zadluzenia.com
zamknij

Kto pożycza z Wonga.com

Ponad 2 miliony Polaków ma problem z terminową spłatą zobowiązań kredytowych i poza kredytowych. Tak wynika z Indeksu Zaległych Płatności Polaków, który przygotowało BIK. Jednak większość klientów Wonga.com regularnie spłaca zadłużenia. 

 

 

Z roku na rok zadłużenie Polaków rośnie, a kwota zaległych długów sięga już 47,19 mld złotych. Mimo takich danych na rynku są także klienci, którzy zachowują się wprost wzorowo i spłacają swoje zobowiązania.  


Młody singiel, mający dobrą historię kredytową, który jest świadomy swoich decyzji finansowych, a pożycza średnio 1 077 złotych na 106 dni. To portret klienta Wonga.com w III kwartale 2016 roku.


Dane pochodzące z Wonga, informują, że w III kwartale 2016 roku 67,4% udzielonych przez firmę pożyczek zostało spłaconych przed czasem. Warto zauważyć, żew tym samym kwartale rok temu, było to 53,4%,  a dwa lata temu już tylko 50%.
 
Prezes Wonga w Polsce, Marcin Borowiecki, mówi:


- Nasze dane pokazują, że pożyczkobiorcy Wonga to świadomi klienci, którzy wiedzą, ile i na jaki okres zaciągnąć zobowiązanie finansowe. Gratyfikujemy ich wiedzę i staramy się ją pogłębiać, dzięki platformie edukacyjnej Kapitalni.org. Jeśli klient zaangażuje się w kursy, zda test sprawdzający jego wiedzę, to zaoferujemy mu tańszą pożyczkę. Zniżki mogą sięgnąć 45 proc. Już blisko 50 proc. naszych klientów jest aktywnych na platformie edukacyjnej Kapitalni.org. Ta współpraca procentuje, co widać m.in. po wskaźniku wcześniejszych spłat pożyczki.

 

Kto pożycza z Wonga.com 

 

- najczęściej pożyczają single - 47%

- najczęściej pożyczają osoby w wieku 25-34 lat - 38%
średnia wartość pożyczki -  1 077 zł
- średni okres spłaty - 106 dni

- procent pożyczek spłaconych przed czasem - 67,4%

- średnie dochody klienta sięgają - 2-3 tys. zł netto
- najczęstszy cel pożyczki - remont mieszkania/zmiana wystroju

- większość klientów cieszy się dobrą historią kredytową
- wszyscy pożyczkobiorcy mają rachunek bankowy, telefon komórkowy i dostęp do sieci

- 3/4 klientów korzysta z usług bankowych

- tylko 5% z klientów nie miałoby szansy na pożyczkę lub kredyt w banku

 

Ilu z nas pożycza ? 

 

Badanie przeprowadzone przez Ipsos Marketing dla Wonga.com wskazuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat pożyczkę wzięło 67% Polaków korzystających z Internetu. 42% z nich pożyczyło w tym okresie do 10 tys. zł, a 24% respondentów wzięło pożyczkę do 3 tys. zł, ale w przypadku zdecydowanej większości, czyli 70% ankietowanych - kwota zaciągniętego zobowiązania była wyższa.
 
Z usług pożyczkodawców, nigdy nie korzystało tylko 7% badanych, ale rozważało taką możliwość. Natomiast 23% badanych stwierdziło, że nigdy nie zamierza korzystać z tej formy wsparcia.


Na co pożyczają Polacy ? 

 

Na pierwszym miejscu pożyczamy środki przede wszytskim na remont lub zmianę wystroju mieszkania. Przez ostatnie dwa lata pożyczkę na ten cel wzięło 32% badanych, którzy kiedykolwiek już skorzystali z tej formy wsparcia finansowego. Na drugim miejscu jest zakup auta lub roweru - 27% respondentów, a 24% pożycza na niespodziewane naprawy lub wymianę niezbędnego domowego sprzętu. Dalej plasują się gadżety elektroniczne i wakacje - 22%, organizacja świąt i imprez rodzinnych - 21%, spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań - 13% ankietowanych.
 

Członek zarządu Wonga, Tomasz Fedyna, zauważa, że zaciąganie kolejnego długu w celu spłaty poprzedniego nie jest dobrym pomysłem:

 
- Działając w ten sposób łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, z której trudno później się wydostać. To sytuacja, w której przestajemy na bieżąco kontrolować wszystkie koszty i opłaty związane z zaciągniętymi długami. Pożyczka krótkoterminowa, spłacana jednorazowo, nie powinna również służyć do finansowania świąt lub imprezy. Staramy się mówić o tym klientom, chcemy by podejmowali rozsądne decyzje finansowe.
 

Mimo wszystko, nie każdy może dostać pożyczkę w Wonga. W III kwartale 2016 roku wśród wszystkich złożonych przez nowych klientów wniosków, aż 74% zostało odrzuconych.
 
-W Wonga mamy bardzo restrykcyjny model weryfikacji klienta. Po pierwsze, korzystamy ze źródeł zewnętrznych - warto wspomnieć, że byliśmy pierwszą firmą pożyczkową w Polsce, która zaczęła współpracować z BIK. Drugim elementem sprawdzania przez nas klienta są dane deklaratywne. Mamy najbardziej rozbudowany na rynku formularz, który pozwala nam przeprowadzić prawidłową weryfikację. Zbieramy również dane behawioralne, zwracamy uwagę na to, np. w jaki sposób klient porusza się po stronie internetowej. Dzięki tym stopniom oceny klienta, nasze straty na kapitale zainwestowanym w pożyczki są na poziomie 3% Dla porównania w bankowym consumer finance to jest 2%. - mówi Tomasz Fedyna.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY