zadluzenia.com
zamknij

Kobiety vs mężczyźni – statystyki

Europejski Urząd Statystyczny przygotował specjalne statystyki dotyczące kobiet i mężczyzn. Czym się charakteryzujemy i co nas między sobą wyróżnia?

 

 

Dane, które opublikował Eurostat dotyczą 2016 roku i obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Wynika z nich wiele ciekawych informacji. Okazuje się, że zarówno kobiety jak i mężczyźni zaczynają edukację w tym samym wieku, ale to panowie szybciej podejmują pracę (średnio w wieku 22 lat, kobiety - 23 lat). Z drugiej strony, panie szybciej stają się samodzielne i zaczynają żyć na własną rękę (średnio 25 lat, panowie - 27 lat). 

 

Zdecydowanie dłużej żyją kobiety i jest ich więcej niż mężczyzn. Średnia wieku pań w UE sięga 83,3 lat, a panów - 77,9 lat. Największą różnicę w długości życia można zauważyć na Litwie oraz Łotwie, gdzie wynosi ona do 10-11 lat. Z drugiej strony, najmniejszą, czyli niecałe 4 lata, zauważymy w Danii, Irlandii, Cyprze, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytaniii. 

 

Najdłużej żyją Hiszpanki - 86 lat, a w przypadku mężczyzn - Islandczycy – 81 lat.

 

Chociaż współczynnik feminizacji jest wysoki w UE, to są miejsca, gdzie liczba mężczyzn nieznacznie przewyższa liczbę kobiet. Mowa tu między innymi o Luksemburgu, Malcie i Szwecji. Najwięcej kobiet w stosunku do mężczyzn mieszka na Łotwie - 18% więcej, na Litwie - 17% oraz w Estonii - 13%. 

 

Kobieta pracowita i wykształcona, ale mało zarabiająca

 

Europejki są bardzo dobrze wykształcone i częściej niż mężczyźni samo wykształcenie zdobywają - 33% pań może pochwalić się co najmniej tytułem licencjata lub inżyniera. Dla porównania, panowie posiadają wyższe wykształcenie w 29% populacji.

 

 

Analizując stopę bezrobocia w całej UE, jest ona lekko niższa dla mężczyzn - dla 14 krajów członkowskich była wyższa dla pań, w 13 dla mężczyzn. Tylko jeden kraj charakteryzował się równą stopą, a były to Węgry. Jak wygląda charakter pracy zależny od płci? Okazuje się, że na część etatu pracuje zdecydowanie więcej pań - 32% kobiet i 9% mężczyzn. .

 

Kobiety zajmują również bardzo wysokie stanowiska - ⅓  z nich stanowi kadrę kierowniczą w UE. Największym odsetkiem damskich szefów pochwalić się może Łotwa - 47% pań stanowią kierowniczki. Co ciekawe, drugie miejsce pod tym względem zajmuje Polska oraz Słowenia - 41% kierownicze wśród pań. Z drugiej strony medalu, najgorzej w tej kategorii wypadł Luksemburg z wynikiem 18%, a także Grecja, Holandia i Czechy - 25%.

 

Niestety, statystyki pokazują, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni - konkretne nierówności zależą od państwa. Największa różnica w 2016 roku dotyczyła Estonii - tam w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosiła ona 27% na korzyść panów. Najmniejszą, bo ponad 5% zanotowano w Luksemburgu i we Włoszech. Nad Wisłą rozbieżność ta wyniosła blisko 8%.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY