Koniec Bankowego Tytułu Egzekucyjnego
Do tej pory banki w sporze z Klientem zalegającym ze spłata miały sporą przewagę. Bank wystawiał bankowy tytuł egzekucyjny, a sąd nadawał mu jedynie klauzulę wykonalności, sprawdzając wyłącznie aspekty formalne.
Po zmianach, banki będą musiały dochodzić swoich należności w postępowaniu sądowym. Zdaniem ekspertów w grę wchodzą następujące zabezpieczenia:
- weksel in blanco
- hipoteka umowna
- oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego.
Zdaniem przedstawicieli banków, znacznie wzrosną koszty zabezpieczenia wierzytelności. Mają one dodatkowo obciążyć Klienta.
Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego to konsekwencja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który, orzekł, że przepisy wprowadzające bte są niekonstytucyjne. Zdaniem Trybunału, naruszają one zasadę równości.
Czy bankowe tytuły egzekucyjne w całości znikają z obrotu ? Nie. Wszystkie bte, które uzyskały już klauzulę wykonalności nadal stanowią podstawę egzekucji.
Wszystkie komentarze
a kto zlikwidował? PiS czy to jeszcze stara decyzja PO i dopiero weszła w moc. no i jak to oceniacie, czy to jest korzystne dla banków a więc pośrednio dla klientów>?
Nie bardzo rozumiem jakie to ma znaczenie? Generalnie banki zabezpoiecza o ile mi wiadomo bankowy Fundusz Gwarancyjny o którym z kolei ostatbnio było dość głośno z powodu upadku SK Banku/ więć co oznacza likwidacja tego tytułu egzekucyjnego?
koniec bankowego monopolu, bardzo dobrze !
Dodaj komentarz