Komu Polacy przekazują 1% podatku

Komu Polacy przekazują 1% podatku

author
07 kwietnia 2017
W ubiegłym roku prawie połowa z nas skorzystała z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki badaniom Stowarzyszenia Klon/Jawor wiemy, kto i dlaczego dzieli się z fundacjami i stowarzyszeniami. 

Lepiej wykształceni chętniej się dzielą

To osoby najlepiej wykształcone decydują się najczęściej na przekazanie 1% podatku. W trakcie rozliczenia podatkowego za 2015 rok zdecydowało się na to 3/4 osób z wyższym wykształceniem. Zwykle są to osoby ze stałą pracą, które zajmują się domem jak i te na urlopach wychowawczych. W obu wymienionych grupach, odsetek dzielących się podatkiem był większy niż 50%. Znacznie rzadziej 1% podatku odprowadzają osoby, które pracują dorywczo – 38%, a także emeryci i renciści – 30%

Podatkiem z OPP chętniej dzielą się osoby z dużych miast – 50%, ale i tych małych do 100 tys. mieszkańców. Mieszkańcy wsi rzadziej korzystają z tej opcji – 39% oraz średnich miast – 38% (takich, w których mieszka od 100 tys. do 500 tys. osób). Na przekazanie 1% decydują się częściej osoby żonate/zamężne oraz te, które mają dzieci. Marta Gumkowska z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor zaznacza, że “te dwie ostatnie zależności są zapewne pochodną wieku, który z kolei koreluje z sytuacją zawodową i zarobkami. Częstotliwość przekazywania jednego procenta podatku rośnie do 40. roku życia, a następnie spada”. 

Efektywne i znane nam fundacje

Wśród osób, które wcześniej nie zetknęły się z organizacjami pozarządowymi, 1% swojego podatku przekazało 27%. Za to w grupie, która miała wcześniej osobisty kontakt z fundacjami, procent ten urósł ponad dwukrotnie – 66%. Polacy, którzy w ubiegłym roku pomogli organizacjom charytatywnym np. poprzez przekazanie darów również zdecydowali się na podzielenie swoim podatkiem. Zrobiło tak 61% osób. Wolontariusze (67%) pracujący w stowarzyszeniach także przekazali swój jeden procent. Pomocni okazali się również Ci, którzy praktykują wolontariat nieformalny – 78% osób bezinteresownie pomagających potrzebującym spoza swojej rodziny lub kręgu znajomych. Swoim podatkiem podzieliło się też 68% tych, którzy nieodpłatnie pracowali na rzecz swojej społeczności lokalnej, sąsiedztwa czy miejscowości.

Badanie pokazuje, że co druga osoba, która deklaruje zaufanie do organizacji, jak i innych ludzi, przekazuje jeden procent podatku. Ci, którzy ufają mniej, rzadziej korzystają z tej możliwości – 36%. Polacy, jeśli słyszą o skutecznej działalności konkretnej organizacji, chętniej przekazują jej swój 1%. 

Dlaczego dzielimy się swoim 1% ?

Niezależnie czy przekazujemy część podatku konkretnej osobie czy wybranej organizacji, najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego. 

Nierzadko decyzja o przekazaniu jednego procenta podatku podejmowana jest też spontanicznie, odruchem serca, lub przypadkowo, bo tak było ustawione w programie do wypełniania PIT lub cel wybrała osoba, która wypełniała zeznanie. Ciągle najrzadziej wybieranymi powodami wyboru celu jednego procenta podatku są te bardziej strategiczne, bazujące na założeniu: ważny jest dla mnie dany cel, więc szukam organizacji, która go realizuje; chcę aby mój podatek zasilał moją okolicę, więc wybieram organizację działającą w sąsiedztwie – zwraca uwagę Klon/Jawor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska w Jaworzynie Śląskiej
Oddziały
author
21 maja 2019

Santander Bank Polska w Jaworzynie Śląskiej

Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt
Bez kategorii
author
11 sierpnia 2019

Mieszkania drożeją wolniej, ale ciężej o kredyt

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?
Bez kategorii
author
15 września 2019

Ile kosztuje akademik w Rzeszowie?

Kara dla byłego Prezesa Krajowej Rady Komorniczej
Wpisy
author
15 marca 2013

Kara dla byłego Prezesa Krajowej Rady Komorniczej

Kredyt konsolidacyjny Bydgoszcz
Kredyty miasta
author
25 stycznia 2022

Kredyt konsolidacyjny Bydgoszcz

Dyskusja na temat bezpieczeństwa kart zbliżeniowych
Wpisy
author
26 czerwca 2013

Dyskusja na temat bezpieczeństwa kart zbliżeniowych