Milion Polaków bez ważnego dowodu ?

Milion Polaków bez ważnego dowodu ?

author
Aneta Jankowska
01 grudnia 2017
1 stycznia 2018 roku, dowód prawie miliona Polaków straci ważność. Jak szacuje Ministerstwo Cyfryzacji, właśnie tyle obywateli nadal nie zawnioskowało o nowy dokument. 

W 2017 roku do wymiany kwalifikowało się dodatkowo aż 5 mln dowodów osobistych ze względu na upływ 10-letniego terminu ważności. Ministerstwo podaje, że pozostał jeszcze blisko jeden milion takich egzemplarzy.

Ministerstwo Cyfryzacji, poinformowało, że w listopadzie i grudniu tego roku liczba dokumentów, które tracą ważność kształtuje się odpowiednio: 552 tys. i 435 tys. sztuk. Urzędy na wydanie dowodu mają 30 dni od złożenia wniosku. Warto jednak pamiętać, że zwykle ten czas jest krótszy, chociaż w przypadku dużej liczby zgłoszeń urzędy mogą mieć problem z dotrzymaniem terminu.

Warto pamiętać o ważnym dowodzie osobistym

Ważnego dowodu osobistego potrzebujemy do wielu rzeczy – do załatwienia spraw urzędowych, przyda się także w złożeniu wniosku o kredyt czy też w realizacji wyjazdu za granicę. Istotne jest to, że utrata ważności dowodu osobistego następuje nie tylko po upływie okresu, na jaki został wydany, ale też w wyniku zmiany danych w nim zawartych. Muszą o tym pamiętać osoby, które zmieniają nazwisko po zawarciu związku małżeńskiego lub dokonujące innych zmian w swoich aktach stanu cywilnego – np. urodzenia czy małżeństwa.

Od 1 marca 2015 roku obowiązują nowe przepisy 

Od dwóch lat obowiązują nowe przepisy z zakresu dowodów osobistych. Została zniesiona właściwość miejscowa dla złożenia wniosku o dowód. Teraz o wydanie dowodu osobistego można ubiegać się w dowolnym urzędzie miasta czy gminy w Polsce. 

Co więcej, wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć również w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu epuap.gov.pl. Przy tej opcji konieczne jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub Profilu Zaufanego. 

O Profilu Zaufanym piszemy w artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/co-jest-profil-zaufany/

Wyjątki przy wymianie dowodu

Dla osób, które w bieżącym roku przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego, miały ukończony 65. rok życia i uzyskały dowód osobisty na czas nieokreślony, nie występuje konieczność wymiany po 10 latach, czyli w 2017 r. – chyba, że posiadacz dowodu uzna, iż wizerunek twarzy znacznie się zmienił i chce takiej wymiany. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny Gorlice
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
25 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Gorlice

Idea Bank z placówkami na torach
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 maja 2017

Idea Bank z placówkami na torach

Jak kupić kartę podarunkową Xbox w PKO BP?
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
25 kwietnia 2019

Jak kupić kartę podarunkową Xbox w PKO BP?

Blik dostępny w Credit Agricole
Wpisy
author
Patryk Byczek
11 kwietnia 2018

Blik dostępny w Credit Agricole

Porównaj