Kto oferuje najszybszy Internet w Polsce ?

Kto oferuje najszybszy Internet w Polsce ?

author
Aneta Jankowska
08 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Który Internet jest najszybszy? Jaki Internet mobilny wybrać, aby cieszyć się płynnością działań w sieci? Ranking przygotowany przez portal SpeedTest.pl wyłonił ubiegłorocznych faworytów.

Portal SpeedTest.pl przeprowadził roczne podsumowanie najlepszych dostawców Internetu w ubiegłym roku. W zestawieniu ogólnym przeanalizowano wyniki testów przeprowadzonych na stronie SpeedTest.pl. W przypadku klasyfikacji Internetu mobilnego i LTE wykorzystano wyniki uzyskane za pomocą mobilnych aplikacji. 

KATEGORIA OGÓLNA

Kryteria oceny

Portal brał pod uwagę operatora, który znalazł się w zestawieniach miesięcznych SpeedTest.pl minimum sześć razy. Ranking został przygotowany w oparciu o prędkość pobierania danych z sieci.

Zwycięzcą w kategorii ogólnej został operator INEA. Jego klienci wykonali w trakcie 365 dni więcej niż 354 tysiące testów. Średni wynik wyniósł 67,94 Mbit/s. 

INEA to operator telewizji kablowej, który oferuje usługi telekomunikacyjne mieszkańcom Wielkopolski. W ofercie spółki znajdziemy telewizję cyfrową (SD i HD) oraz analogową, stacjonarny i mobilny dostęp do Internetu, telefonię stacjonarna oraz telefonię komórkową.

Drugie miejsce zajęła TOYA z wynikiem 64,44 Mbit/s. Klienci wykonali na nim 195 222 testy. Jest to polski operator telewizji kablowej, który usługi świadczy w 8 miastach własnej sieci (Łódź, Kraków, Mysłowice, Kutno, Przemyśl, Piotrków Trybunalski, Pisz i Pabianice), a także w 13 sieciach partnerskich innych operatorów w 25 miejscowościach. Firma funkcjonuje już od 1991 roku.

Ostatnie miejsce na podium przypadło firmie UPC, która uzyskała wynik 58,03 Mbit/s. Użytkownicy przetestowali UPC 1 252 600 razy. UPC Polska jest polską firmą i filią międzynarodowego przedsiębiorstwa UPC Broadband. Dostarcza usług telewizji kablowej, szerokopasmowego dostępu do Internetu i usług telefonicznych. UPC Polska powstało w październiku 2000 roku w efekcie przejęcia przez UPC Polskiej Telewizji Kablowe.

Pozostałe miejsca rankingu w kategorii ogólnej:  

(Kolejno: miejsce, dostawca, prędkość pobierania oraz liczba testów)

4. Vectra – 44,18 Mbit/s – 712 356

5. Multimedia – 31,41 Mbit/s –494 102

6. Orange – 22.47 Mbit/s – 3 445 442

7. T-Mobile – 16.57 Mbit/s – 1 383 223

8. Netia -16.39 Mbit/s – 692 738

9. TK Telekom– 15,33 Mbit/s – 180 416

10. Play -12,14 Mbit/s – 1 534 605

11. Plus – 10,14 Mbit/s – 2 608 960

INTERNET MOBILNY

Kryteria oceny

W ocenie pod uwagę brano pomiary prędkości Internetu mobilnego w telefonach będących w zasięgu sieci 3G lub 4G. Testy przeprowadzone zostały za pomocą aplikacji mobilnych.

Pierwsze miejsce zajmuje T-Mobile ze średnią prędkością 18,28 Mbit/s (319 731 testów). Drugie miejsce zajęło Orange z lekko gorszym wynikiem 17,37 Mbit/s (486 377 testów). Natomiast ostatnie miejsce na podium należy do Plusa – 14,43 Mbit/s (415 576 testów). Zaraz za czołówką znalazło się Play z szybkością 13,12 Mbit/s (717 183 testów).

W tym roku, podobnie jak poprzednim, walka o tytuł najszybszego Internetu mobilnego toczyła się pomiędzy T-Mobile i Orange. Operatorzy ze sobą współpracują,a także współdzielą wiele stacji bazowych, dlatego też dostarczają usługi na podobnym poziomie.  

