zadluzenia.com
zamknij

Na wakacje musimy oszczędzać pół roku

Sezon urlopowy powoli się kończy - czas więc na refleksję i podsumowania. Okazuje się, że sfinansowanie wyjazdu dla wielu z nas jest dużym wyzwaniem. Badania Ipsos dla firmy Wonga pokazują, że na wakacyjne podróże razem z rodziną wydajemy nawet do 3000 zł. 30% ankietowanych deklaruje, że na letni odpoczynek musi oszczędzać pół roku.

 

 

Co drugi badany twierdzi, że swój urlop finansuje z oszczędności. Natomiast prawie 30% ankietowanych musi oszczędzać na wczasy blisko pół roku. 
 
Na co wydajemy najwięcej pieniędzy ?  

 

Według badania Ipsos na zlecenie Wonga, Polacy z zaoszczędzonych pieniędzy na wczasy przede wszystkim opłacają nocleg - 40%. Tylko co piąty rodak wydał więcej na transport w obydwie strony. Jako istotną część urlopowych wydatków wskazujemy również koszty ponoszone na miejscu, czyli wycieczki oraz inne atrakcje - 13%. O wyżywieniu wspomina 12% badanych.  
 
Polak na wakacjach

 

Od 1 000 do 3 000 zł – tyle na tegoroczne wczasy dla całej rodziny przeznaczył przeszło co czwarty respondent. Co piąty zaś deklaruje, że w trakcie wypoczynku wydał do 1 000 zł. 15% badanych twierdzi, że ta kwota wyniosła 3 000 - 5 000 zł.
 
Wakacje finansujemy głównie z oszczędności. Twierdzi tak przeszło co drugi badany. Tylko co czwarty z ankietowanych określił, że za wczasy zapłaci z bieżącej pensji. Na wakacyjny urlop niechętnie pożyczamy pieniądze od rodziny - tylko 2% badanych decyduje się na ten krok.
 
Ile zaoszczędziliśmy na zasłużony wypoczynek?  Około 30% Polaków deklaruje, że odkłada pieniądze przez prawie pół roku.  Kwartał oszczędzania wystarczy co czwartemu, a aż 22% ankietowanych twierdzi, że na wakacyjną podróż musi oszczędzać cały rok. Prawie co dziesiąty badanych zadeklarował, że na wakacje oszczędza tylko miesiąc. 15% ankietowanych Polaków skorzystało z zewnętrznego finansowania, aby móc pojechać na urlop z rodziną.
 
Gdzie odpoczywamy i dlaczego ?

 

Ipsos zapytał również o to, czym Polacy sugerują się przy planowaniu swoich wakacji? Okazuje się, że co czwarty badany korzysta z rekomendacji znajomych czy rodziny. 24% porównuje ceny hoteli w sieci. Rzadziej korzystamy z ofert biur podróży - 15% zapytanych urlopowiczów.
 
A gdzie Polacy odpoczywają najchętniej? Większości badanych twierdzi, że idealnym sposobem na spędzanie wakacji są wczasy w hotelu czy pensjonacie (odpowiedział tak co trzeci badany). Co piąty ankietowany wybrał wycieczki objazdowe i wakacje na prywatnej kwaterze. Ciekawe, że na wypoczynek pod namiotem decydujmy się raczej rzadko - 7%. Ten rodzaj odpoczynku wybierają raczej młodsi ankietowani, w wieku od 20 do 24 lat. Interesujące jest też to, że Polacy nie przepadają za wczasami w SPA. Tylko 5% wybrało tę formę urlopu. Podobnie jest w przypadku odpoczynku w domu, który wskazało 5% Polaków. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY