Rodzina i dom w centrum życia

Rodzina i dom w centrum życia

author
Aleksandra Gościnna
17 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program społeczno-gospodarczy – „Polski Ład”. Całość składa się z 10 obszarów, które odnoszą się do najważniejszych spraw dla Polek i Polaków. Jeden z obszarów nazwany „Rodzina i dom w centrum życia” dotyczy polityki rodzinnej. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Rodzina i dom w centrum życia – “Polski Ład”

W programie „Polski Ład” znalazły się również punkty dotyczące życia polskich rodzin. Do głównych założeń filaru dotyczącego domu i rodziny zaliczyć można między innymi zwiększoną dostępność do finansowania własnego mieszkania. Zgodnie z zapowiedziami spodziewać się można również budowy żłobków na terenie każdej gminy czy rozwoju siedzi żłobków w pobliżu zakładów pracy.

Zaplanowane zmiany dotyczyć będą także wspólnego rozliczania małżeństw czy zwiększenia kar za znęcanie się nad dziećmi. Co ciekawe, zapowiedziane zostało także wprowadzenie dodatkowego świadczenia dla rodzin, które posiadają przynajmniej dwójkę dzieci.

Program „Rodzina i dom w centrum życia” zawiera w sumie 14 punktów, które zawierają zmiany mające poprawić jakość życia polskich rodzin. Poniżej omawiamy szczegóły każdego z nich. Warto wspomnieć, że jedną ze sztandarowych pozycji jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli program dopłaty nawet 12 000 zł.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Mieszkanie bez wkładu własnego

Program ma na celu zwiększenie dostępności do finansowania własnego mieszkania. Obejmie on trzy grupy osób: planujących zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego, poszukujących mieszkania na rynku wtórnym, społecznym, a także planujących budowę własnego domu. Zagwarantowany przez państwo wkład własny ułatwi młodym rodzinom start.  Pomoc ze strony państwa może wynosić maksymalnie 100 000 zł wkładu własnego dla osób, które biorą kredyt lub 160 000 zł dofinansowania w przypadku osób, które korzystają z mieszkalnictwa społecznego lub rodzin wielodzietnych. Analizy wskazują, że rocznie z programu skorzystać będzie mogło około 80 000 polskich rodzin. Osoby kwalifikujące się to te w przedziale wiekowym 20-40. Natomiast wysokość dofinansowania zależna będzie od liczby posiadanych w rodzinie dzieci. W przypadku drugiego dziecka wynosić będzie 20 000 zł, 60 000 zł w przypadku trzeciego, a każde kolejne dziecko pozwoli uzyskać dodatkowe 20 000 zł.

Korzystniejsze rozliczanie podatków dla małżeństw

Pojawią się również zmiany dotyczące rozliczania małżeństw. Wkrótce podatnicy będą mieli możliwość rozliczania się ze współmałżonkiem już w rok od zawarcia małżeństwa. Do tej pory dostępne było dopiero po dwóch latach.

Centrum Dziecka i Rodziny

Centrum będzie nową jednostką systemu oświaty, która ma wspomóc rozwój dzieci, osób uczących się oraz rodzin wychowujących dzieci lub przyszłych rodziców. CDR będzie efektem przekształcenia publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych. Zadaniem nowej jednostki będzie prowadzenie oceny funkcjonalnej dzieci i osób uczących się w kształceniu ustawicznym. Przygotowane zostaną również oferty dla rodzin w zakresie rozwoju kompetencji wychowawczych i wspierania rozwoju swoich dzieci. Dostępne będą także konsultacje i doradztwa specjalistów z innych sektorów.

Tożsamość polskiej rodziny

Powstanie nowa międzynarodowa umowa zwana konwencją o prawach rodziny. Rząd planuje poparcie dla wniosku Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie zmian w prawie oświatowym, które mają doprowadzić do sytuacji, w której działalności wszelkich organizacji i stowarzyszeń na terenie szkoły będą wymagać dodatkowo zgody rodziców. Uruchomiony zostanie także program wsparcia organizacji prorodzinnych oraz poradni.

Żłobek w każdej gminie

Każda gmina będzie mogła uzyskać dotację na budowę żłobka. Dodatkowe wsparcie finansowe takich inwestycji może spowodować, że wkrótce w Polsce będzie kilkaset nowych żłobków.

Ochrona dzieci i rodziny

Ten punkt programu dotyczy ochrony bezbronnych dzieci. Wprowadzone zostaną kary, które będą odstraszać oprawców przed krzywdzeniem i wykorzystywaniem nieletnich. Do tych kar zaliczane będzie także dożywotnie pozbawienie wolności. Dopracowane zostaną także kwestie alimentacyjne, w tym jasne reguły trwania obowiązku alimentacyjnego.

Darmowa szczepionka przeciwko HPV

Wirus HPV to główna przyczyna raka szyjki macicy. Każdego roku w Polsce ten nowotwór diagnozowany jest u około 3500 kobiet. Co gorsza, prawie połowa chorujących umiera. Z tego powodu szczepionka przeciwko HPV będzie bezpłatna.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393490754975281152/photo/1

Kapitał opiekuńczy

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to świadczenie, które uzyskać będą mogli rodzice drugiego, trzeciego i każdego kolejnego dziecka. W sumie wysokość dodatku może wynieść 12 000 zł. Rodzice będą mogli sami zadecydować, w którym momencie między 12 a 36 miesiącem życia dziecka skorzystają ze świadczenia. Świadczeniobiorcy mogą również zadecydować o celu przeznaczenia pieniędzy oraz sposobie wypłat. Dodatek może być wypłacany w dwóch wariantach: po 1000 zł przez rok lub po 500 zł przez dwa lata.

Powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych

Kobiety w ciąży będą miały zapewniony dostęp do diagnostyki prenatalnej. Aktualnie badania te kierowane są głównie do kobiet należących do grupy ryzyka. Planowana bezpłatna diagnostyka dla każdej ciężarnej pozwoli obniżyć poziom występowania śmiertelności okołoporodowej. Łatwiejsze będzie także wcześniejsze leczenie chorób dzieci w łonie matki.

Mój dom 70m2 – bez zbędnych formalności

Zaplanowane zostało wprowadzenie nowych przepisów, które będą regulować budowę małych domków mieszkalnych. Budowa omów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy. Wystarczy jedynie zgłodzenie.

Usprawnienie mediacji sądowych

Wprowadzona zostanie instytucja sędziego koordynatora do spraw mediacji w sądach rejonowych. Zaplanowane zostało także wprowadzenie obowiązkowych spotkań informacyjnych w niektórych kategoriach spraw, a także zatwierdzanie ugód zawartych przed mediatorem przez sąd z urzędu w ciągu 30 dni.

Rozszerzenie Programu Maluch+

Utworzona zostanie osobna ścieżka dla firm, instytucji samorządowych i rządowych, które są pracodawcami posiadającymi powyżej 250 pracowników. Jej celem będzie wspieranie tworzenia i utrzymywania żłobków przyzakładowych.

Większa elastyczność pracy dla rodziców

Wprowadzone zostaną rozwiązania prawne pozwalające rodzicom bez dostępu do usług instytucji opiekuńczych uzyskać większą elastyczność w wykonywaniu obowiązków służbowych. Pracodawca w takiej sytuacji zobowiązany będzie do umożliwienia pracownikowi przynajmniej jednego z wariantów: świadczenia pracy w formie zdalnej/telepracy, pracy w mniejszym wymiarze godzin albo zmiany godzin rozpoczynania i kończenia pracy.

Spersonalizowane wsparcie młodych matek przez urzędy pracy

W urzędach pracy powstaną ścieżki wparcia kobiet na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Doradca zawodowy będzie kontaktował się z młodą matką, w celu zdobycia informacji dotyczących jej dalszych planów zawodowych. Kolejnym krokiem będzie zaoferowanie wsparcia w planowaniu dalszej ścieżki kariery. Urzędy pracy będą dodatkowo pomagać w aktywizacji kobiet do pracy w sektorach, w których możliwa jest praca z domu.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393497408861097985/photo/1


Źródła:

http://polskilad.pis.org.pl/program/rodzina-i-dom-w-centrum-zycia

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Brzezinach

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Brzezinach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
23 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Gdzie seniorzy najłatwiej znajdą zatrudnienie?

Statystyki pokazują, że seniorzy nie zawsze są gotowi do przejścia na emeryturę. Zapasy energii skumulowane u osób starszych powodują, że Ci pozostają aktywni zawodowo tak długo, jak tylko mogą. Jakie branże zatrudniają osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia?

author
Patryk Byczek
24 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Expander w Skierniewicach

EXPANDER SKIERNIEWICE

author
Dominika Byczek
28 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Zwycięzcy plebiscytu “Złoty Bankier”

13 marca odbyła się gala wręczenia statuetek „Złoty Bankier” dla najlepszych produktów i usług finansowych.

author
Patryk Byczek
17 marca 2014
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt na fotowoltaikę

Prąd drożeje w zatrważającym tempie, więc wielu z nas szuka alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Jedną z najpopularniejszych obecnie inwestycji jest zakładanie instalacji fotowoltaicznej, która pobiera darmową energię ze słońca. Sprawdź, gdzie uzyskasz kredyt na fotowoltaikę. Pożyczyć można aż 200 000 zł ze spłatą w okresie 120 miesiecy.

author
Dominika Byczek
23 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

mBank placówki w Poznaniu

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Poznaniu.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj