Bardzo często zdarza się tak, że dzień wolny od pracy wiąże się ze zwolnieniem L4. Dlaczego zdrowi i zdolni do pracy Polacy tak często sięgają po takie rozwiązanie? Eksperci zabrali głos w tej sprawie.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 17.10.2017
Udostępnij:

Statystyki ZUS i GUS wykazały, że najczęściej w naszym kraju po zwolnienia L4 sięgają kobiety po trzydziestym roku życia. Badania pokazały, że w bardzo dużej części przypadków dotyczy to Pań w ciąży, lecz czy powinna być ona przyczyną do wycofania się z czynności zawodowej?

ZWOLNIENIA VS POWODY

Kolejne miejsca, zaraz po ciąży, zajmują choroby układu kostno-mięśniowego, urazy, zatruciazaburzenia korzeni rdzeniowych oraz splotów nerwowych. Ze statystyk wynika, że Polacy bardzo często cierpią też z powodu przeziębień, a także zapalenia gardła, nosa, zatok, migdałków czy oskrzeli.

Kto i na ile bierze zwolnienie?

Statystycznie najczęściej po L4 sięgają pracownicy fizyczni, chociaż zwolnień z powodu problemów psychicznych też jest bardzo dużo. Z reguły zwolnienia przyznawane są na pięć, siedem i czternaście dni. Tylko w pierwszej połowie 2016 roku, dziewięć i pół miliona naszych rodaków poszło na zwolnienie ze względów psychicznych. Statystyki z 2014 roku pokazują, że z:
 

  • 5 dni zwolnienia skorzystało czterysta dziewięćdziesiąt tysięcy Polaków,

  • 7 dni zwolnienia skorzystało czterysta trzydzieści tysięcy Polaków,

  • 14 dni zwolnienia skorzystało trzysta sześćdziesiąt tysięcy Polaków.

W związku z tym, że z roku na rok liczba zwolnień L4 stale rośnie, odpowiednie organy zapowiedziały, że chcą temu zapobiec.

Fałszywe zwolnienia

Polacy, którzy przebywają na L4, nie zawsze spędzają czas tak, jak powinni. Delegacja kontrolerów z ZUS sprawdzając osoby na zwolnieniu, w wielu przypadkach jest w szoku. Budowanie domu, wypoczynek w ciepłych krajach, czy praca w czasie zwolnienia to tylko nieliczne przykłady tego, do czego zdolni są nasi rodacy. W takich przypadkach, ZUS najczęściej nie odbiera świadczeń, lecz obniża ich wartość.

Walka z oszustami

Jak przedstawił ZUS, papierowe zwolnienia mają swoją moc jedynie do 30 czerwca 2018 roku. Od 1 lipca przyszłego roku w życie wchodzą wyłącznie zwolnienia elektroniczne, dzięki czemu pracownik na zwolnieniu lekarskim będzie kontrolowany w o wiele prostszy sposób przez pracodawcę. Będzie on mógł zlecić sprawdzenie wiarygodności L4 w ZUSie.

"Skontrolowanie elektronicznego zwolnienia będzie możliwe tuż po jego wystawieniu." – mówi Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz .

Komentarze