zadluzenia.com
zamknij

Kim jest pokolenie Henryków

Kim jest Henryk? To osoba, która prowadzi wygodne życie, jest zafascynowana nowościami technologicznymi i chętnie zaciąga kredyty. Henrykowie, to nowa grupa społeczna, która wyrasta obok Millenialsów. 

 

 

Henrykowie, czyli High Earner Not Rich Yet, są grupą konsumentów, która prowadzi wygodne życie, nie odmawiając sobie w nim przyjemności. Ta grupa społeczna jest już znana na Zachodzie, chociaż w Polsce została zanalizowana dopiero teraz przez GfK Polonia i Clue PR.

 

Portret Henryka/Henryki

 

Są to zwykle osoby w przedziale wiekowym od 26 do 45 lat. Mieszkają w dużych miastach i w większości posiadają wykształcenie wyższe. Za istotne w swoim życiu uważają bogactwo i status społeczny. 66% z nich twierdzi, że nowinki technologiczne znacznie ułatwiają im życie. Henrykowie są ciekawi świata i niezależni. Mimo skupienia w dużej mierze na sobie i kolekcjonowaniu przeżyć, ich główne obawy wiążą się z kryzysem w związku i kłopotami z dziećmi

Pieniądze = szczęście

 

Dla Henryków ważne są pieniądze. Prawie połowa, bo 45% z nich uważa, że bez odpowiedniej ilości środków finansowych nie można szczęśliwie żyć.Henryk jest wytrwały, bo gdy czegoś bardzo pragnie, to jest w stanie dłużej oszczędzać na konkretne dobro. Mimo to, ponad połowa z badanych - 51%, nie chce być definiowana przez pryzmat posiadanych rzeczy materialnych. Prawie połowa tej grupy społecznej (42%) twierdzi, że lepiej jest unikać zobowiązań finansowych, chociaż druga ich część takie zobowiązania właśnie posiada (44%). 

 

Przeciętny Henryk oszczędza gorzej niż statystyczny Polak. Tylko 44% badanych Henryków odkłada swoje środki. Natomiast w przypadku Polaków odsetek ten wynosi 75%. Ciekawe, że 100% Henryków ma konto w banku. To o 4% więcej niż w przypadku przeciętnych Polaków. Kartę kredytową posiada 67% badanych. 

 

Wiedza tożsama z technologią

 

Statystyczny Henryk kocha nowinki techniczne - 54% badanych. Technologię traktuje jako ułatwienie życia. Uważa ją za synonim wiedzy i otwartego umysłu. Szczególnie lubuje się w marce Apple, którą prawie połowa, bo 40% badanych uznaje za najbardziej prestiżową. Wśród wymienianych marek “na czasie” pojawiają się również Netfix, Linkedln oraz Endomondo. Marta Bierca, Team Manager w GfK Polonia, współautorka badania, tłumaczy:

 

Henrykowie to grupa o otwartych umysłach, do której można docierać obietnicą doznań realizowanych czy to przez nowe doświadczenia niematerialne, czy też namacalne dobra - raczej z półki bardziej prestiżowych. Wydaje się, że to grupa z potencjałem, podatna na obietnice marketingowe, ale też o wyrobionej opinii i silnych przekonaniach, nienaiwna. Gdy trafi się do niej z wiarygodnym produktem, jest szansa na zdobycie lojalnego konsumenta.

 

Źródło: GfK Polonia i Clue PR

 

Sukces przede wszystkim

 

Badanie pokazało, że 85% Henryków pracuje na cały etat. Głównie są to stanowiska umysłowe i kierownicze. Często też pracują jako samozatrudnieni. 59% deklaruje, że ich dochód netto wynosi więcej niż 4000 zł. Zaś wśród statystycznych Polaków taką kwotę wymienia 49% badanych. Henryk jest pewny siebie i marzy o sukcesie. Jednak tylko 34% badanych uważa to za efekt ciężkiej i mozolnej pracy. 

 

Styl życia 

 

Henryk dba o swoje zdrowie i posiada prywatną opiekę medyczną (prawie połowa badanych). 41% korzysta z abonamentu sportowego, a prawie wszyscy - 93%, posiadają swój własny samochód. Trudno im sobie wyobrazić życie bez dostępu do sieci czy laptopa. Głównym zainteresowanie Henryków są podróże - 74%. Filmy wskazało 65% badanych, a 63% - gotowanie. 

 

Źródło: GfK Polonia i Clue PR

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY