Dokumenty i podania bez pieczątek? To pomysł rządu, który planuje zmienić około 170 ustaw do lipca przyszłego roku.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 28.07.2018
Udostępnij:

Ułatwienie dla obywateli

Brak pieczątki lub podpisu na wniosku czy innym ważnym dokumencie, może spowodować przedłużenie rozpatrywania konkretnej sprawy. Zmiany, które proponuje rząd, mają zniwelować możliwe przeszkody, które powodują pieczątki.

Z blisko 170 rozporządzeń znikną zapisy dotyczące konieczności stemplowania. dokumentów i podań. 

(…) nie zawsze pieczątka jest potrzeba i wymaganie jej użycia stanowi zbędny formalizm. Jest też barierą w elektronizacji procedur, zapewniających szybką i sprawną komunikację z urzędami – czytamy na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. 

W komunikacie dotyczącym zmian, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, tłumaczy, że takie działania dadzą obywatelom wybór.

W zależności o tego co będzie dla nich wygodniejsze, będą mogli użyć pieczątki albo w inny sposób zamieścić dane ich identyfikujące. Elektronizacja procedur administracyjnych to jeden z elementów działań na rzecz sprawnego państwa. Chcemy zapewnić przyjazne sposoby kontaktu z urzędami, również drogą elektroniczną. Obowiązek używania pieczątek natomiast uniemożliwia elektronizację procedur administracyjnych – wyjaśnia wiceminister.

To kolejny program rządu, który ma ułatwić życie obywatelom i unowocześnić gospodarkę.

Komentarze