Ile zarabia chemik?

Ile zarabia chemik?

author
12 sierpnia 2019

Możliwości zatrudnienia dla absolwentów kierunków chemicznych oferują liczne firmy i przedsiębiorstwa, prowadzące działalność o różnorodnym charakterze, między innymi wymienione wyżej firmy farmaceutyczne, lub rafinerie. Sprawdziliśmy, ile zarabia chemik.

Chemik – charakterystyka zawodu

Chemik zawsze kojarzy się głównie z laboratorium, menzurkami i licznymi próbkami do pomiarów niebezpiecznych substancji. Jednak warto się zastanowić jak wygląda dzisiaj praca tego rodzaju fachowców? Czy rzeczywiście pracują oni tylko nad parującymi miksturami? A może powstały nowe dziedziny rynku, w których praca chemika jest niezbędna a niekoniecznie wiąże się z codziennymi badaniami eksperymentalnymi?

Zarobki chemika.

Niedoświadczony jeszcze chemik zarobi w swojej pierwszej pracy niewiele, bo około 1 500 złotych. Więcej natomiast może zarobić wykładowca, który wykłada chemie na uniwersytecie. Taka osoba może liczyć na zarobek rzędu 4 000 złotych.

Najlepiej zarobią eksperci chemiczni pracujący w laboratoriach chemicznych, spożywczych czy kosmetycznych. Jeśli dodatkowo uda im się zrewolucjonizować rynek i wynaleźć nowe technologie, mogą liczyć nie tylko na wysokie wynagrodzenie, ale także dosyć duże uznanie.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 4 330 zł brutto. Co drugi chemik otrzymuje pensję od 3 630 zł do 5 620PLN. 25% najgorzej wynagradzanych chemików zarabia poniżej 3 630 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 620 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych chemików.

Gdzie może pracować chemik?

Chemicy najczęściej rozwijają karierę laboratoryjną, badawczą bądź naukową. Bardzo często osoby po ukończonych studiach chemicznych postanawiają zostać na uczelni i rozwijać się w kierunku naukowym. Szczególnie, że w ostatnich latach badania chemiczne bardzo się rozwijają.

Nierzadko zostają zatrudniani w placówkach szkolnych, gdzie po ukończeniu dodatkowego kursu pedagogicznego nauczają innych o zasadach, jakie rządzą się podczas zachodzenia związków chemicznych. Biorąc pod uwagę karierę badacza, chemicy zatrudniani są w instytutach naukowo-badawczych. Coraz częściej można ich spotkać w branży technicznej i przemysłowej, gdzie pracują jako eksperci od wdrażania nowych technologii czy zarządzania produkcją.

Chemicy mogą pracować w laboratoriach, jednostkach badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstwach produkcyjnych wytwarzających detergenty, chemikalia, w rafineriach, firmach farmaceutycznych itp., a także na uczelniach. Chemik w swojej pracy podlega kierownikowi działu lub dyrektorowi zakładu.

Ci najbardziej doceniani pracują w sektorze kosmetycznym, spożywczym i branży techniki zaawansowanej.

Chemik – charakterystyka pracy

Chemik jest osobą, która zajmuje się badaniem i analizą składu chemiczny substancji organicznych i nieorganicznych, przeprowadzającą badania laboratoryjne i konstruującą teorie, jednocześnie weryfikując wiedzę dotychczas znaną.

Osoby wykształcone w tym kierunku mogą pracować naukowo, lub w charakterze specjalisty w różnorodnych firmach i przedsiębiorstwach, prowadzących działalność związaną z chemią, przeważnie przedsiębiorstwach produkcyjnych, wytwarzających chemikalia, detergenty, rafineriach, firmach farmaceutycznych, etc.

Szereg dostępnych zastosowań dla wiedzy i doświadczenia, posiadanego przez absolwenta stosownego kierunku jest bardzo duże. Pozostanie na uczelni pozwala na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy, oraz przeprowadzanie badań laboratoryjnych dla określonych zagadnień, wydawanie publikacji naukowych i poszerzanie ogólnie poznanej wiedzy w tej materii.

Jak wygląda codzienna praca chemika?

Zadaniem chemika jest porównywanie związków chemicznych i badanie zależności pomiędzy nimi. W tym celu eksperymentuje, dokonuje analiz i ekspertyz, bada substancje i wykonuje pomiary.

Chemik nie może zaprzestać swojej edukacji na etapie ukończonych studiów – jego obowiązkiem jest dokształcanie się i zdobywanie wiedzy na temat nowinek pochodzących z całego świata. Znajomość pracy i dokonań jego kolegów po fachu może przyczynić się do odkrycia nowych związków.

Praca w laboratorium wiąże się z obcowaniem z odczynnikami o toksycznym działaniu, dlatego konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie (rękawice ochronne, specjalne okulary) oraz ostrożność. Obecnie chemicy skupiają się na poszukiwaniu zależności w przyrodzie, aby przyczynić się do jej ochrony.

Jak zostać chemikiem?

Najlepiej jest ukończyć studia wyższe na kierunku chemia. W ich toku można wybrać określoną specjalizację jak na przykład chemia farmaceutyczna, rolna czy spożywcza.

W trakcie studiów czeka studentów mnóstwo interesujących wykładów, ćwiczeń i laboratoriów z zakresu:

  1. chemii ogólnej i analitycznej,
  2. biochemii
  3. ,fizyki chemicznej,
  4. krystalochemii,
  5. stereochemii,
  6. zastosowania elektronicznych technik obliczeniowych w chemii,
  7. podstaw matematyki,
  8. fizyki i technologii chemicznej,
  9. syntezy i analizy związków.

Warto dodać, że niektórzy decydują się na zatrudnienie chemików już po szkole średniej – w tym celu dobrze jest ukończyć technikum chemiczne czy jedną ze szkół policealnych o profilu chemicznym.

Chemik – wymagania do zatrudnienia

Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do zawodu chemika, jest ukończenie wyższej uczelni technicznej, lub uniwersytetu na kierunku chemia, z późniejszą specjalizacją w określonej dziedzinie. Studia na tym kierunku obfitują w doświadczenia praktyczne, zajęcia laboratoryjne i terenowe, absolwenci posiadają wiedzę praktyczną i teoretyczną, niezbędną w późniejszej pracy zawodowej.

Większe możliwości pracy w laboratoriach mają osoby z większym doświadczeniem. Młodsi chemicy zazwyczaj pracują w małych laboratoriach, które pozwalają im na zdobycie potrzebnej wiedzy. Mile widziana jest również stała chęć rozwoju w wybranej specjalizacji, ponieważ świat badań chemicznych stale się rozwija.

Warunki pracy 

Miejscem pracy chemika, w zależności od jego specjalizacji i charakteru działalności firmy, lub instytucji, w której został zatrudniony, może być przestrzeń laboratoryjna, teren, lub hala produkcyjna przedsiębiorstwa.

Skomplikowane obliczenia są obecnie wykonywane za pośrednictwem systemu komputerowego, z którego obsługą dana osoba musi być zaznajomiona na poziomie ponadpodstawowym. Praca chemika może wiązać się ze stycznością z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia, lub życia.

Status społeczny chemika.

W społeczeństwie chemik nie jest zbytnio doceniany. Jest to zawód rzadko spotykany, nieznany.

Niegdyś chemicy cieszyli się wielkim uznaniem i należeli do elit; Szczególnie dlatego, że odkrycia chemiczne często zmieniały obrót historii. Takim przykładem jest odkrycie polonu i radu Marie Curie-Skłodowską. Dzisiaj szacunkiem obdarzają się zazwyczaj osoby z branży, naukowcy.

Sławę i popularność wśród społeczeństwa zdobywają bardzo rzadko – nielicznym udaje się wypłynąć na szerokie wody jeśli odkryją nowe technologie, które pozwalają zrewolucjonizować rynek i rzeczywiście służą ludziom.

Podsumowanie

Praca chemika jest zawodem, który stawia na stały rozwój w swojej dziedzinie. Jest odpowiednia dla osób ciekawych świata, które jednocześnie mają zacięcie naukowe. Z pewnością w takim kierunku nie odnajdzie się osoba z umysłem w 100% humanistycznym. Praca ta wymaga również bardzo dużej samodyscypliny oraz znajomości z wielu dziedzin naukowych.

Żeby zostać chemikiem będziemy musieli przejść bardzo długą ścieżkę nauki i jeszcze dłuższą praktyki, w szczególności dlatego, że doświadczeni chemicy mają o wiele wyższe szance na lepsze zarobki.

Pytania i odpowiedzi

Czy osoba z wykształceniem chemicznym może pracować jako informatyk?

Na pierwszy rzut oka chemia ma niewiele wspólnego z programowaniem. To jednak pozory. Nauka na studiach chemicznych wykształca pewne niezbędne umiejętności,
potrzebne do pracy programisty. Obecność matematyki, fizyki i chemii na studiach trenuje umysł pod kątem logicznego i analitycznego myślenia. W pracy programisty te umiejętności są niezbędne, ponieważ w dużej części polega ona na rozumieniu.

Na zajęciach laboratoryjnych chemicy przeprowadzają eksperymenty chemiczne, co rozwija umiejętność koncentracji i precyzji.Absolwenci chemii mają dwie możliwości zastosowania umiejętności programistycznych – przebranżowienie się na programistę lub wykorzystanie programowania w obecnej pracy. W jaki sposób mogą pomóc swojej branży? Na przykład pisząc lub modyfikując program czy aplikację, które chemik wykorzystuje na co dzień. Wielu pracodawców ceni osoby, które dobrze zorientowane są w branży, dla której tworzą aplikację. Dlatego osoby z wykształceniem chemicznych chętnie, po odpowiednim wyszkoleniu, przyjmowane są w branżach informatycznych.


Ile zarabia chemik w Norwegii?

Po sprawdzeniu statystyk okazuje się, że chemik w Norwegii może zarobić średnio ok. 62,300 miesięcznie. Jest to ponad 10 000 zł brutto miesięcznie. Tym samym jest to zawód lepiej opłacany niż dentyści czy pośrednicy nieruchomościowi. Jest to jednak mniej niż w przypadku zarobków pracowników przemysłu maszynowego, czyli np. stoczniowców.


Ile zarabia chemik medyczny?

Miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 2 840 zł brutto. Co drugi technik analityki medycznej otrzymuje pensję od 2 570 zł do 3 400 zł. 25% najgorzej wynagradzanych techników analityki medycznej zarabia poniżej 2 570 zł brutto. Na zarobki powyżej 3 400 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych techników analityki medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-03-04 11:16:24

Co to za bzdury? Niedoswiadczony chemik 1500 brutto? To dla chemikow istnieje jakies osobne prawo? Minimal w 2019 wynosila 2250!

2019-10-26 00:06:56

Tak bardzo chcialabym nie być chemikiem.... Zawód trudny, niezdrowy, wymagający olbrzymiej wiedzy, niedoceniany i mało opłacany, stresujący. Moje wynagrodzenie po 11 latach pracy to 3800 brutto już ze stażowym, na stanowisku: specjalista badawczo-techniczny z funkcją kierownika technicznego laboratorium i zastepcy kierownika laboratorium - takie 3w1. Nie dają stanowiska Kierownik Techniczny albo Zastępca Kierownika laboratorium tylko funkcje - specjalnie, żeby dawać mniejsze wynagrodzenie. Pracuję w akredytowanym laboratorium. Wymagają cudów.... Projektów... Nauki.... Statystyki po angielsku.... Jednym słowem trzeba mieć olbrzymią wiedzę. Szkoda tylko, że wynagrodzenie kompletnie nieadekwatne. Mam dość prawdę mówiąc. Jest coraz gorzej. To bolączka większości chemików, a zwłaszcza zatrudnionych na naukowych etatach w Instytutach - niestety.

Podobne artykuły

Lombardy w Pabianicach
Lombardy
author
03 marca 2022

Lombardy w Pabianicach

Inspektorat ZUS w Gryficach
Oddziały
author
22 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Gryficach

18 października protest taksówkarzy w Warszawie
Aktualności
author
12 września 2018

18 października protest taksówkarzy w Warszawie

Wymarzone Konto w Raiffeisen Polbanku
Wpisy
author
23 marca 2015

Wymarzone Konto w Raiffeisen Polbanku

mBank placówki w Bochni
Bez kategorii
author
04 lutego 2019

mBank placówki w Bochni