zadluzenia.com
zamknij

Najmłodsi dłużnicy mają 8 lat

Najmłodsi dłużniczy wpisani do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor mają po 8 lat. W Rejestrze figuruje około 230 nieletnich, którzy zawdzięczają tam swoje miejsce przede wszystkim z powodu niezapłaconych mandatów za jazdę bez biletu. Wśród nich są jednak i nieletni alimenciarze.

 

 

Dług wspomnianych ośmioletnich gapowiczów wynosi nieco więcej niż 200 zł. To wystarczyło, aby zacząć figurować w Rejestrze, do którego trafiają wszyscy, którzy posiadają zaległość równą minimum 200 zł oraz przeterminowaną o co najmniej 60 dni.
 
Nie tylko jazda na gapę

 

180 - tyle nieletnich jest wpisanych w Rejestrze za jazdę bez biletu. Ciekawe, że w niektórych przypadkach sprawa trwa na tyle długo, że zapłacenia kary za jazdę na gapę żądają od nich już firmy windykacyjne, które już odkupiły dług.

 

 

Jak podaje BIK, młodzi dłużnicy mają za sobą również poważniejsze przewinienia. Ponad 40 osób poniżej osiemnastego roku życia zostało wpisanych przez sądy. Mowa tu głównie o nieopłaconych grzywnach za popełnione wykroczenia lub też za zakłócanie pracy sądu (w tej grupie są to przede wszystkim 16- i 17-latkowie). W tym przypadku to zadłużenia w wysokości od 200 zł do 2 tys. zł.

 

Wśród nieletnich dłużników nie brakuje też alimenciarzy. Do BIG za niepłacenie alimentów może trafić niepełnoletni rodzic, który jest zobowiązany do płacenia na dziecko, ale nie wykonuje swojego obowiązku (według prawa zawarcie małżeństwa za uprzednią zgodą sądu powoduje, że osoba niepełnoletnia jest traktowana jako osoba dorosła i tak też jest traktowana przez prawo). 

 

W Rejestrze aktualnie nie figurują niepełnoletnie osoby zgłoszone z powodu spadków. 
 
Zadłużenie w młodości może być problemem w przyszłości

 

Obecność w BIG osoby niepełnoletniej nie ma dużego znaczenia. Takie osoby nie mają możliwości zawierania umów, zaciągania pożyczek czy kredytów. Zupełnie inaczej jest w momencie, kiedy taka osoba zaczyna starać się np. o kredyt studencki lub mieszkaniowy, a nawet przy zakupie telefonu w abonamencie. Wejście z długiem w dorosły świat powoduje problemy w późniejszych transakcjach. 

 

Warto pamiętać, że dług wpisany do BIG może tam widnieć nawet 10 lat. Aby uniknąć takich sytuacji, dobrze jest uzbierać pieniądze i po prostu spłacić swój dług. Prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak, tłumaczy:


- Radziłbym osobom, które dopiero odebrały dowód osobisty, a mają obawy, że gdzieś pozostawiły po sobie niekorzystny ślad, aby sprawdziły na listach BIG, czy na pewno wchodzą w dorosłość z czystym kontem. Jeśli okaże się, że gdzieś widnieje dług, można mieć pewność, że po spłacie najpóźniej w ciągu 21 dni zniknie z danych BIG i nikt się nie dowie, że kiedykolwiek istniał.


Jak sprawdzić osobę nieletnią w Rejestrze ?
 
Jedynie opiekun prawny osoby nieletniej może ją sprawdzić w Rejestrze. Potrzebny jest do tego dokument tożsamości osoby sprawdzającej oraz dokument dziecka, w którym będzie nr PESEL (np. paszport, akt urodzenia zawierający PESEL lub wyrobiony jeszcze niepełnoletniemu dziecku dowód osobisty).

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY