zadluzenia.com
zamknij

Komu Polacy przekazują 1% podatku

W ubiegłym roku prawie połowa z nas skorzystała z możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dzięki badaniom Stowarzyszenia Klon/Jawor wiemy, kto i dlaczego dzieli się z fundacjami i stowarzyszeniami. 

 

 

Lepiej wykształceni chętniej się dzielą

 

To osoby najlepiej wykształcone decydują się najczęściej na przekazanie 1% podatku. W trakcie rozliczenia podatkowego za 2015 rok zdecydowało się na to 3/4 osób z wyższym wykształceniem. Zwykle są to osoby ze stałą pracą, które zajmują się domem jak i te na urlopach wychowawczych. W obu wymienionych grupach, odsetek dzielących się podatkiem był większy niż 50%. Znacznie rzadziej 1% podatku odprowadzają osoby, które pracują dorywczo - 38%, a także emeryci i renciści - 30%

 

Podatkiem z OPP chętniej dzielą się osoby z dużych miast - 50%, ale i tych małych do 100 tys. mieszkańców. Mieszkańcy wsi rzadziej korzystają z tej opcji - 39% oraz średnich miast - 38% (takich, w których mieszka od 100 tys. do 500 tys. osób). Na przekazanie 1% decydują się częściej osoby żonate/zamężne oraz te, które mają dzieci. Marta Gumkowska z zespołu badań Stowarzyszenia Klon/Jawor zaznacza, że “te dwie ostatnie zależności są zapewne pochodną wieku, który z kolei koreluje z sytuacją zawodową i zarobkami. Częstotliwość przekazywania jednego procenta podatku rośnie do 40. roku życia, a następnie spada”. 

 

Efektywne i znane nam fundacje

 

Wśród osób, które wcześniej nie zetknęły się z organizacjami pozarządowymi, 1% swojego podatku przekazało 27%. Za to w grupie, która miała wcześniej osobisty kontakt z fundacjami, procent ten urósł ponad dwukrotnie - 66%. Polacy, którzy w ubiegłym roku pomogli organizacjom charytatywnym np. poprzez przekazanie darów również zdecydowali się na podzielenie swoim podatkiem. Zrobiło tak 61% osób. Wolontariusze (67%) pracujący w stowarzyszeniach także przekazali swój jeden procent. Pomocni okazali się również Ci, którzy praktykują wolontariat nieformalny - 78% osób bezinteresownie pomagających potrzebującym spoza swojej rodziny lub kręgu znajomych. Swoim podatkiem podzieliło się też 68% tych, którzy nieodpłatnie pracowali na rzecz swojej społeczności lokalnej, sąsiedztwa czy miejscowości.

 

Badanie pokazuje, że co druga osoba, która deklaruje zaufanie do organizacji, jak i innych ludzi, przekazuje jeden procent podatku. Ci, którzy ufają mniej, rzadziej korzystają z tej możliwości - 36%. Polacy, jeśli słyszą o skutecznej działalności konkretnej organizacji, chętniej przekazują jej swój 1%. 

 

Dlaczego dzielimy się swoim 1% ?

 

Niezależnie czy przekazujemy część podatku konkretnej osobie czy wybranej organizacji, najbardziej liczy się osobista znajomość lub rekomendacja kogoś bliskiego. 

 

- Nierzadko decyzja o przekazaniu jednego procenta podatku podejmowana jest też spontanicznie, odruchem serca, lub przypadkowo, bo tak było ustawione w programie do wypełniania PIT lub cel wybrała osoba, która wypełniała zeznanie. Ciągle najrzadziej wybieranymi powodami wyboru celu jednego procenta podatku są te bardziej strategiczne, bazujące na założeniu: ważny jest dla mnie dany cel, więc szukam organizacji, która go realizuje; chcę aby mój podatek zasilał moją okolicę, więc wybieram organizację działającą w sąsiedztwie - zwraca uwagę Klon/Jawor.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY