zadluzenia.com
zamknij

Kto najczęściej bierze L4 ?

Bardzo często zdarza się tak, że dzień wolny od pracy wiąże się ze zwolnieniem L4. Dlaczego zdrowi i zdolni do pracy Polacy tak często sięgają po takie rozwiązanie? Eksperci zabrali głos w tej sprawie.

Statystyki ZUS i GUS wykazały, że najczęściej w naszym kraju po zwolnienia L4 sięgają kobiety po trzydziestym roku życia. Badania pokazały, że w bardzo dużej części przypadków dotyczy to Pań w ciąży, lecz czy powinna być ona przyczyną do wycofania się z czynności zawodowej? 

ZWOLNIENIA VS POWODY


Kolejne miejsca, zaraz po ciąży, zajmują choroby układu kostno-mięśniowego, urazy, zatruciazaburzenia korzeni rdzeniowych oraz splotów nerwowych. Ze statystyk wynika, że Polacy bardzo często cierpią też z powodu przeziębień, a także zapalenia gardła, nosa, zatok, migdałków czy oskrzeli.

Kto i na ile bierze zwolnienie?

Statystycznie najczęściej po L4 sięgają pracownicy fizyczni, chociaż zwolnień z powodu problemów psychicznych też jest bardzo dużo. Z reguły zwolnienia przyznawane są na pięć, siedem i czternaście dni. Tylko w pierwszej połowie 2016 roku, dziewięć i pół miliona naszych rodaków poszło na zwolnienie ze względów psychicznych. Statystyki z 2014 roku pokazują, że z:

 

  • 5 dni zwolnienia skorzystało czterysta dziewięćdziesiąt tysięcy Polaków,

  • 7 dni zwolnienia skorzystało czterysta trzydzieści tysięcy Polaków,

  • 14 dni zwolnienia skorzystało trzysta sześćdziesiąt tysięcy Polaków.

 

W związku z tym, że z roku na rok liczba zwolnień L4 stale rośnie, odpowiednie organy zapowiedziały, że chcą temu zapobiec.Fałszywe zwolnienia

Polacy, którzy przebywają na L4, nie zawsze spędzają czas tak, jak powinni. Delegacja kontrolerów z ZUS sprawdzając osoby na zwolnieniu, w wielu przypadkach jest w szoku. Budowanie domu, wypoczynek w ciepłych krajach, czy praca w czasie zwolnienia to tylko nieliczne przykłady tego, do czego zdolni są nasi rodacy. W takich przypadkach, ZUS najczęściej nie odbiera świadczeń, lecz obniża ich wartość.

Walka z oszustami

Jak przedstawił ZUS, papierowe zwolnienia mają swoją moc jedynie do 30 czerwca 2018 roku. Od 1 lipca przyszłego roku w życie wchodzą wyłącznie zwolnienia elektroniczne, dzięki czemu pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie kontrolowany w o wiele prostszy sposób przez pracodawcę. Będzie on mógł zlecić sprawdzenie wiarygodności L4 w ZUSie.

"
Skontrolowanie elektronicznego zwolnienia będzie możliwe tuż po jego wystawieniu." - mówi Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz .

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY