Teresa Czerwińska, minister finansów poinformowała, że ministerstwo chciałoby wprowadzić w życie podatek exit tax już w przyszłym roku. Podatek ma dotyczyć przedsiębiorstw, które chciałyby się przenieść z kraju do kraju, bez wcześniejszego uregulowania podatku dochodowego.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.08.2018
Udostępnij:

W związku z tym, że rozwiązanie nie jest nowe, a wprowadzenie go nie byłoby rewolucyjne, MF pragnie, aby exit tax funkcjonował także w Polsce. PRoces legislacyjny powinien zakończyć się do listopada bieżącego roku.

Exit Tax jest wymierzeniem sprawiedliwości dla tych firm, które dorobiły się na terenie danego kraju, ale ze względów podatkowych chcą zmienić swoją siedzibę. Opodatkowane będą niezrealizowane zyski kapitałowe.

Znowelizowane ustawy

Unowocześnione zostaną ustawy z 26 lipca 1991 roku oraz 15 lutego 1992 roku. Dotyczą one kolejno podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych. Praktyki związane z przenoszeniem swojej działalności tylko dlatego, że zbliżają się opłaty podatków, mają się zakończyć. Każdy podatnik próbujący uchylić się od obywatelskiego obowiązku będzie podlegał jurysdykcji konkretnego kraju.

Podatek będzie pobierany, gdy część przenoszonego biznesu lub cały biznes będzie warty więcej niż 2 000 000 złotych. Od wartości przedsiębiorstwa może zostać potrącony podatek wynoszący 19% i taka również ma być wysokość exit tax w naszym kraju.
 

Komentarze