zadluzenia.com
zamknij

Mdm także dla najlepiej zarabiających

Raport Najwyższej Izby Kontroli pokazuje, że z programu "Mieszkanie dla młodych" korzystały osoby, których miesięczne dochody netto przekraczały 20 tys. zł. Kontrola objęła czas od 1 stycznia 2014 r. do 30 września 2016 r..

 

 

"Mieszkanie dla młodych" to program, który rozpoczął się w 2014 r., a termin jego realizacji mija za rok. Ma zapewnić pomoc państwa, która umożliwi zakup własnego mieszkania osobom młodym oraz powstrzyma negatywne tendencje demograficzne związane z niskim poziomem dzietności i pobudzenie inwestycji budowlanych.

 

NIK o “MdM”

 

NIK poinformowała, że zmiany wprowadzone w programie od 1 września 2015 r. zwiększyły zainteresowaniem “MdM”. Analizy pokazały, że wśród nabywców mieszkań, które zostały dofinansowane z programu znalazły się też takie osoby, których miesięczne dochody netto przekraczały 20 tys. zł. NIK stwierdza tym samym, że priorytet dotyczący wsparcia osób o dochodach uniemożliwiających zakup własnego mieszkania nie został w całości zrealizowany.


NIK zaznacza, że z pomocy państwa w tym przypadku powinni korzystać ci, których dochody uniemożliwiają zakup lub wynajem własnego mieszkania. Do tego potrzebne są progi dochodowe w programie. W raporcie czytamy:

 

"Według analiz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, w okresie od początku realizacji programu MdM do sierpnia 2015 r. około 25% jego beneficjentów znajdowało się w sytuacji finansowej umożliwiającej zakup mieszkania bez dofinansowania. Według stanu na koniec 2016 r. wskaźnik ten wyniósł natomiast 20%."

 

Po zmianach więcej beneficjentów z potomstwem

 

Więcej niż 72% odbiorców programu stanowiły osoby samotne i małżeństwa bezdzietne. Zdaniem NIK jest to skutkiem wprowadzonych w programie od 1 września 2015 r. zmian (z 6,1 tys. beneficjentów na koniec sierpnia 2015 r. do 20 tys na koniec września ubiegłego roku).

 

NIK zauważa też, że aktualny poziom przyznanego już dofinansowania, a także rosnące zainteresowanie programem pokazują, że nie wystąpi ryzyko niewykorzystania jego środków. Co więcej, Izba powiadomiła, że przed zmianami umożliwiającymi zakup mieszkania na rynku wtórnym wykorzystanie przeznaczonych na program MdM środków wyniosło w 2014 r. 34,5% rocznego limitu, a od stycznia do sierpnia 2015 r. - 44,3%.  Natomiast już po wprowadzeniu zmian, w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2015 r. wykorzystanie środków na rok 2015 wzrosło do 72,8%, a w 2016 r. - 96,1%.

 

Izba poinformowała, że program przed i po zmianach realizowany był zgodnie z przyjętymi, a później zmienionymi już założeniami. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY