zadluzenia.com
zamknij

Młodzi biorą kredyty na spełnianie marzeń

Jak wynika z danych BIK, obecni maturzyści, absolwenci szkół ogólnokształcących oraz zawodowych, a także studenci, mają aktualnie do spłaty 6,81 mld złotych. W większości przypadków są to kredyty konsumpcyjne, które młodzi zaciągnęli na spełnianie swoich marzeń. Niestety, są spłacane gorzej niż kredyty ich rówieśników sprzed 10 lat.

 


 
Niecierpliwe Pokolenie Z

 

Biuro Informacji Kredytowej w swoim raporcie pokazuje, że młode pokolenie klientów (osoby w wieku 18-24 lat), ma skłonności do zadłużania się. Pokolenie Z, bo o nim mowa, czyli osoby urodzone w latach 90. XX wieku, dorastało w dobrobycie i kulturze konsumpcji. Młodzi są już przyzwyczajeni do dobrej jakości produktów, dlatego cena jest dla nich rzeczą wtórną. O Pokoleniu Z mówi się, że jest niecierpliwe i chce mieć wszystko na już, natychmiast. 
 
Ciekawe, że wśród dzisiejszej młodzieży bardzo popularna jest karta kredytowa. 70% nastolatków, którzy z niej korzystają, posiada zadłużenie na więcej niż 200 zł. W 2007 roku z karty kredytowej korzystało 40% młodych. 

 

 

Portret młodego Polaka - kredytobiorcy 


Młodzi Polacy są aktywnymi konsumentami, chociaż ich głównym zajęciem jest nauka. Jak podaje Centrum Badań i Opinii Społecznej, większość młodzieży do 24 lat - 76%, utrzymuje się z pieniędzy rodziców.

 

Już co piąty młody człowiek - ponad 18%, w wieku 18-24 lat posiada kredyt. Dane BIK pokazują, że grupa 589,4 tys. młodych kredytobiorców posiada 1 mln aktywnych kredytów. Razem mają do spłaty 6,81 mld złotych. 
 
Młodzież sięga po różne formy kredytowania. W większości, bo prawie 70% to kredyty konsumpcyjne, 15% karty kredytowe, a 17% to limity w koncie osobistym. Kredyty mieszkaniowe stanowią najmniejszy udział – jedynie 1,4% (młodzi w większości mieszkają z rodzicami).  

 

 

Średnie zadłużenie młodego Polaka wynosi aktualnie 11 560 zł. W 2007 roku było to 3 311 zł.  Niestety rosną także Opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni również idą w górę - 10 lat temu było to 5% udziału wśród młodych kredytobiorców, a w 2017 roku jest już 12%.
 

- Obecny styl konsumpcji pokolenia młodych można uznać za spontaniczny, lubią spełniać swoje zachcianki, a zakupy stanowią sposób na spędzanie czasu i sprawiają im  przyjemność. Taka postawa przejawia większą skłonność do zachowań ryzykownych w kwestii finansów niż u osób w starszych grupach wiekowych a także ich rówieśników 10 lat temu – tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.
 
Dane GUS pokazują, że młodych w wieku od 18 do 24 lat jest coraz mniej. W 2007 roku ich liczba była wyższa o 26% niż jest obecnie. Przekłada się to też na liczbę osób aktywnych kredytowo - 10 lat temu było ich o 23% więcej niż w aktualnym roku.

 

Dlaczego młodzi tak chętnie się zadłużają ?

 

Coraz to bardziej liberalne procedury kredytowe sprzyjają wzrostowi zadłużenia. Młodzież może korzystać z łatwo dostępnych kredytów w bankach oraz internetowych chwilówek. Ciekawe, że w niektórych bankach wzięcie kredytu „na próbę” nic nie kosztuje. Dane BIK alarmują, że coraz więcej młodych będzie musiało wejść w dorosłe życie z niemałym kredytem na plecach. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY