Kim jest pokolenie Henryków

Kim jest pokolenie Henryków

author
Aneta Jankowska
11 kwietnia 2017
Kim jest Henryk? To osoba, która prowadzi wygodne życie, jest zafascynowana nowościami technologicznymi i chętnie zaciąga kredyty. Henrykowie, to nowa grupa społeczna, która wyrasta obok Millenialsów. 

Henrykowie, czyli High Earner Not Rich Yet, są grupą konsumentów, która prowadzi wygodne życie, nie odmawiając sobie w nim przyjemności. Ta grupa społeczna jest już znana na Zachodzie, chociaż w Polsce została zanalizowana dopiero teraz przez GfK Polonia i Clue PR.

Portret Henryka/Henryki

Są to zwykle osoby w przedziale wiekowym od 26 do 45 lat. Mieszkają w dużych miastach i w większości posiadają wykształcenie wyższe. Za istotne w swoim życiu uważają bogactwo i status społeczny. 66% z nich twierdzi, że nowinki technologiczne znacznie ułatwiają im życie. Henrykowie są ciekawi świata i niezależni. Mimo skupienia w dużej mierze na sobie i kolekcjonowaniu przeżyć, ich główne obawy wiążą się z kryzysem w związku i kłopotami z dziećmi

Pieniądze = szczęście

Dla Henryków ważne są pieniądze. Prawie połowa, bo 45% z nich uważa, że bez odpowiedniej ilości środków finansowych nie można szczęśliwie żyć.Henryk jest wytrwały, bo gdy czegoś bardzo pragnie, to jest w stanie dłużej oszczędzać na konkretne dobro. Mimo to, ponad połowa z badanych – 51%, nie chce być definiowana przez pryzmat posiadanych rzeczy materialnych. Prawie połowa tej grupy społecznej (42%) twierdzi, że lepiej jest unikać zobowiązań finansowych, chociaż druga ich część takie zobowiązania właśnie posiada (44%). 

Przeciętny Henryk oszczędza gorzej niż statystyczny Polak. Tylko 44% badanych Henryków odkłada swoje środki. Natomiast w przypadku Polaków odsetek ten wynosi 75%. Ciekawe, że 100% Henryków ma konto w banku. To o 4% więcej niż w przypadku przeciętnych Polaków. Kartę kredytową posiada 67% badanych. 

Wiedza tożsama z technologią

Statystyczny Henryk kocha nowinki techniczne – 54% badanych. Technologię traktuje jako ułatwienie życia. Uważa ją za synonim wiedzy i otwartego umysłu. Szczególnie lubuje się w marce Apple, którą prawie połowa, bo 40% badanych uznaje za najbardziej prestiżową. Wśród wymienianych marek “na czasie” pojawiają się również Netfix, Linkedln oraz Endomondo. Marta Bierca, Team Manager w GfK Polonia, współautorka badania, tłumaczy:

Henrykowie to grupa o otwartych umysłach, do której można docierać obietnicą doznań realizowanych czy to przez nowe doświadczenia niematerialne, czy też namacalne dobra – raczej z półki bardziej prestiżowych. Wydaje się, że to grupa z potencjałem, podatna na obietnice marketingowe, ale też o wyrobionej opinii i silnych przekonaniach, nienaiwna. Gdy trafi się do niej z wiarygodnym produktem, jest szansa na zdobycie lojalnego konsumenta.

Źródło: GfK Polonia i Clue PR

Sukces przede wszystkim

Badanie pokazało, że 85% Henryków pracuje na cały etat. Głównie są to stanowiska umysłowe i kierownicze. Często też pracują jako samozatrudnieni. 59% deklaruje, że ich dochód netto wynosi więcej niż 4000 zł. Zaś wśród statystycznych Polaków taką kwotę wymienia 49% badanych. Henryk jest pewny siebie i marzy o sukcesie. Jednak tylko 34% badanych uważa to za efekt ciężkiej i mozolnej pracy. 

Styl życia 

Henryk dba o swoje zdrowie i posiada prywatną opiekę medyczną (prawie połowa badanych). 41% korzysta z abonamentu sportowego, a prawie wszyscy – 93%, posiadają swój własny samochód. Trudno im sobie wyobrazić życie bez dostępu do sieci czy laptopa. Głównym zainteresowanie Henryków są podróże – 74%. Filmy wskazało 65% badanych, a 63% – gotowanie. 

Źródło: GfK Polonia i Clue PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro paszportowe w Gliwicach
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Gliwicach

Expander w Koninie
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 stycznia 2015

Expander w Koninie

Pożyczki bez BIK Gostyń
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Gostyń

Kasa Stefczyka Hrubieszów
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 października 2020

Kasa Stefczyka Hrubieszów

BNP Paribas liderem XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
05 czerwca 2020

BNP Paribas liderem XIV Rankingu Odpowiedzialnych Firm

PKO BP w Nowej Soli
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 sierpnia 2019

PKO BP w Nowej Soli

Porównaj