemców ?

Polacy chętnie wyjeżdżają za zachodnią granicę do pracy. Nic w tym dziwnego, kiedy średnia pensja Niemca wynosi około 3,7 tys. euro. W trakcie ostatnich 10 lat, wynagrodzenia Niemców rosły przeciętnie o 2,05%, natomiast w Polsce tempo wzrostu zarobków było dwukrotnie wyższe i wyniosło 4,17%. Czy to oznacza, że kiedyś dogonimy Niemców w zarobkach? Niekoniecznie, bo nadal istnieje ogromna różnica, w której to niemiecki pracownik otrzymuje prawie czterokrotnie wyższe średnie wynagrodzenie niż pracownik w Polsce. 

Zakładając jednak, że w Polsce i w Niemczech utrzyma się tempo wzrostu płac i podobne pozostaną stopy inflacji, a w obu krajach tempo wzrostu zarobków utrzymałoby się  odpowiednio na poziomie 4,17% i 2,05%, to dogoniliśmy Niemców za ponad… 83 lata

Wraz z rozwojem gospodarczym i zbliżaniem się rynku wschodzącego do poziomu kraju już dobrze rozwiniętego, jak np. Niemcy, tempo wzrostu zaczyna spadać. To logiczna kolej rzeczy, ponieważ kraj “goniący” z czasem staje się coraz lepiej rozwinięty i coraz bogatszy, a wtedy traci dynamikę z początkowych lat progresji. Problemem w takim przypadku może okazać się także tzw. pułapka średniego dochodu. To sytuacja, w której państwo po osiągnięciu określonego poziomu dochodów traci część przewagi konkurencyjnej, np. niskiego kosztu wysoce wykwalifikowanej siły roboczej – tłumaczy analityk Cinkciarz.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Czym zajmuje się Euler Hermes?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
24 grudnia 2018

Czym zajmuje się Euler Hermes?

Profi Credit – szybka pożyczka 25 000 zł
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
14 listopada 2016

Profi Credit – szybka pożyczka 25 000 zł

Getin Noble Bank zwycięzcą rankingu najlepszych banków
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020

Getin Noble Bank zwycięzcą rankingu najlepszych banków

Co kupić na święta Bożego Narodzenia?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
14 grudnia 2018

Co kupić na święta Bożego Narodzenia?

Szybkie pożyczki Dzierżoniów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Dzierżoniów

Porównaj