Kobiety vs mężczyźni – statystyki

Kobiety vs mężczyźni – statystyki

author
Aneta Jankowska
09 marca 2018
Europejski Urząd Statystyczny przygotował specjalne statystyki dotyczące kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzujemy i co nas między sobą wyróżnia?

Dane, które opublikował Eurostat dotyczą 2016 roku i obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Wynika z nich wiele ciekawych informacji. Okazuje się, że zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają edukację w tym samym wieku, ale to panowie szybciej podejmują pracę (średnio w wieku 22 lat, kobiety – 23 lat). Z drugiej strony, panie szybciej stają się samodzielne i zaczynają żyć na własną rękę (średnio 25 lat, panowie – 27 lat). 

Zdecydowanie dłużej żyją kobiety i jest ich więcej niż mężczyzn. Średnia wieku pań w UE sięga 83,3 lat, a panów – 77,9 lat. Największą różnicę w długości życia można zauważyć na Litwie oraz Łotwie, gdzie wynosi ona do 10-11 lat. Z drugiej strony, najmniejszą, czyli niecałe 4 lata, zauważymy w Danii, Irlandii, Cyprze, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytaniii. 

Najdłużej żyją Hiszpanki – 86 lat, a w przypadku mężczyzn – Islandczycy – 81 lat.

Chociaż współczynnik feminizacji jest wysoki w UE, to są miejsca, gdzie liczba mężczyzn nieznacznie przewyższa liczbę kobiet. Mowa tu między innymi o Luksemburgu, Malcie i Szwecji. Najwięcej kobiet w stosunku do mężczyzn mieszka na Łotwie – 18% więcej, na Litwie – 17% oraz w Estonii – 13%. 

Kobieta pracowita i wykształcona, ale mało zarabiająca

Europejki są bardzo dobrze wykształcone i częściej niż mężczyźni samo wykształcenie zdobywają – 33% pań może pochwalić się co najmniej tytułem licencjata lub inżyniera. Dla porównania, panowie posiadają wyższe wykształcenie w 29% populacji.

Analizując stopę bezrobocia w całej UE, jest ona lekko niższa dla mężczyzn – dla 14 krajów członkowskich była wyższa dla pań, w 13 dla mężczyzn. Tylko jeden kraj charakteryzował się równą stopą, a były to Węgry. Jak wygląda charakter pracy zależny od płci? Okazuje się, że na część etatu pracuje zdecydowanie więcej pań – 32% kobiet i 9% mężczyzn. .

Kobiety zajmują również bardzo wysokie stanowiska – ⅓  z nich stanowi kadrę kierowniczą w UE. Największym odsetkiem damskich szefów pochwalić się może Łotwa – 47% pań stanowią kierowniczki. Co ciekawe, drugie miejsce pod tym względem zajmuje Polska oraz Słowenia – 41% kierownicze wśród pań. Z drugiej strony medalu, najgorzej w tej kategorii wypadł Luksemburg z wynikiem 18%, a także Grecja, Holandia i Czechy – 25%.

Niestety, statystyki pokazują, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni – konkretne nierówności zależą od państwa. Największa różnica w 2016 roku dotyczyła Estonii – tam w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosiła ona 27% na korzyść panów. Najmniejszą, bo ponad 5% zanotowano w Luksemburgu i we Włoszech. Nad Wisłą rozbieżność ta wyniosła blisko 8%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Wlad
Wlad
2021-11-05 22:46:46

Oczywiście ze nie chodzi o równouprawnienie. Feministki porównują tylko płace i podział na stanowiskach prezesów, dyrektorów. Nigdy nie słyszałem żeby feministki walczyły o prawo kobiet do pracy na platformach, górnictwie, jako brukarze do układania kostki brukowej na kolanach, na rusztowaniach …. Poza tym mówią ze maja gorzej ale… większość ludzi w więzieniach to mężczyźni, mężczyźni popełniają srednio 8x częściej samobójstwa niż kobiety, większość bezdomnych to mężczyźni - czemu porównując się do mezczyzn nie biorą tego pod uwagę.

2019-10-14 17:01:16

Nie chodzi o żadne równouprawnienie dla kobiet. Im chodzi o to, żeby wyrwać jak najwięcej przywilejów dla siebie. Jakoś nikt nie zwraca uwagi na to, że kobiety np. mają niższy wiek emerytalny niż mężczyźni mimo tego, że przecież żyją dłużej (to fakt, nie opinia). A podobno w konstytucji jest zapis, że jesteśmy równi, a tu takie ewidentne łamanie konstytucji i dyskryminacja ze względu na płeć. Niestety faceci to pantofle i na to pozwalają. Na szczęście powoli zaczyna docierać do świadomości mężczyzn, że są robieni w jajo.

kuba
kuba
2019-01-05 17:48:42

ta..., gdy kobiety mają lepiej to dobrze, gdy mężczyźni to niestety..., kurwa,że kobiety mogą rodzić, to i tak powinno się je tak samo traktować jak mężczyzn, albo mężczyzn jak kobiety, wszyscy mówią że kobiety są ważniejsze w życiu, bo rodzą, ale przecież mężczyźni produkują plemniki, i bez tych plemników byśmy szybciej wygineli niż gdyby nie było kobiet

Podobne artykuły

Polacy coraz częściej rezygnują z Wielkiej Brytanii
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
25 maja 2019

Polacy coraz częściej rezygnują z Wielkiej Brytanii

Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
08 grudnia 2019

Listopadowe plany mieszkaniowe Polaków

ING Bank Śląski rozwija Moje Usługi
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2020

ING Bank Śląski rozwija Moje Usługi

Milion dowodów osobistych do wymiany
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
04 stycznia 2020

Milion dowodów osobistych do wymiany

Pekao ostrzega przed oszustami
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 października 2019

Pekao ostrzega przed oszustami

BNP Paribas ze Srebrnym Listkiem CSR
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2020

BNP Paribas ze Srebrnym Listkiem CSR

Porównaj