INTERNET LTE

Podium w tym zestawieniu otwiera T-Mobile z wynikiem 23,71 Mbit/s. Klienci przeprowadzili 219 030 testów. Zaraz za nim znajduje się Orange ze średnią prędkością 22,22 Mbit/s z 340 937 testami. W 2016 roku różnica między T-Mobile a Orange była jeszcze mniejsza, bo wynosiła 150 kbit/s. Trzecie miejsce należy do Plusa – 18,50 Mbit/s z 296 151 testami klientów. Poza podium znalazła się sieć Play z wynikiem 16,94 Mbit/s (520 143 testów).

Przyszłość Internetu w Polsce

Aktualnie, operatorzy mobilni testują i wprowadzają nowe usprawnienia związane z LTE-Advanced. To standard, który pozwala na korzystanie z Internetu z szybkością do 300 Mb/s. Prędkość ta została uzyskana przy wykorzystaniu agregacji dwóch częstotliwości nośnych po 20 MHz w standardzie LTE FDD, działających w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz. W kraju posiadamy sporą liczbę stacji bazowych obsługujących modulację 256 QAM, pozostaje więc czekać na 4×4 MIMO,

Co więcej, operatorzy inwestują w sieci światłowodowe oparte o technologię GPON, czyli Gigabit Passive Optical Network. To pasywna sieć optyczna, gdzie prędkości transmisji osiągają poziom od 2,4 Gbit/s poprzez 10 Gbit/s, a dla 10 GPON, a nawet 40 Gbit/s dla wersji 40GPON.

Realizowany jest także rządowy program dofinansowania budowy dostępu do szerokopasmowego Internetu w ramach środków z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który ma pozwolić na dostarczenie szybkich łączy na obszary o słabych wskaźnikach prędkości pobierania/wysyłania danych.

Szybki Internet nie jest aktualnie już tylko kwestią ekspresowego wczytywania filmów, pobierania gier i programów, ale jest istotnym elementem technologicznym w rozwoju firm i przedsiębiorstw. W skali kraju ma wpływ na ogólny rozwój regionów, a nie jedynie na zadowolenie pojedynczych użytkowników. Dlatego warto wybierać świadomie.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Kozienice

Potrzebujesz szybko pieniędzy, lecz negatywna historia kredytowa przekreśla Twoje wnioski w tradycyjnym banku? Pomocne w tej sytuacji mogą okazać się pożyczki bez BIK. Są to produkty dostępnye bez weryfikacji Klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jedna, że Klienci nie będą w ogóle weryfikowani. Firmy pożyczkowe używają indywidualnych systemów, które pozwalają na szybkie sprawdzenie zdolności kredytowych potencjalnych pożyczkobiorców, a także sięgają po statystyki z Biur Informacji Gospodarczej. Sprawdź oferty dostępne w Kozienicach.

author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Łęczyca

Kasa Stefczyka jest największą w naszym kraju kasą oszczędnościową-kredytową. W całej Polsce instytucja świadczy usługi blisko 1 mln Klientów. Sprawdź placówkę Kasy Stefczyka w Łęczycy – adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Patryk Byczek
28 października 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Katowice

Santander Consumer Bank to jeden z najpopularniejszych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Katowicach – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
18 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ile komornik może zabrać z emerytury w 2019 ?

Egzekucja z emerytury to jedna z najczęstszych metod odzyskiwania długu przez komornika. Sprawdzamy, ile komornik sądowy może zająć emerytury w 2019 roku oraz ile wynosi kwota wolna od zajęcia. W specjalnej tabeli przedstawiamy wysokość potrącenia dla poszczególnej wysokości emerytury.

author
Dominika Byczek
01 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polscy seniorzy mają poważne długi

W przeciągu trzech ostatnich lat łączna liczba niesolidnych dłużników po 64. roku życia wzrosła o prawie jedną trzecią, a ich przeciętne przeterminowane zobowiązanie – aż o połowę. Polskim seniorom nie jest łatwo wiązać koniec z końcem, czego powodem jest przede wszystkim niska emerytura, a także wysokie koszty leczenia i opłaty na gospodarstwo domowe.

author
Halszka Gronek
04 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Bank Polska w Elblągu

Santander Bank Polska to drugi bank w Polsce pod względem wielkości aktywów. Trzy placówki banku mieszczą się w Elblągu. Sprawdź dane kontaktowe do oddziałów oraz ich ofertę.

author
Dominika Byczek
20 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj