Na wakacje musimy oszczędzać pół roku

Na wakacje musimy oszczędzać pół roku

author
Aneta Jankowska
24 sierpnia 2017
Sezon urlopowy powoli się kończy - czas więc na refleksję i podsumowania. Okazuje się, że sfinansowanie wyjazdu dla wielu z nas jest dużym wyzwaniem. Badania Ipsos dla firmy Wonga pokazują, że na wakacyjne podróże razem z rodziną wydajemy nawet do 3000 zł. 30% ankietowanych deklaruje, że na letni odpoczynek musi oszczędzać pół roku.

Co drugi badany twierdzi, że swój urlop finansuje z oszczędności. Natomiast prawie 30% ankietowanych musi oszczędzać na wczasy blisko pół roku. 
 
Na co wydajemy najwięcej pieniędzy ?  

Według badania Ipsos na zlecenie Wonga, Polacy z zaoszczędzonych pieniędzy na wczasy przede wszystkim opłacają nocleg – 40%. Tylko co piąty rodak wydał więcej na transport w obydwie strony. Jako istotną część urlopowych wydatków wskazujemy również koszty ponoszone na miejscu, czyli wycieczki oraz inne atrakcje – 13%. O wyżywieniu wspomina 12% badanych.  
 
Polak na wakacjach

Od 1 000 do 3 000 zł – tyle na tegoroczne wczasy dla całej rodziny przeznaczył przeszło co czwarty respondent. Co piąty zaś deklaruje, że w trakcie wypoczynku wydał do 1 000 zł. 15% badanych twierdzi, że ta kwota wyniosła 3 000 – 5 000 zł.
 
Wakacje finansujemy głównie z oszczędności. Twierdzi tak przeszło co drugi badany. Tylko co czwarty z ankietowanych określił, że za wczasy zapłaci z bieżącej pensji. Na wakacyjny urlop niechętnie pożyczamy pieniądze od rodziny – tylko 2% badanych decyduje się na ten krok.
 
Ile zaoszczędziliśmy na zasłużony wypoczynek?  Około 30% Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze przez prawie pół roku.  Kwartał oszczędzania wystarczy co czwartemu, a aż 22% ankietowanych twierdzi, że na wakacyjną podróż musi oszczędzać cały rok. Prawie co dziesiąty badanych zadeklarował, że na wakacje oszczędza tylko miesiąc. 15% ankietowanych Polaków skorzystało z zewnętrznego finansowania, aby móc pojechać na urlop z rodziną.
 
Gdzie odpoczywamy i dlaczego ?

Ipsos zapytał również o to, czym Polacy sugerują się przy planowaniu swoich wakacji? Okazuje się, że co czwarty badany korzysta z rekomendacji znajomych czy rodziny. 24% porównuje ceny hoteli w sieci. Rzadziej korzystamy z ofert biur podróży – 15% zapytanych urlopowiczów.
 
A gdzie Polacy odpoczywają najchętniej? Większości badanych twierdzi, że idealnym sposobem na spędzanie wakacji są wczasy w hotelu czy pensjonacie (odpowiedział tak co trzeci badany). Co piąty ankietowany wybrał wycieczki objazdowe i wakacje na prywatnej kwaterze. Ciekawe, że na wypoczynek pod namiotem decydujmy się raczej rzadko – 7%. Ten rodzaj odpoczynku wybierają raczej młodsi ankietowani, w wieku od 20 do 24 lat. Interesujące jest też to, że Polacy nie przepadają za wczasami w SPA. Tylko 5% wybrało tę formę urlopu. Podobnie jest w przypadku odpoczynku w domu, który wskazało 5% Polaków. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Samozatrudnienie – co to jest?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 grudnia 2020

Samozatrudnienie – co to jest?

Prokuratura pomaga ofiarom lichwiarzy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
16 września 2017

Prokuratura pomaga ofiarom lichwiarzy

Kredyt gotówkowy Środa Śląska
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
29 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Środa Śląska

mBank zarobił w IV kwartale 332 ml zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
07 lutego 2019

mBank zarobił w IV kwartale 332 ml zł

Kasa Stefczyka Pleszew
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 października 2020

Kasa Stefczyka Pleszew

Centrum Pieniądza NBP
Ekonomia
author
Halszka Gronek
04 września 2018

Centrum Pieniądza NBP

Porównaj