Europejski Urząd Statystyczny przygotował specjalne statystyki dotyczące kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzujemy i co nas między sobą wyróżnia?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 09.03.2018
Udostępnij:

Dane, które opublikował Eurostat dotyczą 2016 roku i obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Wynika z nich wiele ciekawych informacji. Okazuje się, że zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają edukację w tym samym wieku, ale to panowie szybciej podejmują pracę (średnio w wieku 22 lat, kobiety – 23 lat). Z drugiej strony, panie szybciej stają się samodzielne i zaczynają żyć na własną rękę (średnio 25 lat, panowie – 27 lat). 

Zdecydowanie dłużej żyją kobiety i jest ich więcej niż mężczyzn. Średnia wieku pań w UE sięga 83,3 lat, a panów – 77,9 lat. Największą różnicę w długości życia można zauważyć na Litwie oraz Łotwie, gdzie wynosi ona do 10-11 lat. Z drugiej strony, najmniejszą, czyli niecałe 4 lata, zauważymy w Danii, Irlandii, Cyprze, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytaniii. 

Najdłużej żyją Hiszpanki – 86 lat, a w przypadku mężczyzn – Islandczycy – 81 lat.

Chociaż współczynnik feminizacji jest wysoki w UE, to są miejsca, gdzie liczba mężczyzn nieznacznie przewyższa liczbę kobiet. Mowa tu między innymi o Luksemburgu, Malcie i Szwecji. Najwięcej kobiet w stosunku do mężczyzn mieszka na Łotwie – 18% więcej, na Litwie – 17% oraz w Estonii – 13%. 

Kobieta pracowita i wykształcona, ale mało zarabiająca

Europejki są bardzo dobrze wykształcone i częściej niż mężczyźni samo wykształcenie zdobywają – 33% pań może pochwalić się co najmniej tytułem licencjata lub inżyniera. Dla porównania, panowie posiadają wyższe wykształcenie w 29% populacji.

Analizując stopę bezrobocia w całej UE, jest ona lekko niższa dla mężczyzn – dla 14 krajów członkowskich była wyższa dla pań, w 13 dla mężczyzn. Tylko jeden kraj charakteryzował się równą stopą, a były to Węgry. Jak wygląda charakter pracy zależny od płci? Okazuje się, że na część etatu pracuje zdecydowanie więcej pań – 32% kobiet i 9% mężczyzn. .

Kobiety zajmują również bardzo wysokie stanowiska – ⅓  z nich stanowi kadrę kierowniczą w UE. Największym odsetkiem damskich szefów pochwalić się może Łotwa – 47% pań stanowią kierowniczki. Co ciekawe, drugie miejsce pod tym względem zajmuje Polska oraz Słowenia – 41% kierownicze wśród pań. Z drugiej strony medalu, najgorzej w tej kategorii wypadł Luksemburg z wynikiem 18%, a także Grecja, Holandia i Czechy – 25%.

Niestety, statystyki pokazują, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – konkretne nierówności zależą od państwa. Największa różnica w 2016 roku dotyczyła Estonii – tam w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosiła ona 27% na korzyść panów. Najmniejszą, bo ponad 5% zanotowano w Luksemburgu i we Włoszech. Nad Wisłą rozbieżność ta wyniosła blisko 8%.

Komentarze (1)

ta…, gdy kobiety mają lepiej to dobrze, gdy mężczyźni to niestety…, kurwa,że kobiety mogą rodzić, to i tak powinno się je tak samo traktować jak mężczyzn, albo mężczyzn jak kobiety, wszyscy mówią że kobiety są ważniejsze w życiu, bo rodzą, ale przecież mężczyźni produkują plemniki, i bez tych plemników byśmy szybciej wygineli niż gdyby nie było kobiet