Najem mieszkania – poradnik UOKiK

Najem mieszkania – poradnik UOKiK

author
Aneta Jankowska
16 października 2018
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przygotował praktyczne porady dla wszystkich, którzy chcą kupić, sprzedać lub wynająć mieszkanie. Przyjrzeliśmy się im bliżej.

Sprzedaż lub kupno nowego mieszkania to poważna decyzja. Możemy samodzielnie zamieścić ogłoszenie w sieci lub zlecić to specjalnej agencji. W jaki sposób działać, aby nie wpaść w kłopoty przy tak istotnych wyborach? UOKiK przygotował rady dla wszystkich, którzy już posiadają lub dopiero chcą nabyć nieruchomości w przyszłości.

Zasady ograniczonego zaufania – poradnik UOKiK

1. Uwaga na firmy, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów – możesmy zapłacić pieniądze w zamian za przekazany kontakt, którego w rzeczywistości nigdy nie zobaczymy.

2. Upewnijmy się, że pośrednik zweryfikował stan techniczny i prawny mieszkania – nikt z nas nie chce kupić przysłowiowego “kota w worku”, dlatego dociekliwość i ciekawość jest w tej kwestii bardzo wskazana.

3. Przeczytajmy dokładnie umowę i sprawdźmy, czy nie ma w niej niedozwolonych klauzul, np. że agentowi należy się prowizja, chociaż kupca znaleźliśmy osobiście – na sprawdzenie dokumentów warto poświęcić trochę więcej czasu – tak, abyśmy każdej decyzji byli w stu procentach pewni.

4. Nie płać z góry za udostępnienie oferty lub szczegółowych informacji o niej – każdy zainteresowany kupnem ma prawo wiedzieć, ile zapłaci za mieszkanie i poznać wszystkie dodatkowe koszty. Także wysokość prowizji agencji powinna być jasno określona i uwzględniać podatek VAT.
 

UOKiK apeluje, aby zwrócić uwagę w umowie na to, czy nie ma w niej klauzul niedozwolonych, np. zakwestionowanych przez UOKiK w ubiegłym roku u pośredników z województw łódzkiego i świętokrzyskiego:
 

"- wyłączenie odpowiedzialności pośrednika za niezgodność oferty ze stanem faktycznym i prawnym. Agent powinien rzetelnie wykonywać swój zawód. Do jego obowiązków należy przynajmniej wstępna weryfikacja zgłaszanej oferty – obejrzenie mieszkania, sprawdzenie ksiąg wieczystych. Jeśli z powodu zaniedbania pośrednika, poniesiesz stratę, możesz ubiegać się przed sądem o odszkodowanie. Niezależnie od tego zanim podejmiesz decyzję, sam obejrzyj mieszkanie,

– pozwalają na żądanie prowizji po wygaśnięciu umowy o pośrednictwo. Taki zapis agencja może wykorzystać, aby żądać pieniędzy, nawet gdy nie przyczyniła się do transakcji. UOKiK dopuszcza zastrzeżenie wynagrodzenia po wygaśnięciu umowy, ale tylko wobec konkretnej oferty i w indywidualnie ustalonym terminie. Wtedy w umowie musi być sprecyzowane, że chodzi o klientów skojarzonych przez daną agencję, którzy zawrą transakcję dotyczącą konkretnej nieruchomości w ciągu np. 3 kolejnych miesięcy,

– w tzw. umowach na wyłączność nakazują zapłatę prowizji, gdy do transakcji doszło bez udziału pośrednika. Według UOKiK wyłączność dotyczy tylko pośrednictwa, a nie samej sprzedaży lub najmu. Jeśli więc przy umowie na wyłączność, sam (bez pomocy innej agencji) znajdziesz kupca lub najemcę, to żądanie prowizji jest bezprawne,

– przewidują kary umowne, jeśli nie zapłacisz prowizji. Zgodnie z prawem kary umowne dotyczą tylko zobowiązań niepieniężnych, a wynagrodzenie dla pośrednika takim nie jest. Jeśli zwlekasz z zapłatą, agencja może ci naliczyć odsetki – nie wyższe od ustawowych".

Urząd przypomina, że w przypadku, kiedy umowę podpisaliśmy przez Internet lub poza siedzibą agencji (np. na klatce schodowej oglądanego mieszkania lub w kawiarni), mamy prawo od niej odstąpić bez podawania powodu i ponoszenia konsekwencji w ciągu 14 dni. 
 

W takiej sytuacji, to pośrednik powinien nas o tym poinformować i udostępnić formularz odstąpienia. Natomiast, w momencie, gdy to agent na pisemną prośbę rozpoczął już wykonywanie usług, musimy mu zapłacić za świadczenia spełnione do chwili odstąpienia od umowy.
 

Zawsze warto pamiętać o tym, iż w sytuacji, kiedy agent nie wywiązał się z obowiązków zapisanych w umowie, możemy złożyć reklamację. 
 

UOKiK udostępnił specjalny numer telefonu dla wszystkich zainteresowanych sprawą konsumentów:
 

Infolinia konsumencka:
Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 
 

Adres e-mail:
[email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Golubiu-Dobrzyniu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
11 września 2019

PKO BP w Golubiu-Dobrzyniu

Bank Spółdzielczy w Krzywdzie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 września 2019

Bank Spółdzielczy w Krzywdzie sesje przychodzące i wychodzące

ING Bank Śląski ze Złotym Listkiem CSR
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
11 czerwca 2020

ING Bank Śląski ze Złotym Listkiem CSR

Kredyt hipoteczny Włocławek
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
05 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Włocławek

Kredyt gotówkowy Limanowa
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2020

Kredyt gotówkowy Limanowa

Porównaj