ItaCapital, firma, która należy do Kruka, wygrała ogromny przetarg na rynku włoski. Spółce udało się kupić portfel niezabezpieczonych wierzytelności, których łączna wartość wynosi ponad 302 000 000 euro.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 04.09.2018
Udostępnij:

W przeliczeniu na złotówki, ta sama kwota wynosi prawie 1 300 000 000 złotych. Wszystkie konkretny firma przekaże jednak dopiero po podpisaniu wszelkich potrzebnych do zawarcia umowy dokumentów.


 

Kruk we Włoszech

Historia instytucji we Włoszech sięga końcówki roku 2015, kiedy to Kruk stworzył tam dwie spółki. Pierwszą z nich była Kruk Italia, drugą zaś ItaCapital, a ich siedziby zlokalizowane były w Mediolanie. ItaCapital to spółka sekurytyzacyjna, której głównym obszarem działalności są inwestycje w wierzytelności. Kruk Italia zajmuje się natomiast zarządzaniem wierzytelnościami własnymi oraz wierzytelnościami na zlecenie. Jak w 2016 roku mówił Piotr Krupa, prezes Kruka, na tamten czas włoski rynek był jednym z tych, które miały ogromny potencjał w Europie. Teraz te słowa mają pokrycie, a włoski rynek w przyszłości może mieć wpływ na jeszcze większy wzrost wyników spółki.


 

Działalność Kruka poza granicami Polski

Ingerencja w rynek włoski to nie pierwsze tego typu działania. W połowie lipca, Kruk okazał się lepszą od konkurencji firmą i wykupił na rynku hiszpańskim miliardowy portfel wierzytelności. Spółka, jak widać, konsekwentnie dąży do celu i na pewno na rynku włoskim się nie zatrzyma. 

Kruk w Polsce

Na terenie naszego państwa, Kruk jest największą firmą, która zajmuje się zarządzaniem wierzytelnościami. Jedynie w pierwszej połowie trwającego obecnie roku, firma zainwestowała około 407 000 000 złotych w portfele, których łączna wartość nominalna wynosiła blisko 2 500 000 000 złotych. Akcje spółki notowane są na GPW w Warszawie od 2011 roku.


 

Komentarze